موضوعات ‌مرتبط: سیاسی محیط زیست

a/90262 :کد

0

کشور ایران و رومانی خواستار همکاری های محیط زیستی شدند

  چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۴:۲۶
تعداد بازدید : ۶۴۳   
 تحلیل ایران -کشور ایران و رومانی خواستار همکاری های محیط زیستی شدند

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بخارست و وزیر محیط زیست، آب و جنگل رومانی طی نشستی به مناسبات تاریخی و ظرفیت های بالای ایران و رومانی اشاره و خواهان همکاری های محیط زیستی بین دو کشور شدند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بخارست و وزیر محیط زیست، آب و جنگل رومانی طی نشستی به مناسبات تاریخی و ظرفیت های بالای ایران و رومانی اشاره و خواهان همکاری های محیط زیستی بین دو کشور شدند.

 

به گزارش تحلیل ایران،  'حمید معیر' روز سه شنبه در دیدار با 'کریستیانا پاشکا پالمر' به امکانات گسترده جمهوری اسلامی ایران در بخش محیط زیست اشاره و به این نکته تاکید کرد که ایران در سال های اخیر به پیشرفت های قابل ملاحظه ای در حوزه حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی دست یافته است.


سفیر کشورمان در رومانی دراین دیدار که در بخارست انجام شد، به زمینه ها و محورهای مناسب برای همکاری دو کشور و نیز انعقاد 35 یادداشت تفاهم همکاری با کشورهای مختلف و مطرح دنیا در زمینه محیط زیست به امکان همکاری ایران و رومانی از جمله در زمینه های بازیافت تجهیزات الکترونیکی فرسوده، مدیریت مواد زائد، استفاده از منابع انرژی های تجدیدپذیر، حفظ کیفیت و مدیریت یکپارچه حوضه های رودخانه ها، همکاری های بین المللی، کنترل و نظارت بر آلودگی هوا، حفاظت از محیط زیست دریایی و مدیریت مناطق ساحلی، حفاظت از زیست بوم های طبیعی بکر بویژه تالاب های ثبت شده در فهرست کنوانسیون رامسر اشاره کرد.


معیر در این دیدار دعوت سازمان محیط زیست کشورمان از طرف رومانیایی برای سفر به جمهوری اسلامی ایران و ملاقات با معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را اعلام کرد که با استقبال طرف رومانیایی مواجه شد.


'پاشکا پالمر' ضمن استقبال از پیشنهادات طرف ایرانی ابراز امیدواری کرد تا بتواند همکاری های مناسبی با جمهوری اسلامی ایران در زمینه حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی به ویژه در زمینه تحقق اقتصاد سبز و گسترش این موضوع در همکاری های دوجانبه داشته باشد.


وزیر محیط زیست، آب و جنگل رومانی افزود: من قلبا به منطقه خاورمیانه و فرهنگ و تمدن مردم آن دیار علاقه دارم و بویژه هنر و تمدن بسیار قدیم ایرانی برای من جاذبه خاصی دارد.


وی افزود: همیشه می دانستم که ایران کشور بسیار بزرگ و توانمندی است اما اطلاع نداشتم که ظرفیتهای ایران در حوزه محیط زیست اینقدر غنی و عظیم است. واقعا فعالیت های کشور شما در حفاظت از منابع طبیعی و رسیدگی به محیط زیست بسیار دلگرم کننده است.


وزیر محیط زیست رومانی گفت: به زودی اولین سند مشترک آموزش محیط زیست به مدارس ایران ابلاغ خواهد شد و این به معنای آن است که شما بحث حفاظت از محیط زیست را به میان نوجوانان و جوانان برده اید و این موضوع بسیار ارزشمند است.


پاشکا پالمر افزود: ما قطعا زمینه های بسیار خوبی برای همکاری دو کشور در بحث محیط زیست داریم و امیدوارم یادداشت تفاهم قوی در جریان اجلاس آتی کمیسیون مشترک دو کشور در حوزه محیط زیست به امضای دوطرف برسد.

 

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :