موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی امورمالیاتی

a/89232 :کد

0

مشارکت مردم در پرداخت مالیات نیازمند اطلاع رسانی است

  پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ — ۲۰:۴۴
تعداد بازدید : ۲۱۵   
 تحلیل ایران -مشارکت مردم در پرداخت مالیات نیازمند اطلاع رسانی است

معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی گفت: محل هایی که درآمدهای مالیاتی در آن صرف می شود باید به اطلاع مردم برسد تا آنان نسبت به پرداخت مالیات خود همکاری و نسبت به صرف درست آن

معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی گفت: محل هایی که درآمدهای مالیاتی در آن صرف می شود باید به اطلاع مردم برسد تا آنان نسبت به پرداخت مالیات خود همکاری و نسبت به صرف درست آن به دست مسئولان اطمینان داشته باشند.

 

به گزارش تحلیل ایران، محمد رضا عبدی روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از بزرگترین سالن امور مودیان مالیاتی کشور در زنجان افزود: ارکان نظام مالیاتی هر کشوری در دنیا تولید ملی، قوانین و مقررات و سازمان وصول کننده مالیات را دارد.

 

وی یادآورشد: بر مبنای قوانین و مقررات هر کشوری سالانه درصدی از تولید ملی به عنوان مالیات دریافت می شود و در ایران برآورد تولید ملی نزدیک 500 میلیارد دلار ارزش دارد و 6 تا هفت درصد آن معادل 30 میلیارد دلار به عنوان مالیات دریافت می شود.


عبدی اظهار کرد: ظرف اقتصاد کشور کوچک است و باید تلاش شود و سیاست های اقتصادی کمک کند تا اقتصاد خود را تقویت کنیم.


معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی گفت: باید تولید را با افزایش بهره وری رشد داد و اقتصاد را به سمت تولید دانش بنیان هدایت کرد.


وی خاطرنشان کرد: در سازمان امور مالیاتی قوانین و مقررات در دستور کار بازنگری قرار گرفته اند.


عبدی ادامه داد: در این بازنگری یک سری اصول رعایت شده است که از جمله آنها، حمایت قوانین از تولید و رونق سرمایه گذاری و رفع نگاه تبعیض آمیز، پیش بینی ضمانت اجرایی قوانین و برخورد با هر نوع کتمان درآمد به عنوان جرم مالیاتی است.


معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه این اصلاحات لازم الاجراست، گفت: رکن بعدی سازمان دریافت کننده مالیات است و باید سازمانی داشت که بتواند به مردم خدمات بدهد، در این راستا طرح جامع مالیاتی طراحی شده است.


وی اضافه کرد: نگاه سازمان در این طرح، اعتماد به مودیان مالیاتی و خوداظهاری آنان است.


عبدی ابراز کرد: رویکرد نظام مالیاتی طی سه سال آینده اعتماد است و شاید از این پس تنها 20 درصد مودیان مالیاتی ما نیاز به رسیدگی داشته باشند و 80 درصد از خوداظهاری ها پذیرفته شود.


معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه زیر ساخت و نرم افزارهای اجرای این طرح تهیه شده است، گفت: اگر تعامل با مودیان الکترونیکی و پایگاه های اطلاعاتی وجود داشته باشد تا بتوان اظهارات مودیان را با آن تطبیق داد، 80 درصد مودیان همان لحظه تکمیل اظهارنامه می توانند مفاصا حساب خود را دریافت کنند.


وی به محل مصرف درآمدهای حاصل از دریافت مالیات اشاره کرد و افزود: یک درصد ارزش افزوده مالیات سال 93، در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت و اگر وزارت بهداشت خدمتی مضاف بر خدمات تعریف شده خود به بیماران نیازمند ارائه می کند، از محل همین درآمدها است.


عبدی یادآورشد: این یک درصد، معادل 29 هزار و 600 میلیارد ریال بود که در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است و 22 هزار میلیارد ریال صرف درمان بیماران صعب العلاج و خاص شده است.


معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی گفت: سال گذشته 123 هزار میلیارد ریال در اختیار شهرداری و دهیاری ها قرار گرفته و با آن کارهای عمرانی و توسعه ای در استان ها انجام شده است.


بزرگترین سالن امور مودیان کشور در زنجان یک هزار و 600 مترمربع مساحت دارد و در سالن زیر زمینی اداره کل امور مالیاتی استان زنجان قرار گرفته است و در آن 61 کانتر، 15 رئیس گروه و شش رئیس امور و بایگانی متمرکز اسناد مستقر می شود.


منبع : خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :