موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/89967 :کد

0

رئیس جمهوری لبنان باز هم انتخاب نشد

  دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۵:۲۶
تعداد بازدید : ۱۶۲   
 تحلیل ایران -رئیس جمهوری لبنان باز هم انتخاب نشد

نمایندگان پارلمان لبنان در حالی که این کشور حدود دو سال و دو ماه است رئیس جمهوری ندارد، بار دیگر موفق نشدند رئیس جمهوری جدید لبنان را انتخاب کنند.

نمایندگان پارلمان لبنان در حالی که این کشور حدود دو سال و دو ماه است رئیس جمهوری ندارد، بار دیگر موفق نشدند رئیس جمهوری جدید لبنان را انتخاب کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، جلسه چهل و سوم پارلمان لبنان ویژه انتخاب رئیس جمهوری این کشور که قرار بود ظهر امروز(دوشنبه) برگزار شود،به حد نصاب نرسید و انتخاب رئیس جمهوری جدید لبنان به جلسه چهل و چهارم موکول شد.


براساس این گزارش ،« نبیه بری» رئیس مجلس لبنان جلسه بعدی (چهل وسوم) پارلمان ویژه انتخاب رئیس جمهوری را چهارشنبه هفتم ماه آینده سپتامبر( 17 شهریور ماه) تعیین و اعلام کرد.


این در حالی است که لبنان در روزهای گذشته شاهد برگزاری سه روز متوالی گفت وگوهای ملی با حضور همه احزاب و گروه های سیاسی بود اما ناظران معتقدند که در خصوص پرونده ریاست جمهوری هنوز به تفاهم و توافق داخلی دست نیافته اند.


از 25 ماه مه 2014 تاکنون، با رفتن « میشل سلیمان»رئیس جمهور سابق از کاخ ریاست جمهوری(بعبدا)، درهای این کاخ بسته مانده است.


براساس این گزارش، جلسات پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهوری با حضور دو سوم نمایندگان (86 نماینده) به حد نصاب می رسد و رسمیت می یابد.


بر خلاف جلسه اول که برای انتخاب رییس جمهوری به 86 رای نیاز است، در جلسات دوم به بعد باید دو سوم نمایندگان حضور یابند اما هر نامزدی که بتواند اکثریت مطلق (نصف به علاوه یک یعنی 65 رای) را کسب کند، می تواند به کاخ ریاست جمهوری (بعبدا) برود.


رئیس جمهوری لبنان را نمایندگان مجلس این کشور از میان نامزدهای طایفه مسیحی مارونی انتخاب می کنند.


با احتساب جلسه امروز تاکنون 42 جلسه پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس جمهوری سیزدهم این کشور به دلیل به حد نصاب نرسیدن تشکیل نشده است.


تنها جلسه اول پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهوری جدید با اکثریت قاطع و بی سابقه تشکیل شد و در این جلسه « سمیر جعجع» نامزد گروه 14 مارس شکست سختی را از « برگه های سفید» متحمل و پرونده ترورهای او در لبنان بار دیگر گشوده شد.


سمیر جعجع که از رای نمایندگان مجلس لبنان به خود حتی رای اعضای گروه 14 مارس ناامید شده برای انتقام گیری از آنها به ویژه سعدالحریری که او را دور زده است، اعلام کرد که از نامزدی ژنرال« میشل عون» در انتخابات ریاست جمهوری حمایت می کند.


سعد الحریری رئیس حزب جریان المستقبل هم در اقدامی تردید آمیز، « سلیمان فرنجیه» رئیس حزب جریان المرده را که مانند ژنرال عون عضو گروه 8 مارس وهمپیمان حزب الله است، به عنوان نامزد حزب خود معرفی کرد.


این تصمیم الحریری باعث تنش و اختلاف شدید در گروه 14 مارس و حتی حزب جریان المستقبل شده است.


این نخستین بار نیست که کرسی ریاست جمهوری لبنان خالی می ماند.


درسال 1988هنگامی که دوره ریاست جمهوری « امین الجمیل » به پایان رسید، تا پس از توافق طائف که به جنگ داخلی 15 ساله لبنان پایان دهد و به انتخاب « رینیه معوض» به عنوان رییس جمهوری جدید منجر شد، کرسی « بعبدا» خالی ماند.


درسال 2007 میلادی نیز تا زمان انتخاب «میشل سلیمان» به عنوان جایگزین « امیل لحود»، دوره لبنان رییس جمهوری لبنان هشت ماه به طول انجامید و درهای بعبدا( کاخ ریاست جمهوری) بسته ماند.منبع:خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :