موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/89862 :کد

0

واتسون موفق به نجات یک بیمار از سرطان خون شد

  دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۴:۵۷
تعداد بازدید : ۱۸۵   
 تحلیل ایران -واتسون موفق به نجات یک بیمار از سرطان خون شد

هوش مصنوعی واتسون موفق به نجات یک بیمار از سرطان خون شد .

واتسون که یک سیستم هوش مصنوعی طراحی شده توسط IBM است، تا به امروز شگفتی‌های زیادی آفریده است، از ایفای نقش یک استاد دانشگاه گرفته تا پختن غذاهای عجیب و غریب. اکنون به نظر می‌رسد که این سیستم کامپیوتری قدرتمند موفق شده مهم ترین وظیفه‌اش تا به امروز را انجام دهد: نجات جان یک انسان.

 

به گزارش تحلیل ایران،  واتسون یک سیستم کامپیوتری پاسخ دهی به سوال است که می‌تواند جواب پرسش‌های مختلف مطرح شده به زبان طبیعی را بدهد. این سیستم توسط یک تیم تحقیقاتی در پروژه‌ای به نام DeepQA متعلق به شرکت IBM توسعه پیدا کرده است. یکی از دلایل شهرت واتسون برنده شدن در مسابقه تلویزیونی Jeopardy در سال 2011 و برنده شدن یک میلیون دلار بود.

 

اما واتسون اکنون یک قدم بسیار بزرگ در راه کمک به بشریت برداشته است. به گفته دکترها از دانشگاه توکیو این سیستم هوش مصنوعی موفق شده گونه‌ای نادر از سرطان خون را در یک زن 60 ساله تشخیص دهد، بیماری این زن چندین ماه پیش اشتباه تشخیص داده شده بود. این سیستم تحلیلی تنها در عرض 10 دقیقه تغییرات ژنتیکی بیمار را با یک پایگاه داده شامل 20 میلیون مقاله تحقیقاتی درباره سرطان مقایسه کرده تا بتواند به صورت دقیق بیماری را تشخیص دهد و درنتیجه با ارایه روش درمان مناسب، جان این بیمار را نجات دهد. به گفته این دانشگاه واتسون توانسته یک گونه نادر دیگر سرطان خون را نیز در یک بیمار شناسایی کند.

 

البته تا رسیدن به مرحله‌ای که در بیمارستان‌ها برای تشخیص بیماری‌ها و تجویز روش‌های درمانی از سیستم‌های هوش مصنوعی استفاده شود زمان زیادی فاصله داریم، و استفاده از این سیستم‌ها در شرایطی که یک پایگاه داده از قبل آماده و قابل قیاس وجود نداشته باشد، ممکن نیست. در هر حال این این فناوری می‌تواند در دنیای پزشکی بسیار مفید باشد. دیگر نیازی نخواهد بود که پزشکان مدت زمان طولانی برای تشخیص بیماری‌های نادر زمان صرف کنند و در نتیجه فرآیند درمانی در کمترین زمان ممکن آغاز خواهد شد.

 

منبع:تابناک

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :