موضوعات ‌مرتبط: سیاسی فرامنطقه ای

a/89904 :کد

0

انگلیس با سلاح جدید وارد لیبی شد

  دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۱:۱۶
تعداد بازدید : ۱۸۰   
 تحلیل ایران -انگلیس با سلاح جدید وارد لیبی شد

انگلیس هم با سلاحی جدید وارد لیبی شد/آغاز شمارش معکوس برای آزادسازی سرت

در حالی که نیروهای دولت توافق ملی لیبی از آغاز مرحله پایانی عملیات آزادسازی سرت از کنترل داعش خبر می‌دهند، جنگنده‌های آمریکایی و فرانسوی حملات هوایی جدیدی را علیه این گروه تروریستی در سرت و بنغازی آغاز کردند. همچنین یک روزنامه انگلیسی از مشارکت نیروهای ویژه این کشور در عملیات مذکور با اسحله‌ای جدید خبر داد.

 

به گزارش تحلیل ایران،  به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای اشرق الاوسط، اتاق عملیات البنیان المرصوص لیبی در بیانیه‌ای از آغاز مرحله پایانی عملیات آزادسازی شهر سرت از کنترل داعش خبر داد و اعلام کرد که این عملیات توسط نیروهای وابسته به فایز السراج اجرا می‌شود و در حقیقت شمارش معکوس آزادسازی سرت آغاز شده است.

اتاق عملیات البنیان المرصوص در ادامه از برگزاری نشست‌های متعدد فرماندهان این عملیات خبر داد و اعلام کرد: نیروهای حمایت بین‌المللی از عملیات البنیان المرصوص (نیروهای آمریکایی) چهار بار حملات هوایی علیه داعش در سرت را انجام داده‌اند که منجر به تخریب یک پایگاه داعش در این شهر شده است.

همچنین جنگنده‌های آمریکایی در اطراف کاخ‌های الضیمافه دو بار حملات هوایی انجام دادند که اولی یک مرکز تجمع تک تیراندازهای داعش و دیگری سلاح سنگین این گروه تروریستی در شرق محله الدولار هدف قرار گرفت و تعدادی از داعشی‌ها کشته شدند.

از سوی دیگر، روزنامه ساندی تایمز انگلیس از ماموریت جدید نیروهای ویژه این کشور در لیبی علیه داعش خبر داد و نوشت:‌ این نیروها از اسلحه جدید "انتقام‌گیرنده" که ارتش آمریکا پیش از این در افغانستان آن را آزمایش کرده بود، استفاده کرد. این اسلحه جدید مساحتی بیش از ۷۰۰ متر را پوشش می‌دهد.

هنوز اتاق عملیات البنیان المرصوص هیچ توضیحی در این خصوص ارائه نکرده است.

محمد الغصری، سخنگوی این اتاق عملیات با اشاره به اینکه حملات هوایی آمریکا علیه داعش در سرت تاثیر مثبت بسیاری در این عملیات داشته، اظهار داشت: ۹۰ درصد شهر سرت تحت کنترل نیروهای عملیات البنیان المرصوص است.

یکی از فرماندهان میدانی این عملیات با اشاره به آغاز حمله شدید علیه داعش در سرت اظهار داشت: پایگاه‌های این گروه تروریستی در ساختمان‌های دانشگاه سرت، مرکز همایش‌های واگادوگو، ساختمان‌های مسکونی این شهر و نیز محله شماره سه و محله الشعبیه هدف قرار گرفتند. وی از کشته شدن دو تن از نیروهای عملیات البنیان المرصوص و زخمی شدن تعداد دیگری از آنان در این حملات خبر داد.

از سوی دیگر شورای انقلابیون بنغازی از زخمی شدن دو تن در بمباران هوایی جنگنده‌های فرانسوی علیه منطقه قنفوده واقع در شمال غرب شهر بنغازی خبر داد.

مرکز اطلاع رسانی السرایا، شاخه رسانه‌ای شورای انقلابیون بنغازی اعلام کرد، این دو نفر به دنبال حمله یک پهپاد فرانسوی یه یک خانه در منطقه قنفوده زخمی شدند.

این مرکز پیش از این نیز اعلام کرده بود که یک جنگنده فرانسوی هشت بار پایگاه‌های نیروهای وابسته به این شورا را در منطقه قنفوده هدف قرار داد و همزمان درگیری‌هایی میان نیروهای این شورا و نیروهای وابسته به خلیفه حفتر وجود دارد.

مرکز مذکور از تسلط نیروهای خود بر پایگاه‌های نیروهای حفتر پس از درگیری با آنها در اطراف پروژه ساخت تاسیسات در اطراف قنفوده خبرداد. همچنین یک درگیری در اطراف این منطقه و بندر المریمه که تنها گذرگاه دریایی نیروهای شورای انقلابیون لیبی به سمت غرب کشور است، شکل گرفت و این منطقه هدف بمباران هوایی و توپخانه‌ای نیروهای حفتر واقع شد.

 

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :