موضوعات ‌مرتبط: سیاسی اقتصاد مقاومتی

a/90463 :کد

اقتصاد مقاومتی از حرف تا عمل

شمس

  پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۴:۴۶
تعداد بازدید : ۵۳۵   
 تحلیل ایران -اقتصاد مقاومتی از حرف تا عمل

کلی اقتصاد مقاومتی و عمل به آن در کنار دیپلماسی فعال دولت بی شک میتواند کشور را از معضل اقتصادی نجات دهد.

 

 

 اقتصاد مقاومتی و عمل به آن در کنار دیپلماسی فعال دولت بی شک میتواند کشور را از معضل اقتصادی نجات دهد.


دهمین مجلس شورای اسلامی در خرداد ماه 95 فعالیت خود را آغاز کرد و منتخبانی که به این دور از انتخابات راه پیدا کردند با برنامه ها و اهداف گوناگون در تلاش اند برنامه های تبلیغاتی خود را منصه ظهور بگذارند. با وجود اینکه بعضی از نماینده های منتخب و گروههای سیاسی شان با توجه به شرایط جامعه امروز، سیاسی ترین پدیده ها و رخدادهای کشور را ریشه در اقتصاد می دانند. بعضی دیگر برنامه های خود را بر مبنای مشکلات جامعه عنوان میکنند. عده ای دیگر مسائل فرهنگی و ... را در صدر برنامه های خود قرار داده اند. با این وجود اگر چه هر یک از آنها در ارائه هدف و برنامه ها با هم تفاوت دارند اما همگی یک دغدغه و هدف مشترکی را حال به نسبت کم یا زیاد که همان عمل به اجرای اقتصاد مقاومتی است را دنبال میکند.

 

 به عبارتی دیگر بعد از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی و نامگذاری سال 95 به نام اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل این عامل وجهه پررنگ تری در میان منتخبین راه یافته به مجلس دهم پیدا کرده است. ایشان ده اقدام را برای شکل گیری این نوع اقتصاد اعلام نمودند از جمله مردمی نمودن اقتصاد، تقویت فرهنگ کار و تولید  کاهش وابستگی به ذخایر زیر زمینی اصلاح الگوی مصرف  و ... رهبر معظم انقلاب برای برون رفت مشکلات اقتصادی کشور، اقتصاد مقاومتی را مطرح کردندو به تمام افراد و ارگان های نظام خواستند که این مولفه را در سرلوحه اقتصادی خود قرار دهند تا با عمل به آن، بحران  اقتصادی که گریبان گیر جامعه شده است  به زودی  مرتفع شود.


با توجه به این که در نظام جمهوری اسلامی ایران دو حزب به نام اصول گرایی و اصلاح طلبی وجود دارد این دو جریان میتواند در جهت منویات رهبری و منافع ملت و کشور حرکت کرده و مشکلات موجود در کشور را بر اساس اصول انقلاب اسلامی که نشات گرفته از گفتمان بنیان گذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی و رهنمودهای مقام معظم رهبری است، اصلاح کنند تا در مسیر حرکت در جهت اجرای اقتصاد مقاومتی، جامعه و کشور بتوانند همدلی و همزبانی حداکثری اقشار مختلف جامعه را بیش از پیش به دست اورند.

 

به زعم نویسنده نمایندگان مجلس دهم اعم از اصلاح طلب، اصول گرا و اعتدالیون  برای هر چه عملیاتی کردن این مولفه اقتصادی، می بایست به تبیین و راهکارهایی که این نوع اقتصاد را به اطلاع مردم برسانند مثمرثمر باشند زیرا با توجه به شرایط جامعه امروز و تاکید مقام معظم رهبری بر این مولفه، نشان میدهد آرمان همه احزاب و ملت که همان عمل به اقتصاد مقاومتی است، بی شک باید متحقق شود زیرا اقتصاد مقاومتی بدون اجرا و عمل هیچ نفعی به حال مردم نخواهد داشت زیرا ملت ایران تعاملی را همراه با شکوفایی، اقدام و عمل در همه زمینه ها میخواهند.

 

نمایندگان مجلس دهم  با تشکیل کارگروههای سیاسی و با مشاوره دان به آنها در عمل به اقتصاد مقاومتی و مولفه های آن از جمله تجارت مسائل سیاسی و اجتماعی و ... میتوانند مفید واقع شوند.از دیگر سو عامل دیگر که میتواند عمل به اقتصاد مقاومتی را تسریع بخشد حمایت از تولیدات و صنایع داخلی است زیرا حمایت از این تولیدات به تبع ان میتواند حمایت از سرمایه گذاران داخلی را تسهیل ببخشد و بدین وسیله فرصت را برای انها در جهت حمایت تولیدات داخلی فراهم سازند.

 

استفاده از نیروی جوان و نخبه عاملی دیگر برای کمک به اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی است.  زیرا  جامعه ای که بیشتر افراد آن را نیروهای زبده، جوان و نخبه مدیریت میکنند بی شک میتوانند راهکارها و برنامه های متنوعی را در جهت اهداف جامعه شکل دهند. به عبارتی دیگر از انجایی که جمهوری اسلامی ایران از پتانسیل های بالایی در جهت رشد و پیشرفت برخوردار است میتواند در جهت عمل به اقتصاد مقاومتی با اتکا به نیروهای جوان و متعهد مسیر هر چه بیشتر را در جهت عملیاتی کردن ان هدایت کنند.


از دیگر سو میتوان به تعامل مثبت و سازنده دولت، مجلس و قوای سه گانه اشاره کرد. داشتن روحیه تعامل هر چه بیشتر میان این ارگان ها با  تشکیل جلسات منظم و دوره ای  بدون داشتن هیچ سوء ظن و گمانه زنی های بی مورد میان خود میتواند عاملی دیگر در جهت اجرایی شدن آن باشد.

 

اما تلاش برای تحقق سند چشم انداز بیست ساله  نیز میتواند عمل به اقتصاد مقاومتی را تسریع بخشد زیرا از آنجایی که این سند در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی تدوین شده است لذا نمایندگان مجلس دهم با برنامه ریزی های مدون و با استفاده از مشارکت حداکثری به همراه دولت و اختیارات قانونی خود میتوانند نه تنها به تحقق هر چه بیشتر سند چشم انداز کمک کنند بلکه اقتصاد مقاومتی را به مرحله عمل نزدیک کنند.

 

به طور کلی اقتصاد مقاومتی و عمل به آن در کنار دیپلماسی فعال دولت بی شک میتواند کشور را از معضل اقتصادی نجات دهد و اگر نمایندگان منتخب مجلس با روحیه خدمت به مردم وارد مجلس شوند و اخلاص عمل و اخلاق سیاسی داشته باشند با تثبیت قوانین و لوایح خوب میتوانند خدمتی را برای اجرایی کردن مولفه اقتصاد مقاومتی انجام دهند.

 

 

                               

  شمس
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :