موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/89577 :کد

0

اوکراین خواهان پل انرژی بین ایران و اروپا

  شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۶:۱۵
تعداد بازدید : ۱۲۵   
 تحلیل ایران -اوکراین خواهان پل انرژی بین ایران و اروپا

رئیس‌جمهور پیشین اوکراین خواهان انتقال انرژی ایران به کشورش و نیز اروپا شده و همچنین از لزوم گسترش همکاری‌های صنعتی بین دو کشور در فضای پسابرجام سخن گفت.

رئیس‌جمهور پیشین اوکراین خواهان انتقال انرژی ایران به کشورش و نیز اروپا شده و همچنین از لزوم گسترش همکاری‌های صنعتی بین دو کشور در فضای پسابرجام سخن گفت.

 

به گزارش تحلیل ایران، ویکتور یوشنکو،‌ رئیس‌جمهوری‌ای بود که در سال 2005 و در ناآرامی‌های موسوم به انقلاب نارنجی در اوکراین که منجر به باطل شدن انتخابات ریاست‌جمهوری گشت،‌ به این سمت برگزیده شد. وی قبل از ریاست‌جمهوری از سال 1999 تا 2001 نخست‌وزیر و از سال 1993 تا 1999 رئیس‌ بانک مرکزی این کشور بود.

 

یوشنکو نتوانست برای دور دوم به دفتر ریاست‌ جمهوری راه یابد و با شکست در مرحله اول انتخابات از رقابت‌ها کنار کشید تا یولیا تیمشنکو، دیگر نامزد غرب‌گرا،‌ و ویکتور یانکوویچ، نامزد متمایل به روس‌ها،‌ برگزار کننده مرحله دوم باشند. انتخابات سال 2010 در نهایت با پیروزی یانکوویچ به پایان رسید.

 

یوشنکو که با هیأت دولتی این کشور به تهران سفر کرده بود، در گفتگو با خبرنگار تسنیم خواهان استفاده از کشورش به‌عنوان کریدوری برای انتقال انرژی ایران به اروپا شد.

 

وی تأکید کرد که نه‌تنها بازار 45 میلیونی اوکراین می‌تواند پتانسیل بالایی برای جذب منابع انرژی ایران داشته باشد، بلکه صنایع این کشور بالاخص صنایع هواپیماسازی آماده همکاری با همتایان ایرانی خود هستند.

 

یوشنکو در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سؤالی درباره روابط با فدراسیون روسیه با اظهار بدبینی نسبت به چشم‌انداز روابط در آینده نزدیک تأکید کرد که تا زمان بر سر کار بودن دولت و رئیس‌جمهور فعلی در روسیه بحران‌ با این کشور پایان نخواهند یافت.

 

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :