موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/89654 :کد

0

درآمد حاصل از کانال سوئز، ۴ درصد افزایش یافته است

  یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۱:۱۲
تعداد بازدید : ۵۲۴   
 تحلیل ایران -درآمد حاصل از کانال سوئز، ۴ درصد افزایش یافته است

«سرتیپ مهاب ممیش» رئیس سازمان کانال سوئز مصر روز شنبه اعلام کرد: درآمد کانال سوئز پس از توسعه آن و از ابتدای سال جاری میلادی (۲۰۱۶) تاکنون حدود چهار درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش افزایش داشته است.

«سرتیپ مهاب ممیش» رئیس سازمان کانال سوئز مصر روز شنبه اعلام کرد: درآمد کانال سوئز پس از توسعه آن و از ابتدای سال جاری میلادی (2016) تاکنون حدود چهار درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش افزایش داشته است.

 

به گزارش تحلیل ایران ، به نقل از  رویترز از قاهره، رئیس سازمان کانال سوئز این اظهارات را در مراسم اولین سالگرد افتتاح طرح توسعه کانال سوئز که در شهر اسماعیلیه مصر برگزار شد، عنوان کرده است.


ممیش افزود: درآمد حاصل از کانال سوئز از ابتدای سال جاری میلادی تا امروز ششم آگوست (16مردادماه) و با وجود کاهش حجم تجارت جهانی، به سه میلیارد و 183 میلیون دلار رسید این درحالی است که درآمد این کانال در مدت مشابه سال گذشته، تنها سه میلیارد و 59 میلیون دلار بوده است.


اما درآمد حاصل از کانال سوئز به پوند مصر حدود 13 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است و شاید دلیل افزایش درآمد به پوند مصر نسبت به دلار به کاهش ارزش پوند مصر در برابر دلار آمریکا برگردد، چرا که قیمت هر دلار در بازار رسمی مصر به 8.78 پوند رسید درحالی که قیمت دلار در ماه مارس گذشته 7.73 پوند مصر بود.


طرح توسعه کانال سوئز که در مصر به «طرح کانال جدید سوئز» شهرت دارد، شامل حفر یک کانال دریانوری موازی با کانال قدیم به طول 35 کیلومتر و عرض 317 و عمق 24 متر است تا شرایط لازم برای عبور کشتی هایی با آبشخور 66 فراهم شود.


این طرح که در یک سال به بهره برداری رسید، بالغ بر هشت میلیارد دلار برای مصر هزینه داشته است که هزینه آن با فروش اوراق قرضه 12 درصد و برای یک دوره پنج ساله و با ارز داخلی از شهروندان مصری به دست آمده است.


مصر معتقد است که این طرح می تواند هسته اصلی سرمایه گذاری کشورهای عربی و خارجی در زمینه هایی چون ساختمان سازی، ساخت کشتی، بارگیری و نیز صنایع گوناگون باشد.


قاهره امیدوار است که در سایه توسعه کانال سوئز بتواند درآمد حاصل از این آبراه جهانی را از پنج میلیارد دلار در حال حاضر به 13 میلیارد دلار در سال 2023 برساند.


مصر همچنین امیدوار است تا درآمد حاصل از کانال سوئز بتواند مرهمی بر زخم اقتصاد آسیب دیده این کشور باشد که از زمان سرنگونی حسنی مبارک در سال 2011، درآمد حاصل از گردشگری و سرمایه گذاری این کشور آفریقایی افت کرد.


مخالفان طرح کانال جدید سوئز و کارشناسان اقتصادی معتقدند: انتظاراتی که از این طرح مدنظر است به دلیل کاهش حجم مبادلات بازرگانی جهانی و نیز کندی رشد اقتصاد چین، محقق نخواهد شد.


عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در سخنرانی خود در سال گذشته گفته بود: برخی تصور می کنند که کاهش تجارت جهانی و رکود اقتصاد می تواند تاثیرات منفی بر درآمد حاصل از کانال سوئز داشته باشد اما با شفافیت تمام رئیس سازمان کانال سوئز با اعداد و ارقام به ما گفته است که این کانال رشد داشته است.


براساس آمار و ارقام صادره از سازمان کانال سوئز درآمدهای این کانال در سال 2015 نسبت به مدت مشابه آن در سال پیش از آن کاهش داشته و از 5.465 میلیارد دلار در سال 2014 به رقم 5.175 میلیارد دلار در سال 2015 رسیده است.


کانال سوئز که حدود هفت درصد از کل تجارت دریایی از طریق آن صورت می گیرد و یکی از منابع درآمد مصر است، دریای مدیترانه را به دریای سرخ متصل می کند و سریع ترین مسیر کشتیرانی بین اروپا و آسیاست.

 

منبع:ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :