موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/91286 :کد

تغییر نام، تاکتیک عملیات فریب النصره

ناصر محمدي

  دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۱:۲۹
تعداد بازدید : ۵۶۸   
 تحلیل ایران -تغییر نام، تاکتیک عملیات فریب النصره

تروریست های جبهه النصره تلاش می کنند تا با تغییر نام خود ، سهمی در روند سیاسی سوریه داشته باشند که البته در این زمینه کارشناسان معتقدند بعید است که این موضوع مورد موافقت قدرت های جهانی قرار بگیرد.

تروریست های جبهه النصره تلاش می کنند تا با تغییر نام خود ، سهمی در روند سیاسی سوریه داشته باشند که البته در این زمینه کارشناسان معتقدند بعید است که این موضوع مورد موافقت قدرت های جهانی قرار بگیرد.

 


گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره که اینک در یک اقدام تاکتیکی و فریبکارانه نامش را به گروه ادعایی جبهه فتح الشام تغییر داده، بزرگترین گروه تروریستی مسلح پس از گروه تروریستی داعش در سوریه قلمداد می‌شود. جبهه النصره یکی از مهمترین شاخه‌های شبکه تروریستی القاعده به شمار می‌رفت که طی سال‌های گذشته نفوذش با ظهور داعش رو به افول رفته است. در رابطه با تغییر نام گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره  سوالاتی  در پاسخ به این اقدام مطرح است از جمله اینکه تغییری، که جبهه النصره به انجام آن مبادرت ورزید با هدف رهانیدن خود از اتهام تروریسم بوده یا برای نجات دادن حامیان خود یعنی کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس؟


چرا این اقدام بعد از وقفه‌ای دو ساله انجام شد؟


چگونه گروه تروریستی تکفیری صهیونیستی داعش آن را در راه منافع خود به‌کار خواهد گرفت؟


دلیل واکنش سرد آمریکا چه بود؟


در پاسخ به سوالات فوق باید اذعان نمود که جبهه النصره به امید خروج از فهرست تروریستی آمریکا و ملحق شدن به اردوگاه "میانه‌روها" و همچنین به رسمیت شناخته شدن به عنوان یک گروه مسلح سوری، مجبور شد به این فشارها پاسخ دهد و سرکرده تروریست های جبهه النصره پیش از این مجوز استقلال از القاعده را گرفته است، به نظر می رسد. تروریست های تکفیری جبهه النصره به چند دلیل عمده این اقدام را انجام دادند :

ا-در حال حاضر تروریست های تکفیری جبهه النصره در ریف شمالی "حلب" متحمل شکست های سنگینی شده اند و این موضوع باعث شده تا آن ها به این فکر بیفتند که نام خود را تغییر دهند تا از لیست سیاه بمباران "کرملین" خارج شوند.


2 -تروریست های جبهه النصره تلاش می کنند تا با تغییر نام خود ، سهمی در روند سیاسی سوریه داشته باشند که البته در این زمینه کارشناسان معتقدند بعید است که این موضوع مورد موافقت قدرت های جهانی قرار بگیرد.

3 - فرماندهان ارشد این گروه تروریستی اعتقاد دارند که با تغییر نام ، می توانند از کمک های مالی دیگر کشورها برخوردار شوند.

4- دلیل دیگری که باعث شده تا جبهه النصره نام خود را به "جبهه فتح الشام" تغییر دهد ، این است که این تروریست ها چون در جبهه شمالی شکست خورده اند به دنبال آن هستند تا در مذاکرات آتی، مشمول صلح قدرت های جهانی شوند و با تجهیز مجدد قوا به مناطق تحت کنترل ارتش سوریه همچون "دوار یرمون" و "اتوبان کاستیلو" و ... حمله کنند.


از سویی پس از شکست های حلب ، تروریست های جبهه النصره تلاش کردند تا با یک تلاش عنوان خود را تغییر دهند. در رابطه با نقش آمریکا با این تغییر نام باید  اذعان داشت زمانی آمریکایی ها چشم امیدشان به جیش الحر یا همان ارتش آزاد بود و در آن زمان برای اینکه آمریکایی ها نمی خواستند به این گروه تروریستی میدان بدهند آن را جزء گروه های تروریستی اعلام کردند. لذا پس از آنکه ایالات متحده دید که با ارتش آزاد کارش پیش نمی رود و این گروه تروریستی نمی تواند در مقابل دولت سوریه بایستد، از اینکه چرا جبهه النصره را در لیست گروه های تروریستی قرار دادند، پشیمان شد.


لذا آمریکایی ها برای فرار تروریست های جبهه النصره از بار حقوقی نامشان ، به آن ها پیشنهاد داد که تغییر اسم دهند و این حربه جدیدی است که ایالات متحده بتواند به این گروه تروریستی کمک کند. باید یاد آوری نمود که تغییر نام گروه تروریستی جبهه النصره به جبهه فتح الشام هیچ تغییری در تحولات میدانی سوریه ندارد و صرفا تنها بازی با کلمات است لذا ماهیت تروریستی این گروه با چنین اقدامی تغییر نمی یابد.


داعش قسمت محدودی از سوریه را در کنترل خود دارد باقیمانده مناطق در کنترل و تصرف  گروه تروریستی و تکفیری جبهة النصرة است، اینکه جبهة النصرة آمده تغییرنام داده است این اختلافی است بین روسیه ایران و سوریه با امریکایی ها، امریکایی ها می گویند بشاراسد یک سری مخالفینی دارد که این ها حق دارند، اینها تروریسم نیستند و از حق خود دفاع می کنند.در واقع تمام منطقه آلوده جبهة النصرة است یعنی همان هایی که آمریکایی ها دارند آنهارا پشتیبانی می کنند.

 

این در واقع تاکتیکی است که سرویس اطلاعات آمریکا به مرحله عمل در آورده و می خواهد جبهة النصرة را حذف کند.جنسشان ازجنس داعش نیست،کسانی هستند که برای ازادی مبارزه می کنند و چون ارتش بشار اسد آن ها را سرنگون می کند مجبور شدند اسلحه به دست بگیرند، اینها دقیقا پیاده نظامهای غرب با تفکر سلفی هستند هیچ فرقی با داعش و القاعده ندارند.امریکایها معتقدند که 80 درصد مناطق آلوده سوریه با جبهة النصرة است داعشی ها فقط درقسمتی از شمال شرق سوریه هستند که متصل به عراق است ، در اصل همه این ها به سرویس های آمریکا، وابسته اند.

 

مصداق این امر می توان به اظهارات کلینتون نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اشاره نمود که گفت گروه تروریستی تکفیر داعش و سایر گروههای تروریستی را آنها با همکاری وهابیان سعودی برای مبارزه با حکومت سوریه تشکیل داده اند.بدیهی است رهبران و فرماندهان جبهه النصره و سایر گروههای تروریستی تکفیری دست پرورده سرویس اطلاعاتی آمریکا هستند،.لذا تغییر نام یک تاکتیک است.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :