موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/89539 :کد

0

عقب‌نشینی عربستان در برابر اسرائیل و ضرورت اعتراض ملت‌ها

  شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۲:۴۸
تعداد بازدید : ۱۸۲   
 تحلیل ایران -عقب‌نشینی عربستان در برابر اسرائیل و ضرورت اعتراض ملت‌ها

اعزام پیاپی هیئت‌های سیاسی و امنیتی به ریاست انور عشقی و یا ترکی فیصل برای دیدار با صهیونیست‌ها عملا نشان می‌دهد که عربستان سعودی در مقابل اسرائیل دارد عقب نشینی‌هایی انجام می‌دهد.

اعزام پیاپی هیئت‌های سیاسی و امنیتی به ریاست انور عشقی و یا ترکی فیصل برای دیدار با صهیونیست‌ها عملا نشان می‌دهد که عربستان سعودی در مقابل اسرائیل دارد عقب نشینی‌هایی انجام می‌دهد.

 

به گزارش تحلیل ایران، «حسین رویوران» کارشناس ارشد نام آشنای مسائل منطقه، در تحلیل رسانه‌ای شدن اخبار دیدارهای مسئولان سعودی با مقاماتی از رژیم صهیونیستی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: اقدامی که عربستان مبنی بر اعزام پیاپی هیئت های سیاسی و امنیتی به ریاست انور عشقی و یا ترکی فیصل برای دیدار با صهیونیست ها انجام داده عملا نشان می دهد که عربستان سعودی در مقابل اسرائیل دارد عقب نشینی هایی انجام می دهد. این یعنی همان تعبیری که سید حسن نصرالله به کار برد «عادی سازی مجانی».


عقب نشینی از پیش شرط خود


مدیر سابق شبکه العالم در واکاوی چارچوب سیاسی عربستان سعودی برای ارتباط با رژیم صهیونیستی گفت: کشورهای عربی براساس طرح ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان در سال 2002 زمانی که ولیعهد بود یک طرح عربی را در اجلاس سران در بیروت به تصویب رساندند. در آن اجلاس عقب نشینی اسرائیل از کرانه باختری و نوار غزه و ایجاد دولت فلسطینی به پایتختی قدس شرقی تنها راه عادی سازی رابطه بین اسرائیل و جهان عرب معرفی شد. یعنی اسرائیل ابتدا حقوق فلسطینی‌ها را به تعبیری باید بدهد، بعد اعراب با اسرائیل ارتباط برقرار کنند. آنچه عربستان انجام می‌دهد این است که همین شرط خیانت کارانه ای که در همین طرح وجود داشت را نیز کنار گذاشته است. یعنی عملا عادی سازی بدون اینکه هیچ چیزی در ازای آن دریافت کند. عادی سازی بدون آنکه در شرایط فلسطینی‌ها تغییری اتفاق بیفتد.


حرکت برپایه تعصب‌های بدوی، محور اقدامات عربستان سعودی


استاد گروه مطالعات فلسطین دانشکده مطالعات جهان در تبیین دلیل عقب نشینی عربستان از پیش شرطی که خود تعیین کرده بود بیان داشت: تمام این مسئله بر این پایه استوار است که عربستان سعودی می‌گوید در رویارویی با ایران از همه امکانات باید استفاده کرد، از جمله هم پیمانی با اسرائیل. این نشان می‌دهد که عربستان سعودی به هیچ اصل اخلاقی پایبند نیست یعنی عربستان سعودی برخلاف تبلیغی که می‌کند و خود را حامی حرمین و مدافع ارزش های اسلامی مطرح می‌کند همه را کنار گذاشته است. مسئله مقدسات فلسطین و جامعه تحت ظلم فلسطینی را کنار گذاشته و عملا با اسرائیل ، دشمن اعراب، دارد به سمت عادی سازی روابط پیش می رود، بدون آنکه سودی به فلسطینی‌ها برسد و تنها در چارچوب ایجاد دامنه همپیمانی علیه ایران عمل می‌کند. این نشان می‌دهد که عربستان تا چه حد دارد به آرمان فلسطین، به آرمان اعراب خیانت می‌کند. این یعنی حرکت بر پایه تعصب‌های بدوی.


ملت‌ها ورای دولت‌های دست نشانده به میدان بیایند


کارشناس ارشد مسائل منطقه در توصیف جایگاه رفیع ملت‌ها و نقش مهم و حیاتی آنها در مقطع کنونی منطقه گفت: قطعاً آرمان فلسطین در اولویت نخست ملت ها است. ملت‌ها هیچ گاه از اولویت دادن به فلسطین جدا نشده‌اند. بزرگ ترین نمونه مصر است. زمانی که نظام مبارک با اسرائیل قرار داده هایی داشت، کمپ دیوید را امضا کرده بود و حامی مرزهای اسرائیل بود، وقتی نظام قدرت خود را از دست داد مردم به سفارت اسرائیل حمله کردند. این نشان می‌دهد که مردم ضد اسرائیل هستند و الآن مانع آنها این نظام های عربی وابسته به اسرائیل هستند و اگر این نظام‌ها نباشند قطعا ملت‌ها علیه اسرائیل قیام خواهند کرد. اما الآن ضرورت ایجاد می‌کند که در سایه این دولت‌ها ملت‌ها باید موضع مخالف خودشان را با اسرائیل نشان دهند. چون خیانت‌هایی که الآن صورت می‌گیرد اگر اعتراضی از سوی مردم اتفاق نیفتد زمینه اجرایی پیدا خواهد کرد و در اینجا مردم مسئولیت بزرگی بر عهده دارند.


منبع : خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :