موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت ، معدن ، تجارت

a/90368 :کد

0

کشور عراق بازار مناسب صادرات نفتی ایران

  چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۶:۲۴
تعداد بازدید : ۳۷۱   
 تحلیل ایران -کشور عراق بازار مناسب صادرات نفتی ایران

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: زیرساخت های پالایشی در عراق آسیب دیده از این رو این کشور بازار مناسبی برای فرآورده های نفتی ایران است.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: زیرساخت های پالایشی در عراق آسیب دیده از این رو این کشور بازار مناسبی برای فرآورده های نفتی ایران است.
به گزارش تحلیل ایران ،   سید حمید حسینی در حاشیه همایش بررسی چالش های صادرات ایران به عراق در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: هم اکنون صادر کننده گازوئیل و ترانزیت کننده بنزین به عراق هستیم ضمن اینکه روزانه بیش از هزار کامیون عراقی از مسیر ایران برای ترانزیت استفاده می کند که ترانزیت مازوت و میعانات عراق از مسیر ایران از جمله آن است.

وی اضافه کرد: عراق کشوری نفتی است که از 49 میلیارد و 400 میلیون دلار صادرات آن در سال گذشته 49 میلیارد و 100 میلیون دلار مربوط به صادرات نفت بود ضمن اینکه ظرفیت تولید نفت خام عراق 4 میلیون و 600 هزار بشکه در روز است که از این میزان 3 میلیون و 300 هزار بشکه صادر می شود.

حسینی گفت: با توجه به کاهش 40 درصدی قیمت نفت و کاهش صادرات کشورهای همسایه عراق به این کشور، صادرات ایران به این کشور در 4 ماهه نخست امسال افزایش یافت و به یک میلیارد و 400 میلیون دلار رسید تا پایان سال به 8 میلیارد دلار خواهد رسید.

وی درباره زمزمه ها برای تک نرخی شدن ارز گفت: ارز تک نرخی را یک مرحله در سال 1379 تجربه کردیم که مشکلی هم برای اقتصاد کشور ایجاد نکرد.

حسینی با بیان اینکه ارز دو نرخی نوعی یارانه به واردات است افزود: اگر دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی هستیم و شرایط مالی دولت اجازه دهد که بازار ارز را مدیریت کند قطعا تک نرخی شدن ارز در این مسیر کمک کننده است.

وی اقدام اخیر بانک مرکزی در اجازه به بانک ها برای خرید و فروش ارز را اقدامی مثبت دانست و گفت: تا پیش از این بانک ها از طریق صرافی ها در بازار ارز فعال بودند اما وقتی بانک ها مستقیم ورود می کنند هم اطمینان صارکننده بیشتر و هم مسائل مالی شفاف می شود ضمن اینکه بانک ها بخشی از وظایف خود را انجام می دهند که می تواند هم درآمدی برای بانک ها باشد و هم ریسک بخش خصوصی را در نقل و انتقال و خرید و فروش ارز کاهش دهد.
منبع:خبرگزاری صدا و سیما
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :