موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/89541 :کد

0

رد توقف مذاکرات عضویت آنکارا در اتحادیه اروپا

  شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۳
تعداد بازدید : ۱۸۳   
 تحلیل ایران -رد توقف مذاکرات عضویت آنکارا در اتحادیه اروپا

وزیر امور خارجه آلمان در نشستی در پایتخت "لیختن اشتاین" در موضعی مخالف با اتریش توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را رد کرده و در عین حال درباره اجرای مجدد مجازات اعدام در این کشور هشدار داد.

وزیر امور خارجه آلمان در نشستی در پایتخت "لیختن اشتاین" در موضعی مخالف با اتریش توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را رد کرده و در عین حال درباره اجرای مجدد مجازات اعدام در این کشور هشدار داد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، "فرانک والتر اشتاین مایر"، وزیر امور خارجه آلمان و همتای لوکزامبورگی وی بر خلاف صدر اعظم اتریش خواستار توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نیستند.


"اشتاین مایر" روز گذشته در دیدار با همتایان خود از کشورهای سوئیس، لیختن اشتاین، اتریش و اوکزامبورگ در فادوتس پایتخت لیختن اشتاین تاکید کرد که من نگرانم مسئله ای که ما اینجا در در پیش رو داریم کمی بزرگتر از این موضوع باشد که چه موقع، چگونه و با کدام سرعت مذاکرات عضویت ترکیه باید هدایت شود.


اشتاین مایر همچنین در این باره هشدار داد که دولت ترکیه مجددا مجازات اعدام را  در کشورش اجرایی کند.


وی در عین حال گفت: با وجود همه انتقادها ریسمان گفتگوها با ترکیه باید همچنان باقی بماند. ترکیه یک همسایه ما باقی می ماند.


صدر اعظم اتریش روز پنج شنبه اعلام کرده بود که در نشست غیر رسمی 16 سپتامبر یک جایگزین را برای مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا درخواست می کند. دلیل این موضع گیری وین بخصوص اقدامات دولت ترکیه بعد از کودتای نافرجام نظامی در این کشور است.


"سباستین کورس"، وزیر امور خارجه اتریش نیز خواستار توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا و همچنین لغو توافق پناهندگان با ترکیه شده است.


به گفته وی سرکوبگری ها در ترکیه برای اتحادیه اروپا هیچ چاره ای جز لغو توافق پناهندگان با ترکیه قرار نداده است. اتحادیه اروپا باید خود از مرزهای خارجی اش حفاظت کند تا دیگر مورد اخاذی قرار نگیرد.


وی مناسبات با ترکیه را متشنج ارزیابی کرده و گفت: اتحادیه اروپا بعد از تحولات اخیر دیگر نمی تواند به سادگی به روزمرگی معمول خود برگردد بلکه باید حافظ ارزش های اساسی خود باشد. ترکیه در سال های اخیر بیشتر و بیشتر از اتحادیه اروپا دور شده است.


کورس همچنین روز گذشته در همین ارتباط سفیر ترکیه در وین را احضار کرد.


این در حالی است که رئیس دفتر صدر اعظم آلمان هم همسو با وزیر امور خارجه این کشورلغو توافق پناهندگان با ترکیه را رد کرده و اظهار داشته است که هیچ دلیلی برای ارائه یک طرح B در این باره وجود ندارد.


وی در عین حال تاکید کرد که ترکیه برای آزادی ویزا باید شروط لازم را از جمله در زمینه اصلاح قوانین مبارزه با تروریسم برآورده کند و دولت ترکیه بر این مسئله واقف است.


وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نیز توقف مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را رد کرده و آن را در این اتحادیه قابل اجرا ندانست.


وزیر امور خارجه سوئیس نیز بر لزوم باقی ماندن در گفتگو با ترکیه تاکید کرد.


منبع : خبرگزاری تسنیم

                               



  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :