موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/90833 :کد

0

شرط تحقق ائتلاف سه گانه ایران، روسیه و ترکیه چیست؟

  شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۶:۱۷
تعداد بازدید : ۱۹۴   
 تحلیل ایران -شرط تحقق ائتلاف سه گانه ایران، روسیه و ترکیه چیست؟

«دیر یا زود آمریکا باید تصمیمش را بگیرد و میان ترکیه و جنبش مورد حمایت گولن یکی را انتخاب کند»  این همان کاری است که این روز ها خود اردوغان نیز بایستی نسبت به انجام آن مبادرت ورزد.

 
رئیس  جمهور ترکیه روز گذشته در سخنانی گفت: «دیر یا زود آمریکا باید تصمیمش را بگیرد و میان ترکیه و جنبش مورد حمایت گولن یکی را انتخاب کند»  این همان کاری است که این روز ها خود اردوغان نیز بایستی نسبت به انجام آن مبادرت ورزد.

به گزارش تحلیل ایران، رونامه خراسان نوشت:  رئیس جمهور ترکیه روز گذشته در سخنانی گفت: «دیر یا زود آمریکا باید تصمیمش را بگیرد و میان ترکیه و جنبش مورد حمایت گولن یکی را انتخاب کند»   این همان کاری است که این روز ها خود اردوغان نیز بایستی نسبت به انجام آن مبادرت ورزد. «دیر یا زود ترکیه باید تصمیمش را بگیرد و میان شرق و غرب یکی را انتخاب کند»   سیاست آنکارا تاکنون حتی پس از کودتای نافرجام اخیر در این کشور، سیاست یک بام و دو هوا بوده است، کاخ چانکایا راهنمای چپ می زند اما به سمت راست می پیچد. واقعیتی که در اظهارات ضد و نقیض روز های اخیر مقامات ترکیه به وضوح قابل مشاهده است. وزیر خارجه ترکیه روز پنجشنبه گفته آنکارا به دنبال گزینه دیگری خارج از چارچوب همکاری با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در حوزه سیاست های دفاعی است. مولود چاووش اوغلو در گفت وگو با شبکه تلویزیونی خصوصی ان.تی.وی تاکید کرد که البته همکاری با ناتو همچنان اولویت نخست آنکارا در این زمینه است. این اظهارات آقای چاووش اوغلو در حالی مطرح می شود که سفیر ترکیه در مسکو پیشتر در روز پنجشنبه گفته بود ناتو هیچ حقی ندارد که به ترکیه بگوید با کدام کشور رابطه داشته باشد و با کدام نداشته باشد.همچنین خبرگزاری ها به نقل از چاووش اوغلو نوشته اند که روسیه و ترکیه توافق کرده اند که تماس ها و رایزنی های دوجانبه در مورد جنگ داخلی سوریه و یافتن راهی برای پایان دادن به آن را تقویت کنند. این در حالی است که همزمان وزیر دفاع ترکیه بر تداوم نقش آنکارا در ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا تاکید کرده است.


از سوی دیگر چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه دیروز خود با ان.تی.وی بار دیگر تاکید کرد که انتقال سیاسی در سوریه با حضور بشار اسد رئیس دولت سوریه امکان پذیر نیست. همزمان اما خبرگزاری روسی ریانووستی از قول اومیت یاردیم سفیر ترکیه در مسکو نوشت که رهبری کنونی سوریه می تواند به صورت بالقوه در مذاکرات صلح با هدف حل بحران سوریه حضور داشته باشد.


اتفاقاتی قشنگ برای منطقه
نخست وزیر ترکیه نیز اخیرا در همین راستا گفته که سوریه و سایر کشور های منطقه به زودی شاهد اتفاقات «قشنگی» خواهند بود. او تاکید کرده از این به بعد ترکیه به صورت نزدیک با دیگر کشور های منطقه برای حل مسائل منطقه ای و در راس آن سوریه گام بر می دارد. علاوه براین، این روز ها رسانه های منطقه از احتمال شکل گیری یک ائتلاف سه گانه منطقه ای با حضور ایران، ترکیه و روسیه برای حل بحران سوریه خبر داده اند.


گمانه ای که تحولات سیاسی این روز های منطقه آن را تایید می کند. از جمله این تحولات سفر اخیر اردوغان به روسیه می باشد. پس از سفر اردوغان به روسیه، محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران هم روز جمعه راهی آنکارا شد تا با همتای ترکیه ای خود دیدار کند. ظریف پیش از سفر به ترکیه با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه تلفنی درباره هماهنگی برای حل بحران سوریه گفتگو کرد. ظریف درست سه روز پس از دیدار رجب طیب اردوغان با ولادیمیر پوتین به آنکارا سفر کرده است و این نشان می دهد که سه کشور احتمالا تلاش می کنند با نزدیک کردن دیدگاه های خود راهی برای پایان بحران سوریه بیابند. اردوغان در دیدار با پوتین گفته بود می توان به ساز و کاری برای پیشبرد راه حل سیاسی برای بحران سوریه و مبارزه با تروریسم در این کشور دست یافت. مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه هم تصریح کرده بود ترکیه مواضع نیرو های داعش را در سوریه شناسایی کرده است و می تواند آن ها را در اختیار روسیه قرار دهد تا برای حمله به مواضع داعش از اطلاعات ترکیه بهره ببرد.


محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان نیز روز جمعه در بدو ورود به آنکارا، روابط ایران و ترکیه را خوب و مهم توصیف کرد و با تاکید بر لزوم رایزنی بین کشور های منطقه، ایران، ترکیه و روسیه را بازیگران مهم منطقه خواند.


تحلیلگران بر مبنای برخی نشانه ها که از برکناری احمد داوود اوغلو از سمت نخست وزیری و انتخاب بنالی ایلدریم به جای وی و تاکید بن علی بر به صفر رساندن تنش با کشور های همسایه آغازشد پیش بینی می کردند که احتمالا آنکارا درصدد تصحیح سیاست های اشتباه گذشته بر آمده و قصد دارد سیاست های خود را در مورد سوریه به متحدان دمشق نزدیک کند. اتفاقی که از آن با عنوان گردش به شرق در سیاست خارجی آنکارا یاد کرده اند.


گردش به شرق آنکارا
آخرین باری که سیاست گردش به شرق در آنکارا به صورت جدی دنبال شد، در زمان نخست وزیری مرحوم اربکان بود. با این حال این روز ها شاگردان سابق اربکان بار دیگر در مسیر گردش به شرق قرار گرفته اند. ترکیه که زمانی تحت حاکمیت همین حزب عدالت و توسعه الگوی مطلوب دموکراسی غربی برای خاور میانه بود، حالا گام به گام در حال فاصله گرفتن از اروپا و غرب است. رویکردی جدید که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران آن را می توان از تبعات کودتای نافرجام این کشور دانست. آن ها معتقدند تبعات کودتای نافرجام اخیر در ترکیه می تواند علاوه بر دشمنان داخلی رجب طیب اردوغان، برای ناتو، اروپا و آمریکا هم دردسرساز شود. گاردین می نویسد: «کودتای نافرجام اخیر در ترکیه علاوه بر بی ثباتی داخلی باعث منحرف شدن اساسی روابط سیاسی خارجی ترکیه با آمریکا و اروپا شده است    ظاهرا پیوستن به اتحادیه اروپا از لیست اولویت های سران حزب عدالت و توسعه خط خورده است. اردوغان می گوید: علی رغم هشدار ها و تهدیدات بروکسل چنانچه مردم بخواهند حکم اعدام را به سیستم قضایی این کشور بازخواهد گرداند.

 

علاوه بر این سیاست کنترل مهاجران اتحادیه اروپا که اخیرا در توافق با آنکارا حاصل شده بود به شکست انجامیده است. از سوی دیگر روابط آنکارا و واشنگتن هم دستخوش تغییر جدی قرار گرفته است. تعداد زیادی از حامیان دولت آنکارا معتقدند وضعیت گولن به عنوان شهروند آمریکا حاکی از دست داشتن واشنگتن در کودتا است. ستون نویسان برجسته روزنامه های حامی حزب عدالت و توسعه طی روز های اخیر درباره این مسئله سخن گفتند و دست کم یکی از اعضای کابینه اردوغان یعنی سلیمان سویلو، وزیر کار به طور علنی آمریکا را عامل پشت پرده کودتا دانست. با این حال مقامات ترکیه همزمان هم از نا امیدی از سیاست های واشنگتن سخن می گویند و هم از سیگنال های مثبت کاخ سفید.


اردوغان می گوید: «دیر یا زود آمریکا باید تصمیمش را بگیرد و میان ترکیه و جنبش مورد حمایت گولن یکی را انتخاب کند»   این همان کاری است که این روز ها خود اردوغان نیز بایستی نسبت به انجام آن مبادرت ورزد. سیاست گردش به شرق زمانی تحقق می یابد و می شود روی آن حساب کرد که ترکیه تکلیفش را با خودش مشخص کند«دیر یا زود ترکیه باید تصمیمش را بگیرد و میان شرق و غرب یکی را انتخاب کند» .
 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :