موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/90098 :کد

0

۲۳۰ تروریست در کشور مالزی دستگیر شد

  ﺳﻪشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۱:۴۰
تعداد بازدید : ۱۵۸   
 تحلیل ایران -۲۳۰ تروریست در کشور مالزی دستگیر شد

دولت مالزی روز سه شنبه نشستی با حضور مقام های امنیتی و دیپلمات های مقیم برگزار کرد تا نشان دهد این کشور توان بالای امنیتی دارد و از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون ۲۳۰ تروریست را بازداشت کرده است.

دولت مالزی روز سه شنبه نشستی با حضور مقام های امنیتی و دیپلمات های مقیم برگزار کرد تا نشان دهد این کشور توان بالای امنیتی دارد و از سال 2013 میلادی تاکنون 230 تروریست را بازداشت کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، سفارتخانه های چند کشور در کوالالامپور از جمله آمریکا و استرالیا طی ماه های گذشته چند بار در مورد امنیت مالزی با فعالیت تروریست ها به شهروندان خود هشدار امنیتی دادند و این امر واکنش مقام های مالزی را که گردشگری از مهمترین بخش های اقتصادی آن است به واکنش وادشت.


یک مقام بلندپایه پلیس مالزی در جمع دیپلمات های مقیم اعلام کرد نیروهای امنیتی این کشور از سال 2013 میلادی تاکنون 230 مظنون تروریستی را بازداشت کرده اند که 200 نفر مالزیایی هستند.


'مایدین ایوب خان' رییس پلیس مبارزه با تروریسم مالزی، گفت که 84 تن از این افراد متهم، 18 نفر اخراج و 62 نفر آزاد شده اند.


وی همچنین اعلام کرد که 90 مالزیایی شناسایی شده اند که در سوریه فعالیت های تروریستی انجام می دهند و 8 نفر از این افراد به مالزی بازگشته و تحت آموزش های توانبخشی قرار گرفته اند.


این مقام امنیتی همچنین گفت که 9 عملیات برنامه ریزی شده تروریست ها برای هدف قرار دادن محل های سرگرمی، مکان های عبادت و ادارات دولتی نیز کشف و خنثی شده است.


براساس گزارش ایرنا، وی گفت: دو مظنون در ارتباط با حمله تروریستی به باشگاه شبانه در 'پوچونگ جایا' که 8 نفر زخمی برجای گذاشت، دستگیر شدند و همچنان چند جنایتکار مظنون تحت تعقیب هستند.


ایوب خان، یک لیست از شخصیت های مورد هدف تروریست ها شامل 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر، 'احمد زاهد حمیدی' معاون نخست وزیر، 'خالد ابوبکر' رئیس پلیس و شخص خودش را ارائه داد.


معاون نخست وزیر و وزیر کشور مالزی نیز پس از این نشست از مردم این کشور جنوب شرق آسیا خواست تهدیدهای تروریستی را جدی بگیرند.


'احمد زاهد حمیدی' به خبرنگاران گفت: برخی فکر می کنند این یک حیله سیاسی برای منحرف کردن توجه به مسائل مربوط به خشونت است، اما ما در حال انتقال حقیقت و وضعیت واقعی به مردم هستیم و نمی خواهیم هیچ فردی قربانی شود.


وی همچنین اعلام کرد هوشیاری و اشتراک گذاری اطلاعات بین مالزی، اندونزی و سنگاپور کمک کرد هفته گذشته برنامه ریزی تروریست ها برای حمله موشکی به 'خلیج مارینا' در سنگاپور خنثی شود.


پلیس و نیروهای امنیتی اندونزی جمعه گذشته 6 نفر را در شهر 'باتم' در نزدیکی سنگاپور به اتهام برنامه ریزی برای این عملیات تروریستی بازداشت کردند، اما هیچ موشکی از این تروریست ها به دست نیامد.


به نوشته تارنمای روزنامه 'استار'، وی گفت: مالزی نه تنها متعهد به مبارزه با تروریسم در خاک خود، بلکه نسبت به مبارزه با تروریست ها در منطقه و جهان تعهد دارد.


اطلاعات بیشتری از نشست مقام های امنیتی مالزی با دیپلمات های مقیم منتشر نشده است.

 

منبع:ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :