موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دفاعی امنیتی

a/91163 :کد

0

شمخانی: امنیت پایدار در مرزها، خط قرمز ایران است

  یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۷:۳۴
تعداد بازدید : ۲۲۹   
 تحلیل ایران -شمخانی: امنیت پایدار در مرزها، خط قرمز ایران است

شمخانی گفت: امنیت پایدار در مرزها، خط قرمز ایران است و نیروهای نظامی و امنیتی ما با هر تحرک تهدید‌کننده‌ای در مرزها برخورد می‌کنند.

شمخانی با ابراز نگرانی نسبت به افزایش تحرکات ضدانقلاب سنتی در مرزهای مشترک ایران و اقلیم کردستان گفت: امنیت پایدار در مرزها، خط قرمز ایران است و نیروهای نظامی و امنیتی ما با هر تحرک تهدید‌کننده‌ای در مرزها برخورد می‌کنند.
 

به گزارش تحلیل ایران ، «کریم سنجاری» وزیر کشور و عضو دفتر سیاسی حزب دموکرات اقلیم کردستان عراق صبح امروز (یکشنبه) با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.
 
شمخانی در این دیدار با اشاره به تاریخچه روابط برادرانه و سازنده جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های کردی در عراق اظهار داشت: روند پشتیبانی و حمایت ایران از اقلیم کردستان در چارچوب راهبردهای دولت مرکزی عراق مسیری غیرقابل تغییر بوده که همواره، به‌ ویژه در شرایط سخت و بحرانی متوقف نشده است.
 
وی با قدردانی از  نقش ارزنده مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان در ایجاد و توسعه روابط بین ایران و اقلیم کردستان، از وی به عنوان سیاستمداری هوشمند و مبارزی خستگی‌ناپذیر یاد کرد.
 
دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی اتخاذ مواضع مشترک و مبتنی بر اتحاد و انسجام بین گروه‌های مختلف کردی در چارچوب عراق متحد را ضامن تقویت ساختار سیاسی و اقتصادی اقلیم کردستان عنوان کرد و افزود: تجربیات سال‌های اخیر و ظهور و ایفای نقش تروریسم تکفیری به عنوان تهدید مشترک همه اقوام و ادیان در عراق نشان داد که امنیت پایدار در این کشور صرفا با تقویت عراق یکپارچه و متحد قابل تامین است.
 
شمخانی با ابراز نگرانی در خصوص افزایش برخی تحرکات ضدانقلاب سنتی در مرزهای مشترک ایران و اقلیم کردستان که با حمایت و پشتیبانی سرویس‌های جاسوسی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای انجام می‌شود، عنوان کرد: امنیت پایدار در مرزها، خط قرمز جمهوری اسلامی بوده و نیروهای نظامی و امنیتی کشور با هرگونه تحرکی که تهدید‌کننده مرزهای کشور باشد به‌ شدت برخورد خواهند کرد.
 
وی بحران امنیتی جاری در عراق را مانع اصلی رشد و توسعه اقتصادی به عنوان مهم‌ترین نیاز مردم مظلوم این کشور عنوان کرد و اظهار داشت: ارتقای شرایط امنیتی در اقلیم کردستان و همکاری مشترک برای حراست از آرامش در مناطق مرزی امکان توسعه همکاری‌های اقتصادی مشترک را فراهم خواهد کرد.
 
نماینده مقام معظم رهبری گفت: بدخواهان و دشمنان عراق با پشتیبانی آشکار و پنهان از جریان تروریسم تلاش می‌کنند ضمن درگیر کردن منابع مالی و انسانی عراق در مبارزه با تروریسم، امکان بازیابی نقش سیاسی، امنیتی و اقتصادی این کشور به عنوان قدرتی منطقه‌ای را محدود کنند.
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی موفقیت‌های چشمگیر دولت و مردم عراق در سرکوب جریان تروریسم را نشان روشنی از ظرفیت‌های کم نظیر این کشور در مقابله با تهدیدهای عظیم امنیتی دانست و افزود: بهره‌گیری هوشمندانه از ساختارهای سیاسی و قانونی به منظور غلبه بر چالش‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی تنها مسیر حفظ و تقویت عراق متحد و یکپارچه است.
 
* ایران دوستی مطمئن و صادق
 
کریم سنجاری وزیر کشور و عضو دفتر سیاسی حزب دموکرات اقلیم کردستان عراق نیز در این ملاقات با تشکر از حمایت‌های مستمر جمهوری اسلامی ایران از اقلیم کردستان در زمینه‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی تاکید کرد: ایران در طول تاریخ، دوستی مطمئن و صادق برای ما بوده است و تداوم مودت و برادری با این کشور اولویت غیر قابل تغییر ماست.
 
وی با تاکید برحساسیت ویژه اقلیم کردستان برای حفظ امنیت و ثبات در مرزهای مشترک با ایران افزود: به هیچ گروهی اجازه شرارت در مناطق مرزی ایران را نخواهیم داد و با بسیج مجموعه توانمندی‌های نظامی و امنیتی خود با اخلالگران در مرزهای مشترک مقابله می‌کنیم. 
 
کریم سنجاری مهمترین اولویت اقلیم کردستان عراق را مبارزه قاطع با تروریسم تکفیری و ریشه‌های آن عنوان کرد و اظهار داشت :جمهوری اسلامی ایران به عنوان هم‌پیمان استراتژیک عراق تاکنون نقش محوری در هماهنگ سازی ظرفیت‌های بومی برای مقابله با تروریسم داشته است و تداوم ایفای این مسئولیت در پاکسازی کامل عراق از فتنه تروریسم تکفیری بسیار تعیین کننده است.
 
 منبع : میزان 
                               



  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :