موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاسی - عبادی

a/91270 :کد

0

تاکید رئیسی بر اهمیت راهبردی «دیپلماسی زیارت»

  دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۵:۱۰
تعداد بازدید : ۱۹۶   
 تحلیل ایران -تاکید رئیسی بر اهمیت راهبردی «دیپلماسی زیارت»

تولیت آستان قدس رضوی با برشمردن راهبردهای «دیپلماسی زیارت» گفت: تغییرات سیاسی در دیپلماسی زیارت موثر نیست.

تولیت آستان قدس رضوی با برشمردن راهبردهای «دیپلماسی زیارت» گفت: تغییرات سیاسی در دیپلماسی زیارت موثر نیست.

 

به گزارش تحلیل ایران حجت‌الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی عصر یکشنبه در نخستین اجلاس آستان‌های مقدس جهان اسلام در تالار آیینه‌های حرم مطهر رضوی اظهار کرد: امامان هادیان انسان‌ها هستند که به مردم چگونه زندگی کردن را می‌آموزند و راه هدایت را به آنها نشان می‌دهند.


وی ادامه داد: امروز بیش از هر زمان دیگری جامعه‌ اسلامی و بشری نیازمند بعثت کرامات انسانی از طریق آموخته‌های ائمه اطهار (ع) است.


تولیت آستان قدس رضوی افزود: با تکیه به این آموخته‌ها تمام اختلافات می‌تواند تبدیل به ائتلاف شود. امروز وجود امام رضا (ع) رمز ائتلاف جامعه دینی است و گمشده جامعه امروز سیره آن حضرت است.


رئیسی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص جایگاه امام رضا (ع) عنوان کرد: در پرتو این نعمتی که خداوند به ما ارزانی داشته جامعه بشری می‌تواند بسیاری از گره‌های خود را بگشاید.


رئیسی نقش تولیت‌های آستان‌های مقدس ائمه را بسیار تعیین‌کننده ارزیابی کرد و افزود: عتبات عالیات در چند نکته حائز وجوه مشترک هستند که معنویت‌محور بودن، تنوع جاذبه‌های معنوی، هدایت‌گری، مردمی‌بودن و برخورداری از امتداد تاریخی و باورهای عمیق از جمله این وجوه مشترک است.


وی اضافه کرد: همچنین انگیزه عمیق زوار نسبت به عرق به این آستان‌ها، فرامرزی‌بودن جایگاه این آستان‌ها و برخورداری آن از تنوع اقلیمی، فرهنگی و محیطی و همچنین برخورداری از روابط میان‌فرهنگی از دیگر وجوه مشترک عتبات عالیات است.


رئیسی با بیان اینکه ممکن است موانع اقلیمی، سیاسی و اجتماعی برای زیارت وجود داشته باشد، اظهار کرد: با این حال هیچ‌گاه نمی‌توان اصل دلدادگی را نفی کرد و به همین جهت ایجاد یک همگرایی و هم‌اندیشی بین مسئولین عتبات به عنوان دیپلماسی زیارت از اهمیت زیادی برخوردار است.


وی با اشاره به وجوه افتراق دیپلماسی زیارت با دیپلماسی سیاسی خاطرنشان کرد: دیپلماسی زیارت می‌تواند با نهادهای مردمی و تشکل‌ها ارتباط داشته و الزامی در ارتباط با دولت‌ها ندارد. این دیپلماسی رویکردی عمیق داشته و از استحکام و ریشه برخوردار است و تغییرات سیاسی در دیپلماسی زیارت موثر نیست.


وی تصریح کرد: در دیپلماسی زیارت ارزش‌های والایی به ارزش کرامت انسانی مورد توجه قرار می‌گیرد و همین‌ جهان‌شمولی گفتمان زیارت است که می‌تواند گفتمان عتبات مقدس را مستحکم و شامل کند.


تولیت آستان مقدس رضوی با اشاره به راهبردهای دیپلماسی زیارت در معرفت‌افزایی زائران و مجاوران اظهار کرد: یکی از این راهبردها ترویج معارف دین و اهل‌بیت (ع) است که می‌تواند در پرتو تعامل بین آستان‌های مقدس و عتبات عالیات این معرفت‌افزایی‌ها بیشتر شود.


وی یادآور شد: زمینه‌سازی برای حضور دلدادگان و عاشقان در این عتبات مسئله‌ بسیار مهمی است. اعتاب مقدسه می‌توانند در حل بسیاری از مشکلات جامعه اسلامی موثر باشند و در خلق بهترین تجربه‌ها در جهت معرفت‌افزایی زائران کمک کنند.


وی تأکید کرد: این وجوه مشترک می‌تواند به سبک زندگی دینی مشترک بینجامد. تسهیل و ترغیب به زیارت، ترویج معارف دینی و قرآنی، توسعه عزت و قدرت و شعائر اسلامی در جهان اسلام، تشکیل جبهه‌ مشترک با اهداف مشترک در مقابل چالش‌های پیش رو و مشترک و ... از دیگر کارکردهای این هم‌افزایی است.


رئیسی با بیان اینکه می‌توان با همکاری و همفکری و تبادل تجربیات بین آستان‌های مقدس ائمه سعادت ملل مسلمان را رقم زد، گفت: اگر بخواهیم در مقابل تهاجم فرهنگی، جنگ نرم و شبیخون فرهنگی ایستادگی کنیم، زیارت بهترین مزیت برای مصون‌سازی جامعه اسلامی و حافظ جوانان ما در مقابل هجمه‌های فرهنگی است که میدان را خالی نکنند.منبع:خبرگزاری ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :