موضوعات ‌مرتبط: سیاسی داخلی

a/90553 :کد

0

دشمن می‌خواهد عقبه مردمی نظام را از بین ببرد

  پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۵:۱۴
تعداد بازدید : ۲۱۶   
 تحلیل ایران -دشمن می‌خواهد عقبه مردمی نظام را از بین ببرد

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه انتقاد از دولت نباید اینگونه تفسیر شود که روحانیت اپوزیسیون دولت است گفت: تبیین درست شرایط کشور و دشمن‌شناسی از جمله وظایف روحانیت است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه انتقاد از دولت نباید اینگونه تفسیر شود که روحانیت اپوزیسیون دولت است گفت: تبیین درست شرایط کشور و دشمن‌شناسی از جمله وظایف روحانیت است چراکه دشمن به دنبال از بین بردن عقبه مردمی نظام است.

 

به گزارش تحلیل ایران، آیت‌الله سید احمد خاتمی ظهر امروز در جمع روحانیون و مبلغان استان فارس با تشریح وظایف روحانیت اظهار داشت: تبیین درست شرایط کشور و دشمن‌شناسی از جمله وظایف روحانیت است چراکه دشمن به دنبال از بین بردن عقبه مردمی نظام است، روحانیت باید این شرایط را بشناسد و خوب تحلیل کند.

 

وی با بیان اینکه هدف اصلی دشمن دو قطبی کردن جامعه است، گفت: باید مراقب بود که انتقادهای روحانیت کمک‌کننده این جریان دوقطبی کردن جامعه نباشد، انتقادهای روحانیون نباید سیاسی شود بلکه باید انتقادات دوستانه و از سر خیرخواهی مطرح شود.

 

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه روحانیت باید چشم به فرمان و صحبت‌های مقام معظم رهبری داشته باشد، افزود: نباید اینگونه تلقی شود که روحانیت اپوزیسیون دولت است.

 

خاتمی با بیان اینکه دشمن به دنبال حذف اعتقادات و تغییر سبک زندگی مردم است، خاطرنشان کرد: روحانیت باید با تبیین درست سبک زندگی دینی را ترویج دهد و نگذارد که نفرت از استکبار در میان مردم کاسته شود.

 

وی با بیان اینکه حزب‌گرایی و عضویت در گروه‌های مختلف از مسائلی است که روحانیت باید از آن دوری کند، تصریح کرد: روحانی تکلیف‌مدار است نه تشکیلات مدار، وقتی یک روحانی وارد حزب و تشکیلاتی شود باید دستور تشکیلات را رعایت کند در صورتی که در دین باید براساس حجت شرعی عمل کند.

 

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه اطاعت از ولایت جریان سیاسی نیست بلکه یک مسئله شرعی است، بیان کرد: این سخن که برخی می‌گویند حفظ مواضع ولایی حفظ مواضع حزبی است، یک مغلطه است و روحانیت باید مراقب باشد که در نقد تنها عملکردهای نادرست را نقد کند.

 

خاتمی با بیان اینکه از دیگر وظایف روحانیت این است که برای وقت مردم ارزش قائل باشد، اظهار داشت: برای وقت مردم ارزش قائل باشید و برای منبر رفتن با مطالعه بروید چراکه مردم فرق بین امام جمعه مطالعه کرده و امام جمعه‌ای که مطالعه نکرده را خوب تشخیص می‌دهند.

 

وی با بیان اینکه استقلال روحانیت افتخار آن است، گفت: روحانیت زیرمجموعه و کارمند دولت نیست اما مقصود از استقلال رویارویی با نظام و بیان انتقاد صرف نیست بلکه باید هم عملکرد مثبت را گفت و هم عملکرد منفی را نقد کرد.

 

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه روحانیت باید شان لباس طلبگی را حفظ کند، افزود: این لباس امانت علمایی چون شیخ مفید، شیخ طوسی، شهید مدرس، صاحب جواهر و غیره است و باید توجه داشت که دستاویزی برای سوءاستفاده دشمن قرار نگیرد.

 

خاتمی با اشاره به عکسی که در فضای مجازی از یک روحانی‌نما منتشر شده بود، خاطرنشان کرد: نباید به گونه‌ای رفتار کرد که در فضای مجازی و رسانه‌های بیگانه دستاویزی برای وهن روحانیت به وجود آید.

 

وی با بیان اینکه در طول تاریخ روحانیت همیشه فراز و نشیب داشته است، بیان کرد: مردم روحانیت را با معنویت و زهد می‌شناسند و نباید با اشرافی‌گری آبروی روحانیت را برد، باید مناعت طبع را حفظ کرد و در برابر تنگی‌های زندگی به هر ناکسی رو نزد.

 

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه روحانیت با مراقب گفتار و رفتار خود به ویژه در خانواده باشد، گفت: یک روحانی نباید هر حرف را بزند یا هر شوخی را انجام دهد. باید حرمت این لباس نگه داشته شود، هم‌چنین یک روحانی نباید اختلافات موجود میان روحانیت را در خانه و بین خانواده مطرح کند چراکه حرمت روحانیت شکسته می‌شود.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :