موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/89493 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در شانزدهم مرداد

  شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۲
تعداد بازدید : ۲۰۸   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در شانزدهم مرداد

امروز شنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، سوم ذی القعده ۱۴۳۷ هجری قمری و ششم آگوست ۲۰۱۶ میلادی است.

 

 امروز شنبه شانزدهم مرداد 1395 هجری خورشیدی، سوم ذی القعده 1437 هجری قمری و ششم آگوست 2016 میلادی است. 36 سال پیش در چنین روزی، جهاد دانشگاهی با هدف شکوفایی روحیه پژوهش با فرمان امام خمینی(ره) تشکیل شد.

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

16 مرداد 1367
مسوولان جمهوری اسلامی ایران پس از برقراری آتش بس میان دو کشور ایران و عراق، گفت وگوی مستقیم با مقام های عراق را پذیرفتند.

16 مرداد 1359
جهاد دانشگاهی به فرمان امام خمینی و با هدف تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب فرهنگی تشکیل شد. گسترش تحقیقات و شکوفایی روحیه پژوهش، گسترش طرح‏های کاربردی و نیمه صنعتی از راه پیوند با مرکزهای علمی و تحقیقاتی به منظور به کارگیری وظایف و توسعه امور فرهنگی در سطح جامعه را می توان از عمده هدف های تاسیس این نهاد علمی برشمرد.

16 مرداد 1356
امیرعباس هویدا که روز گذشته از نخست وزیری برکنار شده بود، در گفت و گویی با روزنامه اطلاعات اظهار کرد که تا یک روز پیش از استعفا، از این موضوع بی اطلاع بوده است. او پس از برکناری از این سمت از طرف محمدرضا پهلوی جایگزین امیر اسدالله علم در وزارت دربار شد.

16 مرداد 1356
جمشید آموزگار پس از برکناری امیر عباس هویدا با حکم محمدرضا پهلوی، سمت نخست وزیری ایران را دریافت و اعضای کابینه خود را معرفی کرد.

16 مرداد 1349
سپهبد تیمور بختیار در شکارگاهی نزدیک بغداد به دست یکی از اعضای ساواک به ضرب گلوله به قتل رسید. وی نخستین رییس ساواک بود که برای مدتی در عراق به فعالیت علیه حکومت پهلوی پرداخته بود.

16 مرداد 1328
نشریه اقدام به دستور فرمانداری نظامی توقیف شد.

16 مرداد 1313
بخشنامه وزارت مالیه در دو قسمت با عنوان های تمرکز اخبار و نشر اخبار تنظیم شد. بخشنامه یاد شده نظامنامه ای برای تعیین چگونگی جمع آوری و نشر اخبار ایران بود.

16 مرداد 1303
لزوم بررسی مشکلات مرزی ایران و ترکیه موجب شد که این دو کشور با حضور نمایندگان خویش نشستی مشترک برگزار کنند.

16 مرداد 1302
سرتیب امان الله میرزا رییس هیات نظامی که به فرانسه اعزام شده بود، اطلاع داد که با پذیرش مواد هفت و هشت قرارداد سن ژرمن، مانع اصلی خرید اسلحه از اروپا برطرف شده است، بنابراین وزارت امور خارجه نیز پذیرش این قرارداد را به نمایندگی سیاسی خود در فرانسه اعلام کرد.

16 مرداد 1300
کلنل گلروپ رییس ژاندارمری به همراه تنی چند از صاحب منصبان ارشد این اداره به مشهد مقدس سفر کردند.

16 مرداد 1285
مظفرالدین شاه قاجار پس از صدور فرمان مشروطیت در 14 مرداد، اعلامیه دیگری را به منظور تکمیل این حکم مبنی بر تشکیل نخستین مجلس شورا صادر کرد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1، 3 و 4)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :