موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/91137 :کد

0

اعتراض نمایندگان به عملکرد کمیسیون اقتصادی

  یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۳:۱۴
تعداد بازدید : ۱۹۹   
 تحلیل ایران -اعتراض نمایندگان به عملکرد کمیسیون اقتصادی

رئیس مجلس در پاسخ به اعتراض نمایندگان نسبت به نحوه انتخاب کاندیداهای عضویت در مجامع و شوراها در کمیسیون اقتصادی، از این کمیسیون خواست رویه خود را در این زمینه اصلاح کند.

رئیس مجلس در پاسخ به اعتراض نمایندگان نسبت به نحوه انتخاب کاندیداهای عضویت در مجامع و شوراها در کمیسیون اقتصادی، از این کمیسیون خواست رویه خود را در این زمینه اصلاح کند.

 


به گزارش تحلیل ایران، اسدالله عباسی نماینده مردم رودسر در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه 24 مردادماه) پارلمان در تذکری آیین‌نامه‌ای نسبت به عملکرد کمیسیون اقتصادی در معرفی کاندیداهای ناظر در شوراهای عالی و مجامع و هیئت‌ها انتقاد کرد و اظهار داشت: تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله خود بنده در کمیسیون اقتصادی برای عضویت در شورای‌عالی بیمه درخواست کاندیداتوری داشتم اما اصلا این درخواست ما طرح نشده است.


وی ادامه داد: حداقلی‌ترین کار این بود که در کمیسیون اقتصادی از ما دعوت می‌‌کردند، تا توضیحاتی درباره کاندیداتوری خود مطرح کنیم، این امر نشان می‌دهد که برخی کمیسیون‌ها در ارتباط با انتخاب ناظرین قانون را رعایت نکردند؛ آقای پورابراهیمی به عنوان رئیس کمیسیون باید پاسخگو باشد.


هادی قوامی نماینده مردم اسفراین در مجلس نیز در تذکری با استناد به ماده 218 آیین‌نامه داخلی پارلمان درباره نحوه انتخاب نمایندگان ناظر برای عضویت مجامع و شوراهای عالی اظهار داشت: کمیسیونهای تخصصی مجلس برای انتخاب ناظران جهت عضویت در مجامع و هیئتها باید حداقل 2 برابر ظرفیت مورد نظر از نمایندگان داوطلب واجد شرایط، افرادی را به مجلس معرفی کنند.


وی ادامه داد: در برخی از شوراها، نمایندگانی از هر کمیسیون تخصصی انتخاب می‌شوند، در این شرایط حداقل 2 نفر به صحن علنی مجلس معرفی می‌شوند اما برای برخی از شوراها مانند شورای‌عالی اصل 44 نمایندگان آزادند و به صورت عمومی انتخاب می‌شوند. البته بسیاری از افرادی که معرفی شدند در شوراهای دیگر انتخاب شدند و در این مجامع عمومی به صلاحیتها و میزان حداقل 2 برابر، توجهی نشده است.


در ادامه این جلسه، محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و رئیس کمسیون اقتصادی مجلس نیز در پاسخ به این تذکرات به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: انتخابها براساس آیین‌نامه داخلی مجلس صورت گرفته، موضوعات مربوطه در صورتجلسه تنظیم و طی نامه‌ای به هیئت رئیسه تقدیم شده است. برخی از نمایندگانی که از دیگر کمیسیونها کاندیدا شدند یا رأی نیاوردند یا دارای یک رأی بودند و از آنجایی که برای رأی‌گیری و انتخاب افراد حدنصابی در نظر گرفته شد، افرادی که رأی نیاوردند، انتخاب نشدند و این تصمیم هم بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس گرفته شده است.


در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این توضیحات پورابراهیمی با تأکید بر اینکه تذکر آقای قوامی وارد است، گفت: اگر کاندیدایی وجود داشته باشد کمیسیون مربوطه نباید آنها را از عضویت در مجامع محروم کند، در حقیقت مقصود قانونگذار در این ماده محرومیت نماینده نبوده و گفته شده حداقل به میزان 2 برابر می‌توان از افراد با صلاحیتی که کاندیدا شدند، استفاده کرد.


وی با تأکید بر اینکه کمیسیون اقتصادی باید به این موضوع رسیدگی کند، گفت: چرا افرادی چون آقای قوامی و فولادگر که تردیدی در خصوص صلاحیت آنها وجود ندارد، حذف شده‌اند و توجهی به استفاده از حداقل 2 برابر ظرفیت نشده است. البته طرح این سؤال به معنی عدم معرفی 2 برابر یا عدم ارائه صورتجلسه به هیئت رئیسه نیست، در حقیقت سؤال از چرایی محرومیت کاندیدای باصلاحیت است.


رئیس مجلس با تأکید بر اینکه بهتر است رئیس کمیسیون اقتصادی مجدداً متن آیین‌نامه را بخواند، گفت: افرادی که دارای صلاحیت هستند، حتی اگر یک یا هیچ رأیی نداشته باشند، نباید حذف شوند، از این رو تقاضا می‌شود کمیسیون اقتصادی افراد صاحب صلاحیت برای عضویت را مجدداً به صحن علنی معرفی کند تا حق کسی ضایع نشود.


لاریجانی همچنین خطاب به پورابراهیمی گفت: آقای پورابراهیمی! شما می‌گویید ما به صلاحیت افراد کاری نداریم و تعداد آرای آنان برای ما ملاک است، در حالی که در آیین‌نامه داخلی مجلس گفته شده، صلاحیت افراد باید بررسی شود و کاندیداهای واجد شرایط به صحن علنی معرفی شوند، لذا شما در کمیسیون اقتصادی باید صلاحیت داوطلبان را بررسی و اگر صلاحیت داشتند برای کسب رأی به صحن علنی معرفی می‌کردید.


وی ادامه داد: آیا ما حق داریم به این عملکرد کمیسیون اقتصادی مجلس اعتراض کنیم یا نه که به چه دلیل افراد دارای صلاحیت را از معرفی به صحن علنی حذف کرده است؟ این افراد حتی اگر یک رأی هم داشته باشند، باید به صحن علنی معرفی می‌شدند، چون در آیین‌نامه داخلی پارلمان گفته شده «حداقل» 2 برابر تعداد مورد نیاز برای عضویت در هیئتها و مجامع و شوراهای عالی به صحن علنی معرفی شوند.


رئیس مجلس در پایان خطاب به پورابراهیمی تصریح کرد: اگر از من درباره آیین‌نامه داخلی سؤال می‌کنید و من مسئول اجرای آیین‌نامه هستم، پاسخ شما را دادم.

 
 
منبع :تسنیم 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :