موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی کار و تعاون

a/91277 :کد

0

بحران بیکاری با این برنامه حل نمی شود

  دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۵:۵۰
تعداد بازدید : ۱۷۸   
 تحلیل ایران -بحران بیکاری با این برنامه حل نمی شود

تنها سیاست دولت در برنامه ششم توسعه در ماده ۲۱ خلاصه شده است که کفایت لازم برای حل بحران بیکاری را ندارد.

 
یک کارشناس بازار کار با اشاره به اینکه جهت‌گیری اشتغال در برنامه ششم قابل قبول نیست گفت: تنها سیاست دولت در برنامه ششم توسعه در ماده ۲۱ خلاصه شده است که کفایت لازم برای حل بحران بیکاری را ندارد.

به گزارش تحلیل ایران، حمید حاج اسماعیلی در گفت‌وگو با تسنیم، در تشریح برنامه ششم توسعه و راهکارهای حل معضل بیکاری گفت: دولت در برنامه ششم توسعه سه جهت گیری درباره اشتغال داشته است که هیچکدام برای توسعه و رونق اشتغال موثر نیست. یکی از آن‌ها کوچک شدن دولت است که اشاره شده، دولت 15درصد کوچک شود، یعنی امورات به بخش خصوصی واگذار شود.15درصد هدفگذاری خوبی است.


اگر این واقعا یکی از برنامه های دولت باشد باید به فال نیک گرفت. جهت‌گیری دیگر دولت این است که به تمام نهاد‌ها و سازمان‌ها دستور داده است استخدام جدید به ازای خروج هر 5 نفر یک نفر انجام شود. منع مقررات به صورت دولتی در دولت تأکید نشده است. در بحث اشتغال بهترین پیشنهاد ماده 21 لایحه برنامه ششم است که باز هم کفایت لازم برای بحث اشتغال را ندارند.

حاج اسماعیلی گفت: در ماده 21 لایحه برنامه ششم توسعه آمده است: "برای ترغیب کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی به جذب نیروی کار جوان، کارفرمایانی که طی برنامه ششم توسعه نسبت به جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی با مدرک حداقل کارشناسی به‌صورت کارورزی اقدام نمایند از پرداخت سهم کارفرما و بیمه بیکاری برای مدت دو سال از تاریخ شروع به کار معاف می باشند. آئین‌نامه اجرایی این تبصره شامل شیوه معرفی، زمینه‌های کاری اولویت‌دار، نحوه تأمین هزینه و سایر موارد به‌پیشنهاد سازمان و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تصویب هیأت وزیران می‌رسد".

این کارشناس بازار کار با بیان اینکه بیش از 1میلیون فارغ التحصیل بیکار داریم گفت: در چنین شرایطی، این پیشنهادات کفایت بازار کار را نمی‌کند. با این تخفیفات و چنین شرایط حمایتی نمی‌توانیم موج بیکاری را کاهش دهیم. دولت باید در برنامه ششم توسعه سیاست خاصی را  ارائه کند. هدف گذاری دولت در برنامه ششم برای بحث اشتغال امیدوار کننده نیست.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :