موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست بیابان زدایی

a/90831 :کد

0

بیایان زدایی در ایران دو برابر سرانه جهانی

  شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۶:۱۰
تعداد بازدید : ۲۹۲   
 تحلیل ایران -بیایان زدایی در ایران دو برابر سرانه جهانی

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: سطح بیابان های موجود در کشور ما به سبب قرار گرفتن روی کمربند خشک جهانی دوبرابر سرانه جهانی است.


 
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: سطح بیابان های موجود در کشور ما به سبب قرار گرفتن روی کمربند خشک جهانی دوبرابر سرانه جهانی است.

 

به گزارش تحلیل ایران، خداکرم جلالی رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اقدامات اساسی در جهت مبارزه با بیابان زایی اظهار داشت: میانگین سرانه بیابان جهانی 2 هزار متر مربع است . این در حالیست که کشور ما به سبب قرار گرفتن روی کمربند خشک جهانی سطح بیابان های موجود در آن بیش از دو برابر سرانه جهانی معادل 4 هزار و 300 متر مربع است.

وی با اشاره به دلایل افزایش بیابان زایی در کشورگفت: شرایط اقلیمی خاص موجود اعم ازمیانگین یک سوم بارندگی جهانی و تبخیر سه برابری آب افزایش بیابان زایی در کشور را رقم زده از این رو لازم است که از منابع پایه به گونه ای مدیریت و بهره برداری کنیم که مسئله بیابان زایی بیشتر این تشدید نشود.

جلالی با بیان اینکه حدود 32.5 میلیون هکتار سطح بیابان های موجود در کشور است،بیان کرد: 20 میلیون هکتار از این میزان تحت تاثیر فرسایش بادی است که می تواند منشا گرد و غبار در کشور باشد. 20 میلیون هکتار فرسایش بادی در کشور وجود دارد که هفت میلیون هکتار کانون بحرانی و سه میلیون هکتار کانون بحرانی درجه یک است که می تواند تولید گرد و غبار نماید از این رو برنامه مبارزه با بیابان زدایی را متمرکز بر این 3 میلیون هکتار گذاشته ایم.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در خصوص اقدامات اساسی در جهت بیابان زدایی افزود: در برنامه ششم توسعه امیدواریم بتوانیم سالانه 600 هزار هکتار را تحت کنترل در بیاوریم و به عبارتی عملیات بیابان زدایی را انجام دهیم.گفتنی است با اقدامات اساسی در جهت بیابان زدایی می توانی کانون اصلی گرد وغبار در داخل کشور را مهار نماییم.بخش اعظم گرد و غبارها از سیستان و بلوچستان و مرزهای غرب و شرق کشور است که امیدواریم با هماهنگی که با این کشورها به عمل می آید اقدامات مناسبی در جهت کنترل و مهار کانون بحرانی به کار گرفته شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :