موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/8953 :کد

0

اختلاف بین شیعه و سنی حیات‌بخش داعش است

  یکشنبه ۰۸ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۷:۵۶
تعداد بازدید : ۲۲۸   
 تحلیل ایران -اختلاف بین شیعه و سنی حیات‌بخش داعش است

یک روزنامه چاپ ترکیه با اشاره به بهره‌برداری داعش از اختلاف بین شیعه و سنی و نیز میل این گروهک به شیعه کشی تصریح کرد: بقای داعش در اختلاف شیعه و سنی است.

یک روزنامه چاپ ترکیه با اشاره به بهره‌برداری داعش از اختلاف بین شیعه و سنی و نیز میل این گروهک به شیعه کشی تصریح کرد: بقای داعش در اختلاف شیعه و سنی است.

به گزارش تحلیل ایران ، روزنامه «تودی زمان» چاپ ترکیه دیروز (شنبه) در یادداشتی تحت عنوان «بیزاری شیعه و سنی از هم نیروی حیات بخش داعش است»، نوشت: داعش با اقدامات وحشیانه چون شکنجه و کشتن افراد جهان را در بهت فرو برده است. بقای داعش در اختلاف بین شیعه و سنی است و این گروه با بهره برداری از آن بر شعله‌های خصومت فرقه‌ای بین شیعه و سنی دامن می‌زند. در سال‌های گذشته تا کنون ده‌ها هزار مسلمان شیعه و سنی که به طور غالب از سوی حامیان منطقه‌ای حمایت می‌شوند، همدیگر را به شکل وحشیانه‌ای شکنجه داده یا به قتل می‌رسانند و بیم سلطه یکی بر دیگری را دارند.

در ادامه این یادداشت آمده است: زادگاه پیدایش داعش از دل القاعده عراق که با تهاجم نیروهای آمریکایی به عراق شکل گرفت، می‌باشد. بسیاری از مقام‌های ارشد داعش از نظامیان «صدام حسین» رییس جمهور وقت عراق بودند. با بیرون رفتن آمریکا از عراق، «نوری المالکی» نخست وزیر وقت عراق آشکارا سیاست‌های تنش‌های قومیتی علیه سنی‌ها(ادعای نویسنده) را راه اندازی کرد. این در حالی بود که شیعیان عراقی نیز در زمان ریاست صدام حسین و سلطه 30 ساله او شکنجه و کشته شدند و آنطور که تخمین زده می‌شود 150 هزار شیعه کشته شدند. کار حتی بجایی رسید که در خاتمه جنگ خلیج فارس در مارس 91 ، همزمان با قیام کردها و شیعیان عراقی تانک‌های صدام به شهر نجف سرازیر شدند و حتی در بدنه تانک‌های عراقی نوشته شده بود؛ از امروز به بعد هیچ شیعه‌‌ای وجود نخواهد داشت.

در ادامه این یادداشت آمده است: داعش از شیعه متنفر است و در کتابی تحت عنوان «داعش، داخل سپاه ترور» «حسن حسن» و «مایکل ویس» مولفان آن نوشته‌اند که نیات «ابوبکر البغدادی» رهبر داعش نابودی شیعیان است.

نویسندگان نامبرده همچنین در کتاب خود یادآور شدند که داعش شیعان و علوی‌ها را تهدیدی علیه سنی‌ها می‌داند و سنی‌های جهان باید حملاتی را علیه شیعیان انجام دهند. با همین دلایل داعش مسئولیت حمله اخیر به مسجد شیعیان در کویت را که در آن 27 نفر کشته (شهید) شدند، به عهده گرفت.

تودی زمان در خاتمه این یادداشت ضمن اشاره به حمایت‌های ایران از نیروهای انقلابی منطقه اعم از شیعه و سنی و بسیج آن‌ها علیه آمریکا و نیز حمایت از دولت‌های عراق و سوریه و نیز در نقطه مقابل حمایت‌های عربستان سعودی از سنی‌ها که راهبردش ممانعت از تسلط ایران در منطقه است و در بعضی مواقع ایران را تهدیدی جدی‌تر تا داعش می‌داند، نوشت: آمریکا در حمله علیه مواضع داعش در سوریه تنها تا این لحظه کمک‌های غیر کشنده نظامی چون دوربین دید در شب و غذاهای حاضری ارائه کرده در صورتی که اهالی سنی منطقه خواهان حملات کشنده نظامی بیشتر و ایجاد منطقه پرواز ممنوع بودند و این‌ها باعث شده تا سنی‌های منطقه سرخورده شوند. امروزه تنش‌های قومیتی زیادی بین شیعه و سنی وجود دارد و مادامی‌که این گروه‌ها به ویژه ایران و عربستان تنش‌های قومیتی را متوقف نکرده و در تلاش جهانی علیه داعش تشریک مساعی نکنند، نمی‌توان داعش را مغلوب کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :