موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/89230 :کد

0

هیات ریاض بازگشت به مذاکرات صلح یمن را تکذیب کرد

  پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ — ۲۰:۲۵
تعداد بازدید : ۱۴۴   
 تحلیل ایران -هیات ریاض بازگشت به مذاکرات صلح یمن را تکذیب کرد

در حالی که برخی رسانه ها بازگشت هیات ریاض به کویت را نشانه ای برای از سرگیری مذاکرات صلح یمن با حضور همه طرف های درگیر قلمداد می کردند، منابع دیپلماتیک آگاه اعلام کردند بازگشت هیات نمایندگی دولت مستعف

در حالی که برخی رسانه ها بازگشت هیات ریاض به کویت را نشانه ای برای از سرگیری مذاکرات صلح یمن با حضور همه طرف های درگیر قلمداد می کردند، منابع دیپلماتیک آگاه اعلام کردند بازگشت هیات نمایندگی دولت مستعفی عبدربه منصور هادی تنها جهت پایان دادن رسمی به این دور از گفت و گوها است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه خبری اسکای نیوز این منابع آگاه تصریح کردند بازگشت هیات ریاض به سرپرستی عبدالملک المخلافی، وزیر خارجه دولت مستعفی یمن با هدف ادامه مذاکرات نبوده و تنها در راستای حضور در پایان رسمی این دور از گفت و گو ها می باشد.

 

این منابع همچنین اظهار داشتند اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل در امور یمن به دنبال صدور بیانیه ای است که در آن تمامی موارد مورد توافق طرف های درگیر ذکر شود.


فرستاده وِیژه سازمان ملل اعلام کرده است که گفت و گوهای صلح پس از توقفی یک ماهه در کشوری دیگر از سر گرفته خواهد شد؛ این بیانیه در عین حال هیچ یک از طرف های درگیر را به عنوان عامل شکست مذاکرات نخواهد دانست.


هیات ریاض پس از کش و قوس ها و بهانه گیری های فراوان به دلیل آنچه تشکیل مجلس اداره یمن و عدم پذیرش پیشنهاد سازمان ملل از سوی انصارالله و موتمر الشعبی دانسته شد روز دوشنبه این گفت و گوها را ترک کرده بود.


مذاکرات صلح یمن که از ماه آوریل میلادی گذشته در کویت آغاز شده است بدلیل عدم توافق طرف های درگیر بر سر برخی مسائل همچنان بی نتیجه مانده و تلاش های فرستاده سازمان ملل در امور یمن نیز منجر به نتیجه نشده است.


این در حالی است که روز چهارشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد در صدور بیانیه ای که بتواند حمایت های جهانی از تلاش های اسماعیل ولد الشیخ فرستاده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن را اعلام کند، ناکام ماند.


در آخرین تحولات میدانی نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن در واکنش به ادامه حملات ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان به مناطق مختلف یمن، مواضع این کشور را در استان جیزان هدف قرار داد که طی آن 29 خودروی زرهی و تانک منهدم شد.


همچنین ارتش یمن، پایگاه گارد ملی عربستان در نجران را با موشک های زیر آتش گرفت.


عربستان از حدود یک سال و نیم گذشته تاکنون در برابر سکوت محافل بین المللی شهرها و روستاهای مختلف یمن را هدف حمله های شدید خود قرار داده است تا از این طریق بتواند عبد ربه منصور رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور را دوباره بر سر کار بیاورد؛ اما این جنگ جز کشتار صدها غیر نظامی و آواره شدن هزاران تن دیگر نتیجه ای در بر نداشته است.


منبع : خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :