موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی علمی

a/90890 :کد

0

نقش داروهای مُسکن در کاهش علایم آلزایمر

  شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۲:۱۶
تعداد بازدید : ۳۱۹   
 تحلیل ایران -نقش داروهای مُسکن در کاهش علایم آلزایمر

محققان دانشگاه منچسر با استفاده از مفنامیک اسید موفق به کاهش علایم آلزایم در موش های آزمایشگاهی شدند.

 

محققان دانشگاه منچسر با استفاده از مفنامیک اسید موفق به کاهش علایم آلزایم در موش های آزمایشگاهی شدند.

 

به گزارش  تحلیل ایران از مدیکال نیوز، مفنامیک اسید یک داروی غیر استروییدی ضد التهابی است که معمولا به عنوان مسکن مورد استفاده قرار می گیرد. محققان با استفاده از این دارو موفق به کاهش التهاب و معکوس کردن روند کاهش حافظه در موش های آزمایشگاهی شدند. 20 موش مورد استفاده در این آزمایش، با دستکاری ژنتیکی به آلزایمر مبتلا شده بودند و روز به روز در معرض کاهش حافظه قرار داشتند. زیر پوست هر 20 موش پمپ هایی تعبیه شده بود که در 10 موش روزانه دوز مورد نظر مفنامیک اسید ترشح می کرد و در 10 موش دیگر دارونما بود. پس از یک ماه محققان مشاهده کردن علایم آلزیمر در موش هایی که روزانه مفنامیک اسید دریافت کردند، به طور کامل از بین رفته است و در گروه دیگر علایم بیماری در حال توسعه بود.

 

نتایج این آزمایش نشان می دهد که التهاب علایم آلزایمر را تشدید می کند و مفنامیک اسید با هدف قرار دادن یک مسیر التهابی مهم به نام NLRP3، علایم آلزایمر را کاهش می دهد. استفاده از این دارو برای درمان آلزایمر در انسان، نیازمند تحقیقات بیشتر است.


بیماری پیشرونده آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که باعث اختلال در حافظه، تفکر و رفتار فرد می شود. این بیماری از دیدگاه علمی بر اثر کاهش ماده شیمیایی سروتونین در مغز بروز می کند و به این ترتیب انتقال پیام های عصبی مختل می شود. دلیل این بیماری همیشه کهولت سن نیست و عوامل ژنتیکی، سکته مغزی و شوک عاطفی نیز می توانند منجر به این بیماری شوند.


طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی اکنون آلزایمر مهمترین دلیل از کار افتادگی سالمندان در سراسر جهان است. هزینه نگهداری از بیماران مبتلا به آلزایمر در سراسر جهان حدود 605 میلیارد دلار است که معادل یک درصد از تولیدات ناخالص داخلی کل جهان است. از هر 3 سالمند در سراسر دنیا، یک مورد بر اثر آلزایمر یا دیگر انواع زوال عقل جان خود را از دست می دهد.


بررسی های محققان مرکز آلزایمر آمریکا نشان می دهد که احتمال ابتلای زنان به آلزایمر پس از 60 سالگی، دو برابر سرطان سینه است. در ادامه تحقیقات آمده است که احتمال ابتلای زنان به آلزایمر پس از 60 سالگی 1 به 6 است؛ در حالیکه این رقم در مردان 1 به 11 است.

 

منبع : ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :