موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حج و زیارت

a/90750 :کد

0

سیدعلی قاضی عسکر ایران برای حج تمام تلاش خود را کرد

  جمعه ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۶
تعداد بازدید : ۲۰۶   
 تحلیل ایران -سیدعلی قاضی عسکر ایران برای حج تمام تلاش خود را کرد

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: حج را نمی توان با هیچ واجب دیگری مقایسه کرد لذا ایران برای برقراری حج امسال تمام تلاش خود را بکار گرفت اما دولت عربستان با کارشکنی مانع شد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: حج را نمی توان با هیچ واجب دیگری مقایسه کرد لذا ایران برای برقراری حج امسال تمام تلاش خود را بکار گرفت اما دولت عربستان با کارشکنی مانع شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی قاضی عسکر در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته قم در مصلای قدس این شهر افزود: حج مساله ای الهی و تکلیف هر مسلمان است که در صورت توانایی باید به آن عمل شود.


وی بیان کرد: در قرآن کریم و روایات از حج به عنوان عامل پایداری امت اسلامی و رکن دین یاد شده بنابراین انسان متوجه می شود حج هیچگاه نباید تعطیل شود.


وی ادامه داد: جامعه اسلامی باید به حج توجه ویژه داشته باشد و این واجب الهی نباید در ذهن مردم مخدوش شود زیرا مخالفت با حج توطئه همیشگی دشمنان برای دور ساختن مسلمانان از حقیقت اسلام است.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: حج کنگره جهانی اسلام است که می توان در آن با حضور اندیشمندان و عالمان جهان اسلام و استفاده از ظرفیتهای کشورهای اسلامی مشکلهای مسلمانان را حل کرد.


وی افزود: امت اسلامی نباید برای حل مسائل خود از سازمان ملل که در اختیار مستکبران است کمک جوید بلکه مسلمانان باید در کنگره جهانی حج مشکلهای خود را با همفکری یکدیگر حل کنند اما امروز حج به دلیل مدیریت ناکارآمد از فلسفه اصلی خود دور شده است.


حجت الاسلام قاضی عسکر ادامه داد: نمی شود با حج بازی کرد عده ای از روی ناآگاهی و یا با قصد خیانت اندیشه دور کردن مردم از حج را مطرح می کنند و می گویند پولهایی که به عربستان می دهیم به فقرا اختصاص دهیم، این تفکر به منظور خدشه دار کردن اندیشه های دینی مطرح می شود.


وی گفت: عده ای که این اندیشه را ترویج می کنند چرا به سفرهای غیرضروری که به کشورهای منطقه و خریدهایی که از آنجا می شود توجه نمی کنند که سالانه مبالغ بسیاری را از کشور خارج می کند.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: در سالهای اخیر زائران در سفر حج خود از اسراف پرهیز کرده و مبلغ کمی را به خرید اختصاص می دهند، مردم می دانند حج واجب و ارزش الهی است که هیچکس نمی تواند با طرح مسائل باطل با آن مقابله کند.


وی ادامه داد: تعطیل کردن حج کار درستی نیست، وای به حال کسانی که از تعطیلی حج خوشحال شدند، ترک حج موجب از بین رفتن قوام جامعه اسلامی است و هیچ سودی در پی نخواهد داشت.


قاضی عسکر گفت: اهمیت حج تا جایی است که حاکمیت اسلامی وظیفه دارد هر سال در صورت نیاز مبلغی را به انجام این واجب اختصاص دهد و عده ای از افراد را به حج بفرستد تا این عمل را به جای آورند زیرا خانه خدا هیچگاه نباید از حضور افراد خلوت باشد.


وی به مذاکرات با عربستان برای انجام حج اشاره و بیان کرد: مردم شاهد باشند که نهادهای مسئول در امر حج با پیروی از دستور رهبر معظم انقلاب تمام تلاش خود را برای برقراری حج بکار بستند اما حکومت عربستان نگذاشت این اتفاق بیافتند لذا سعودیها باید پاسخگوی اقدام ناپسند خود باشند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: دنبال حج آبرومندانه و عزت مند متناسب با جایگاه مردم ایران بودیم، سعودیها چند ماه مذاکرات را به تاخیر انداختند و راجع به مسائل مختلف مانند امور کنسولی، حمل و نقل، تامین امنیت و بهداشت زائران ابهام ایجاد کردند.


وی ادامه داد: نمی توانستیم مردم را به حجی ببریم تا با سوءمدیریت و بی تدبیری شاهد وقایعی مثل فاجعه منا در سال گذشته باشیم.


حجت الاسلام قاضی عسکر گفت: اداره کردن دو شهر مثل مکه و مدینه کار دشواری نیست، نباید مسلمانان پس از گذشت سالها از برگزاری حج در عربستان شاهد مشکلهای مختلف از جمله مسائل بهداشتی باشند و دولت عربستان نتواند به مجروحان رسیدگی کند، در نتیجه ما شاهد حوادثی همچون فاجعه منا باشیم.


دوم مهرماه سال گذشته هزاران نفر از زائران بیت الله الحرام که برای انجام اعمال رمی جمرات عازم منا بودند که به علت بسته شدن مسیر، تجمع بیش از حد و بی تدبیری مسئولان عربستان دچار حادثه شدند و جان خود را از دست دادند.


پارسال 64 هزار زائر ایرانی برای انجام مناسک حج راهی عربستان شدند و در فاجعه منا 464 تن از آنها جان باختند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین با اشاره به نامه عبدالعزیز سرسلسله حکومت سعودی به حاکم مدینه مبنی بر تشکیل شورایی از مسلمانان برای اداره امور حج گفت: بر همین اساس سعودیها باید به حرف خود عمل کنند و شورایی از میان مسئولان حج کشورهای مختلف و عالمان جهان اسلام اداره مراسم حج ابراهیمی را برعهده گیرند.


قاضی عسکر افزود: بهتر است مسئولان بخشهای مختلف کشور مثل گذشته تصمیم گیری در حوزه امور حج را به نهادهای مرتبط با آن واگذار کنند. حضور مردم ایران در مراسم حج علاوه بر عمل به واجب شرعی عظمت انقلاب اسلامی را به نمایش می گذارد.

 

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :