موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/90687 :کد

0

اردوغان کاراکوش :غرب پشت کودتا علیه اردوغان بود

  جمعه ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۱:۴۶
تعداد بازدید : ۱۸۲   
 تحلیل ایران -اردوغان کاراکوش :غرب پشت کودتا علیه اردوغان بود

اردوغان کاراکوش رییس اتحادیه افسران بازنشسته ترکیه گفت: دولت رجب طیب اردوغان بگونه کامل آگاه شده است که غرب پشت سر کودتای شکست خورده اخیر قرار داشت.

اردوغان کاراکوش رییس اتحادیه افسران بازنشسته ترکیه گفت: دولت رجب طیب اردوغان بگونه کامل آگاه شده است که غرب پشت سر کودتای شکست خورده اخیر قرار داشت.

 

به گزارش تحلیل ایران ، سرلشکر بازنشسته ارتش ترکیه ضمن شرح مخالفت غربی ها با برنامه توسعه روابط روسیه و ترکیه که پیش از کودتا آغاز شده بود، در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: کشورهایی هستند که رویکرد آغاز شده همگرایی بین آنکارا و مسکو را نمی پذیرند و خواهان ادامه آن نیستند.


وی ادامه داد: رویدادهای اخیر ترکیه و کودتای نافرجام نشان داد که برخی کشورها حاضر به پذیرش گسترش روابط روسیه و ترکیه نیستند، اما اکنون مشخص شده است که روند دوستی و همکاری دو کشور آغاز شده و بسرعت هم توسعه خواهد یافت.


کاراکوش تاکید کرد: غرب و آمریکا نگران پیشرفت و بهبودی روابط آنکارا و مسکو هستند، اما نتیجه دیدار (برگزار شده) سران روسیه و ترکیه برای روابط دو کشور سودمند خواهد بود.


وی همگرایی منطقه ای مسکو و آنکارا را بسیار مهم خواند و اظهار کرد که افزایش همکاری های دو کشور مانعی برای پیشبرد طرح خاورمیانه بزرگ بشمار می رود که از سوی گروهی از کشورهای غربی طراحی شده است.


رییس اتحادیه افسران بازنشسته ترکیه گفت: از دیگر سو روابط روسیه و ترکیه امکان حل مسائل سوریه را نیز فراهم می کند و دستگاه رهبری دولت در آنکارا نیز اهمیت ویژه ای برای همکاری ها با مسکو قائل است.


وی در پایان تاکید کرد: اکنون این واقعیت برای دولت ترکیه نیز آشکار شده که غرب پشت کودتای شکست خورده قرار داشته بگونه ای که اردوغان نیز به روشنی آن را را اعلام کرده است.


بسیاری از رسانه ها و کارشناسان نیز بر این نکته تاکید کرده اند، افزایش تدریجی شکاف در روابط آنکارا با غربی ها که از آغاز سال 2016 شکل گرفت، سبب شد عملیات کودتای شکست خورده ماه گذشته شکل بگیرد و بیشتر اتهام ها نیز متوجه آمریکا است، زیرا بخش مهمی از عملیات نظامی علیه دولت اردوغان از پایگاه اینجرلیک فرماندهی و اجرا شده که تقریبا توسط نظامیان آمریکایی مدیریت می شود.


براساس گزارش های انتشار یافته پس از کودتا، افزون بر پرواز مداوم جنگنده های اف 16 بر فراز استانبول و آنکارا با هدف رعب آفرینی و شلیک موشک به ساختمان های دولتی از جمله مجلس، دو فروند هواپیمای سوخت رسان نیز از پایگاه اینجرلیک به پرواز در آمدند تا سوخت مورد نیاز جنگنده ها را تامین کنند.منبع:خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :