موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/90571 :کد

0

عدم نفوذ کشورها بر روابط ایران و پاکستان

  پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۹:۵۶
تعداد بازدید : ۱۶۵   
 تحلیل ایران -عدم نفوذ کشورها بر روابط ایران و پاکستان

رئیس مرکز آموزش و تحقیقات بین‌المللی ایران گفت: روابط ایران و پاکستان تحت تاثیر نفوذ دیگر کشورها قرار ندارد. به گزارش ایسنا به نقل از دیلی تایمز، کاظم سجادپور رئیس مرکز آموزش و تحقیقات بین‌المللی در

رئیس مرکز آموزش و تحقیقات بین‌المللی ایران گفت: روابط ایران و پاکستان تحت تاثیر نفوذ دیگر کشورها قرار ندارد.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از دیلی تایمز، کاظم سجادپور رئیس مرکز آموزش و تحقیقات بین‌المللی در همایش «ایران و همسایگانش» که از سوی موسسه مطالعات استراتژیک در اسلام آباد برگزار شد گفت که ایران در منطقه‌ای سخت قرار دارد که جنگ های داخلی و نگرانی‌های زیاد امنیتی این منطقه را به ستوه آورده است.  سوریه با جنگ داخلی روبه رو است، عربستان سعودی دشمنی‌اش را نشان می‌دهد و افغانستان برای تقریبا سه دهه با جنگ‌ها و بی‌ثباتی مواجه است. اما با وجود همه این‌ها ایران می‌خواهد با صلح و سازش با کشورهای همسایه اش مدارا کند.


سجادپور با بیان اینکه پاکستان یک همسایه دوست و برادر مهم محسوب می‌شود اظهار کرد: ما دارای زمینه‌های مشترک زیادی در زمینه‌های دینی، فرهنگی و تاریخی هستیم.


وی شعار انقلاب ایران را استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی خواند و گفت: تا پیش از انقلاب، سیاست خارجی ایران تحت نفوذ قدرت های خارجی قرار داشت اما امروز این سیاست‌ها مستقل است. ایران هم‌چنین برای تامین امنیتش به دیگران وابسته نیست و همواره رفتار غیرانسانی را در هر جایی به خصوص وقتی مسلمانان قربانی آن هستند محکوم می‌کند.


رئیس مرکز  آموزش و تحقیقات بین‌المللی درباره رقابت ایران و عربستان گفت که در این اواخر عربستان سعودی رفتارهای خصومت آمیزی علیه ایران داشته، اما ایران همواره با پختگی و بلوغ به آن‌ها واکنش نشان داده است.


سجادپور اضافه کرد: ایران کشوری دموکراتیک است و وحدت همه مسلمین جهان را می‌خواهد. ایران خواهان دشمنی بر اساس جهت گیری‌های فرقه ای نیست. هیچ کس نمی‌تواند در رسانه‌های  بین‌المللی یک اظهارنظر از سوی ایران را پیدا کند که به تنش‌های فرقه‌ای دامن زده باشد.


وی تصریح کرد: اول صدام و حالا برخی تلاش دارند تا وجهه ما را به عنوان کشوری بر پایه تئوکراسی (حکومت روحانیون) نشان بدهند که درست نیست.


سجادپور درباره خط لوله گاز ایران و پاکستان گفت:‌ هر دو کشور در حال کار بر خط لوله گاز ایران و پاکستان هستند و ایران هم‌چنین الکتریسیته پاکستان را تامین می‌کند.


وی هم‌چنین بیان کرد: همکاری بین اتاق‌های بازرگانی و شکل گیری کمیسیون اقتصادی مشترک بین دو کشور نیز مورد بحث قرار دارد.


خالد محمود رئیس شورای حکام ISSI و سفیر پیشین در این مراسم گفت:‌ ایران همواره در مساله کشمیر از پاکستان حمایت کرده است.


وی اضافه کرد: رقابت سالم بین دو بندر مهم در این منطقه شامل چابهار و گوادر مثبت است و فعالیت‌های تجاری را افزایش می‌دهد.


خالد محمود در پایان گفت: ما نباید اجازه دهیم تا قدرت های خارجی در امور ما دخالت کنند.

 

منبع : خبرگزاری ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :