موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/91289 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیست و پنجم مرداد

  دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۱۸
تعداد بازدید : ۱۷۹   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیست و پنجم مرداد

امروز دوشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، دوازدهم ذی القعده ۱۴۳۷ هجری قمری و پانزدهم آگوست ۲۰۱۶ میلادی است.

امروز دوشنبه بیست و پنجم مرداد 1395 هجری خورشیدی، دوازدهم ذی القعده 1437 هجری قمری و پانزدهم آگوست 2016 میلادی است. 31 سال پیش در چنین روزی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عملیات عاشورای 3 را با رمز یا سیدالشهدا(ع) در منطقه عملیاتی شمال فکه آغاز کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

25 مرداد 1372
آیت ‏اللّه سید عبدالعلی موسوی سبزواری فقیه، مفسر، قرآن پژوه و از مفاخر علمی بزرگ جهان اسلام در 83 سالگی در نجف اشرف درگذشت. از وی آثاری همچون «مواهب الرحمن فی تفسیر القرآن در 20 جلد، مهذب الاحکام فی بیان الحلال و الحرام در فقه استدلالی در 30 جلد و تهذیب الاصول در2 جلد» به یادگار مانده است.

25 مرداد 1364
آیت الله سید علی خامنه ای در چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران با 85 درصد آراء برای دومین بار به عنوان رییس جمهوری برگزیده شد. در این انتخابات 14 میلیون و 238 هزار و 587 تن شرکت کردند.

25 مرداد 1364
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عملیات عاشورای 3 را با رمز یا سیدالشهدا(ع) در منطقه عملیاتی شمال فکه آغاز کرد. در این عملیات بسیاری از نیروهای جنگی دشمن از میان رفتند و نیروهای ایران فرصت واکنش و طراحی نبرد را از دشمن گرفتند.

25 مرداد 1357
آیت الله محمد صدوقی با انتشار اطلاعیه ای پنجشنبه 12 ماه رمضان را به مناسبت شهدای 20 و 21 مرداد در شهرهای اصفهان و شیراز، عزای عمومی اعلام کرد.

25 مرداد 1356
غلامرضا نیک پی که به مدت هشت سال شهردار تهران بود، به دستور نخست وزیر از مقام شهرداری تهران کناره گیری کرد و جواد شهرستانی بر پایه انتخاب انجمن شهر، عهده دار این سمت شد.

25 مرداد 1354
اسحاق رابین نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای دیدار با محمدرضا پهلوی به صورت محرمانه وارد تهران شد. گفت و گوی آنان در بندر نوشهر واقع در حاشیه جنوبی دریای خزر انجام شد و دولت وقت از انتشار خبر این سفر در مطبوعات ایران جلوگیری کرد.

25 مرداد 1346
دستور تعقیب تیمور بختیار نخستین رییس سازمان امنیت و اطلاعات کشور(ساواک) در حکومت پهلوی به اتهام سوءاستفاده از مقام، صادر شد و اموال وی به توقیف درآمد.

25 مرداد 1343
حسنعلی منصور نخست وزیر وقت ایران، بخشنامه ای در خصوص تشویق و ترغیب گردشگران به ایران را به استانداری تهران ابلاغ کرد. در این بخشنامه از ماموران کنسولی، گذرنامه، گمرک، ژاندارمری و دخانیات، درخواست شده بود که با انجام دادن خدمات خود، با کمال حسن نیت و به قصد کارگشایی و خدمت به گردشگران، زمینه را برای جلب گردشگران فراهم آورند.

25 مرداد 1341
قرارداد بازرگانی ایران و هند میان وزیر بازرگانی کشورمان و سفیرکبیر هندوستان در ایران امضاء شد.

25 مرداد 1340
موافقت‏نامه مربوط به دریافت 200 میلیون مارک وام و اعتبار از دولت آلمان غربی به امضاء رسید.

25 مرداد 1337
زلزله شدید در همدان و کرمانشاه، خسارات جانی و مالی زیادی به بار آورد.

25 مرداد 1332
محمدرضا پهلوی چند روز پیش از کودتای آمریکایی 28 مرداد 1332 هجری خورشیدی که زمینه های آن از پیش ایجاد شده بود، مجبور به خروج از ایران شد. او در نخستین فرار خود از کشور نخست به رامسر و پس از آن به بغداد رفت و سپس راهی ایتالیا شد.

25 مرداد 1320
سرریدز بولارد سفیر انگلیس و اسمیرونوف سفیر روسیه در ایران در پنجمین روز حمله آلمان به روسیه در جریان جنگ دوم جهانی، در دیدار با رضاخان به وی ابلاغ کردند به سرعت رایزنان آلمانی را که به گفته او فعالیت آنها محدود به کارهای ساختمانی و امور بازرگانی است، از ایران اخراج کند.

25 مرداد 1305
عبدالحسین تیمورتاش وزیر دربار برای عقد قرارداد تجاری و برطرف کردن اختلاف های موجود دولت شوروی با رضاخان، به عنوان نماینده ویژه ایران راهی مسکو شد.

25 مرداد 1302
پس از 11 روز بارندگی شدید و طغیان رودها در شهر رشت، سیل بزرگی به راه افتاد. تمام خانه ها و مزرعه ها در محدوده سیل به صورت کامل نابود شد و راه ها و جاده های عمومی زیر آب رفت.

25 مرداد 1293
میرزا حسن خان مستوفی مشهور به مستوفی الممالک با حکم احمدشاه قاجار به رییس الوزرایی انتخاب شد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 3)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :