موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت ، معدن ، تجارت

a/90099 :کد

0

فعالان اقتصادی و تجاری ایران در راه سوئیس

  ﺳﻪشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۲:۳۰
تعداد بازدید : ۱۶۷   
 تحلیل ایران -فعالان اقتصادی و تجاری ایران در راه سوئیس

هیاتی متشکل از فعالان اقتصادی و تجاری با همراهی نایب رییس اتاق بازرگانی ایران اواخر شهریور ماه راهی سوئیس می‌شود.

 

 
هیاتی متشکل از فعالان اقتصادی و تجاری با همراهی نایب رییس اتاق بازرگانی ایران اواخر شهریور ماه راهی سوئیس می‌شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، ‌قرار است هیات اقتصادی از فعالان بخش خصوصی از طرف اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس در زمینه‌ها و صنایع مختلفی از جمله گردشگری، ‌صنایع سنگین، ‌ماشین سازی، ‌ بانکداری، ‌پزشکی، دارویی، شیمیایی، ‌ کالاهای اساسی و صنایع هوایی به سوئیس سفر کنند.در این سفر که قرار است از ۳۰ شهریور تا دوم مهر ماه انجام شود، پدرام سلطانی – نایب رییس اتاق بازرگانی ایران – هیات اقتصادی ایران را همراهی خواهد کرد.  

قرار است در این سفر دو همایش اقتصادی با حضور فعالان تجاری، اقتصادی و شرکت های سوئیسی و ایرانی در دو شهر ژنو و زوریخ برگزار می شود و در کنار آن، هیأت تجاری ایرانی امکان ملاقات رو در رو با شرکت های سوئیسی را خواهند داشت. همچنین برنامه‌های دیگری از جمله جلسات با سازمان‌های بین المللی ترتیب داده شده است.

نگاهی به تجارت ایران و سوئیس در سال‌های اخیر

پس از حصول توافق هسته‌ای در تیر ۱۳۹۴ در کنار بسیاری از هیات‌های تجاری اروپایی، هیات بلند پایه اقتصادی از سوئیس برای فراهم کردن زمینه‌های همکاری‌های نو به ایران آمدند تا پس از وقفه‌ چند ساله تحریم‌ها که باعث افت سطح مبادلات تجاری دو کشور شده بود بار دیگر دو کشور در مسیر بازگشت به سطح روابط در پیش از تحریم‌ها حرکت کنند.

 در سال‌های گذشته مناسبات اقتصادی و بازرگانی تهران و برن سوئیس به کمتر از ۵۰۰  میلیون دلار رسیده است اما برن به دنبال آن است تا حجم تبادلات اقتصادی را به پیش از اعمال تحریم‌های جهانی علیه تهران بازگرداند.   بر اساس آمار رسمی گمرک، میزان واردات ایران از کشور سوئیس با اختلاف بیشتر از میزان صادرات ایران به این کشور است. از جمله در ۹ ماهه سال قبل میزان صادرات غیرنفتی ایران به سوئیس شش میلیون و ۶۰۰ هزار دلار بوده است و در همین دوره زمانی، ایران یک میلیارد و ۸۶۰ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار کالا از سوئیس وارد کرده است.

ایسنا نوشت: همچنین بررسی روند ۱۰ ساله مبادلات تجاری ایران و سوئیس نیز نشان می دهد ارزش صادرات ایران به این کشور کاهشی قابل توجه داشته است. صادرات ایران به سوئیس در سال ۱۳۸۵ معادل ۱۹.۹ میلیون دلار بوده که این مقدار در سال ۱۳۹۳ به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار تنزل پیدا کرد و در ۹ ماهه سال ۱۳۹۴ نیز ایران شش میلیون و ۶۰۰ هزار دلار کالا به سوئیس صادرات داشته است.

این در حالی است که واردات ایران از سوئیس که در سال ۱۳۸۵ معادل دو میلیارد و ۲۸۹ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بوده، در سال گذشته با تغییراتی اندک به دو میلیارد و ۴۱۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار رسیده است. همچنین در ۹ ماهه امسال نیز ایران یک میلیارد و ۸۶۰ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار کالا از سوئیس وارد ایران شده است

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :