موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/89303 :کد

0

لغو طرح خطبه های یکسان مکتوب نماز جمعه مصر

  جمعه ۱۵ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۷:۴۶
تعداد بازدید : ۳۲۰   
 تحلیل ایران -لغو طرح خطبه های یکسان مکتوب نماز جمعه مصر

رییس جمهوری مصر طرح خواندن خطبه های مکتوب یکسان نماز جمعه توسط ائمه جماعت این کشور را بازپس گرفت.

 رییس جمهوری مصر طرح خواندن خطبه های مکتوب یکسان نماز جمعه توسط ائمه جماعت این کشور را بازپس گرفت.

 

به گزارش تحلیل ایران، روزنامه الکترونیک الموجز مصر، عبدالفتاح السیسی به محمد المختار وزیر اوقاف کشورش دستور داده طرح خواندن خطبه های مکتوب در نماز جمعه را که با اعتراضات گسترده علمای الازهر مواجه شد؛ لغو کند.

 

این روزنامه نوشت: السیسی این تصمیم را پس از دیدار با شیخ الازهر در روز چهارشنبه و قرار گرفتن در جریان مشروح اعتراضات ودلایل مخالفت های علمای الازهر به این برنامه گرفته است.


دیدار ژنرال السسیسی با احمد الطیب شیخ الازهر تیتر نخست روزنامه های مصری در روز پنج شنبه بود. پس از این دیدار شیخ الازهر با وزیر اوقاف و مفتی مصر دیدار و گفت وگو کرد.


روزنامه االاخبار الحکومیه مصر نیز با بیان این که اختلاف در خصوص طرح خطبه مکتوب برطرف شد ؛ نوشت: السیسی در دیدار با شیخ الازهر حمایت کامل خود را از این مرکز مذهبی اعلام کرد.


طبق این طرح از این پس خطبه های نماز جمعه توسط وزارت اوقاف هر هفته نوشته خواهد شد و پیش از آغاز مراسم نماز جمعه جهت ارائه به آنها ابلاغ می شود.


پیشنهاد یکسان سازی خطبه های نماز جمعه توسط محمد مختار جمعه، وزیر اوقاف مصر ارائه شده؛ اما از سوی علمای الازهر و همچنین علمای اوقاف مصر مورد قبول و پذیرش واقع نشده است.


برغم ابلاغ رسمی این طرح توسط وزیر، بسیاری از خطیبان نماز جمعه مصر از آن پیروی نکرده اند و خطبه های خود را بدون توجه به متن مکتوبی که از سوی وزارت اوقاف به آنها ابلاغ شده بود و توسط وزیر اوقاف هم در حال ارائه بود، ایراد کردند.


طرح یکسان سازی خطبه های نماز جمعه در مصر پس از جلسه ای که بیستم تیر با حضور عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر و محمد مختار جمعه، وزیر اوقاف مصر برگزار شد، اجرایی اعلام شد.


علاء یوسف، سخنگوی دولت مصر در این باره اعلام کرده بود که طرحی از سوی وزیر اوقاف به رئیس جمهور ارائه شده است که یکسان سازی خطبه های نماز جمعه بخشی از آن به شمار می رود.


منبع : خبرگزاری ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :