موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی عتبات عالیات

a/90020 :کد

0

تسهیلات یک و نیم میلیون تومانی عتبات عالیات

  ﺳﻪشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۲:۴۹
تعداد بازدید : ۲۰۹   
 تحلیل ایران -تسهیلات یک و نیم میلیون تومانی عتبات عالیات

رئیس سازمان حج و زیارت: به هر نفر از ودیعه گذاران عمره مفرده که علاقمند به سفر به زیارت عتبات عالیات باشند یک و نیم میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت پرداخت می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت: به هر نفر از ودیعه گذاران عمره مفرده که علاقمند به سفر به زیارت عتبات عالیات باشند یک و نیم میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت پرداخت می شود.
به گزارش تحلیل ایران،  سعید اوحدی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: از آنجا که فعلاً‌ عمره مفرده برگزار نمی شود هر یک از ودیعه گذاران عمره در صورت تمایل به سفر به عتبات می توانند از تسهیلات یک و نیم میلیون تومانی برای سفر به عتبات بهره مند شوند.

وی تصریح کرد: بانک های ملی و ملت برای پرداخت تسهیلات در نظر گرفته شده و شرایط اقساط و بازپرداخت آن نیز روز سه شنبه مشخص خواهد شد. 

اوحدی با بیان اینکه سفر پیاده روی اربعین نیز از طریق سامانه سما صورت خواهد گرفت گفت: طبق قانون همه کسانی که تمایل سفر به عتبات دارند باید در این سامانه نام نویسی کنند و گروه هایی هم که تمایل به سفر دارند حداقل باید پنج نفره و حداکثر 40 نفره باشند و اگر افرادی انفرادی هستند سامانه آنان را در گروه های پنج نفره ساماندهی و از طریق پیامک به آنان موضوع را اطلاع رسانی می کند.

وی تصریح کرد: از سه روز گذشته تاکنون 22000 نفر در سامانه سما ثبت نام کرده اند و نام نویسی تا 15 صفر ادامه دارد و پیش بینی ها نیز حکایت از حضور دو میلیون زائر ایرانی در اربعین امسال در عراق دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: راه اندازی سامانه سما در سهولت ساماندهی علاقمندان به سفر به عتبات و همچنین ترافیک خودرویی و نفر در مرزها نقش جدی ای ایفا خواهد کرد چرا که بر اساس حجم جاده و گذرگاه های خروجی مرزی علاقمندان را برای خروج از کشور به صورت هوشمند هدایت می کند.

اوحدی با بیان اینکه طبق مصوبه هیئت دولت ازسرگیری عمره منوط به محاکمه و مجازات دو پلیس سعودی است افزود: متأسفانه هنوز دولت سعودی هیچ اقدامی برای محاکمه و مجازات این دو پلیس خطاکار صورت نداده است در حالی که در همان روزهای نخستین ارتکاب جرم باید این اقدام صورت می گرفت.

وی همچنین با اشاره به ممانعت دولت سعودی در پذیرش شرایط ایرانیان برای حج تمتع نیز گفت: متأسفانه تضمینی برای امنیت زائران ایرانی فراهم نشد و حتی به ایرانیان مقیم خارج کشور که از شرکت های کشورهای مختلف ممکن است قصد سفر به حج تمتع را داشته باشند توصیه می کنیم در این باره به طور جدی ملاحظه کنند چرا که در این گونه موارد وزارت امور خارجه توصیه به پرهیز از حضور می کند. 

اوحدی در پاسخ به این پرسش که تکلیف سهمیه حج ایران چه می شود؟ اظهار داشت: ما سهمیه حج تمتع امسال را برای سال بعد نیز مطالبه خواهیم کرد چون که این مصوب سازمان همکاری های اسلامی است و دولت سعودی نیز باید بداند که این جزء حقوق شرعی ماست و آنان باید در ظلمی که مرتکب شده اند نیز پاسخگو باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: متأسفانه تاکنون دولت عربستان هیچ دیه شرعی شهدای فاجعه منا و سقوط جرثقیل را به اتباع کشورهای اسلامی پرداخت نکرده است.
 
سعید اوحدی افزود: آنان با با فضاسازی و تبلیغات به گونه ای وانمود کردند که گویا دیه قربانیان به زودی پرداخت می شود حال آنکه مدتهای طولانی از زمان این دو حادثه گذشته اما کمترین مبلغی به هیچ یک از خانواده های قربانیان کشورهای اسلامی پرداخت نکرده اند.

وی با یادآوری خودداری عربستان از تضمین امنیت زائران حج تمتع گفت: از دور اول و دوم مذاکرات مشخص بود که آنان تمایلی به پذیرش زائران در سال جاری ندارند چرا که وقتی می گفتیم که امسال 465 زائر ما شهید شده است و باید برای حج تمتع جدید تضمین امنیت ارائه کنید پاسخ می دادند که ما نمی توانیم کلمه امنیت را در همکاری دو جانبه قید کنیم چرا که این واژه در عربستان بار سیاسی دارد.
اوحدی افزود: البته ناهماهنگی های بسیاری نیز میان وزارت حج، وزارت کشور و وزارت خارجه عربستان وجود داشت و این مسئله بارها با مصادیق مختلفی آشکار شد.

وی در ادامه با بیان اینکه حق بیمه 90 درصد از قربانیان فاجعه منا در داخل کشور پرداخت شده است گفت: همه خانواده ای شهدای فاجعه منا تحت پوشش کامل بیمه درمانی هستند بنابراین مراکز درمانی موظف به ارائه خدمات به این خانواده های عزیز بدون عذر و بهانه و دریافت هزینه هستند.

اوحدی درباره پیگیری حقوقی فاجعه منا نیز افزود: به زودی هیئتی حقوقی از وزارت خارجه عازم فرانسه خواهد شد تا با توجه به امکاناتی که در اختیار است بتوانند پیگیری این مهم را ادامه دهند هر چند سعودی ها هیچ همکاری ای از طریق کشور فرانسه نیز نداشته اند.

وی با بیان اینکه پیگیری حقوقی فاجعه منا به طور جدی ادامه دارد و تلاش های بسیاری نیز از دستگاه های مختلف در این باره صورت گرفت است در عین حال گفت: مشکل اینجاست که یک طرف کمیته حقیقت یاب این فاجعه، دولت سعودی است و از آنان درخواست کردیم امکانات و فیلم های ضبط شده آن فاجعه را در اختیار ما قرار دهند که کوچکترین اقدامی نکردند ولی ما هرگز از تلاش های خود برای احقاق حقوق قربانیان این فاجعه کوتاه نخواهیم آمد.
 
منبع:خبرگزاری صدا و سیما
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :