موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/9129 :کد

0

سناریوهای اکتشافی مسائل هسته ای و آینده آن

  دوشنبه ۰۹ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۶:۰۴
تعداد بازدید : ۲۵۷   
 تحلیل ایران -سناریوهای اکتشافی مسائل هسته ای و آینده آن

یک کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با فرارو تأکید کرد: برای آینده برجام و اینکه این توافق تاریخی میان ایران و قدرت های بزرگی جهانی چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد

یک کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با فرارو تأکید کرد: برای آینده برجام و اینکه این توافق تاریخی میان ایران و قدرت های بزرگی جهانی چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد، مجموعه ای از سناریوها وجود دارد که می توان به عنوان سناریوهای اکتشافی پرونده هسته ای و آینده آن در قالب تأیید و یا رد احتمالی توافق در مجالس دو کنشگر اصلی مذاکرات هسته ای یعنی ایران و آمریکا موردتوجه قرارداد.

 

مهدی مطهرنیا استاد دانشگاه بابیان این مطلب درباره آینده و سرنوشت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در آمریکا و ایران گفت: سناریوهای گوناگونی درباره نحوه برخورد با برجام وجود دارد که یکی از این سناریوها، سناریوی «گالیور و گلام» است که نقش «گالیور» را در این سناریو کاخ سفید در برابر افکار عمومی که خواهان دستیابی به دیپلماسی کارآمد برای گریز از جنگ هستند ایفا می کند.
وی افزود: در مقابل ایفای نقش «گلام» را کنگره آمریکا برعهده گرفته است؛ کنگره ای که به غایت جمهوری خواه و رادیکال است و در تحلیل نهایی این گزاره گلامی را به کار می برد که «من می دانم نمی شود».
مطهرنیا ادامه داد: کنگره آمریکا در این جایگاه گلام گونه تلاش دارد با توجه به هزینه های لابی های صهیونیستی و برخی از دولت های عربی توافقنامه وین را با مشکل روبرو سازد.
این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: اما آنچه به نظر می رسد این است که افکار عمومی و اراده ساختار قدرت در ایالات متحده آمریکا گالیور گونه و درنهایت خواهان دوری از ستیز با ایران است. چرا که ایران از ژنوم ژئوپلیتیک بالایی در ارتباط با آینده نظم نوین جهانی و نظام قدرت بین الملل برخوردار است.
وی بابیان اینکه سناریوی بعدی، سناریوی کیش ومات است، گفت: در این سناریو کنگره آمریکا مشتمل بر دو مجلس نمایندگان و سنا اگر بخواهد توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 موسوم به برجام را رد کند درنهایت باید آماده وتوی باراک اوباما و سپس دستیابی به اکثریت دوسوم آرا برای نقض وتوی رییس جمهور شود و این کار بسیار سختی است.
مطهرنیا افزود: در این سناریو کنگره آمریکا باید آبروی جمهوری خواهان را در طبق اخلاص قرار دهد و هزینه های مخالفت با افکار عمومی آمریکا که اکثریت آن ها خواهان رسیدن به یک توافق هسته ای با ایران و دور شدن سایه جنگ و تهدید هستند را بپردازد.
وی با تأکید بر اینکه سناریو دیگر در رابطه با برجام که باید موردتوجه قرار گیرد سناریو «شرمندگی تاریخی» است گفت: به هرتقدیر باید بپذیریم که چه جمهوری اسلامی ایران و چه ایالات متحده آمریکا به خوبی واقف اند که نمی توانند تمام حیثیت سیاسی و قدرت اجرایی خود را پای امضای برجام هزینه نمایند.
این استاد دانشگاه افزود: هم حسن روحانی که خواهان مطرح نشدن برجام در مجلس شورای اسلامی است و هم باراک اوباما که به خوبی می داند که کنگره در رأی اعتماد دادن به توافق هسته ای از موقعیت لغزانی برخوردار است، به دنبال ایجاد فضایی هستند که بتوانند ساختار قدرت سیاسی خود را در وضعیت «شرمندگی تاریخی» قرار ندهند و مسیر ویژه پرونده هسته ای تا نهایت و نقطه پایانی ویژه طی شود.
وی ادامه داد: در همین راستا در ایران، شورای عالی امنیت ملی، مسؤولیت بررسی برجام را پذیرفته است و برجام از این طریق وارد مرحله اجرا می شود و در ایالات متحده آمریکا نیز برجام از سد کنگره احتمالاً یا با وتوی اوباما و یا با مکانیزمی که دموکرات ها برگزیده اند، زمینه ساز عدم رأی گیری در این باب خواهند شد و به این ترتیب امکان اجرای برجام را فراهم خواهند کرد.
این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: بر این اساس در این سناریو هر دو طرف تا حدود زیادی به دنبال راه حلی برای گریز از «شرمندگی تاریخی» هستند تا از این طریق فرصت طلایی ایجادشده در حل وفصل موضوع هسته ای به سادگی از دست نرود و این خاطره سنگین تاریخی را به نام خود به یادگار نگذارند.
مطهرنیا بابیان اینکه سناریو بعدی، سناریو «کاخ بر روی شن روان» است گفت: اگر برجام در ایران به مجلس ایران ارسال شود در مجلس ایران و کنگره آمریکا و در بین نهادهای دیگر حکومتی هر دو کشور یک اجماع جمعی برای اجرایی کردن توافق ایجاد نشود، یادآور ضرب المثل مشهوری است که می گوید «آدم عاقل روی شن روان کاخ نمی سازد».
وی افزود: لذا مطلوب آن است که ساختار قدرت دو کنشگر اصلی پرونده هسته ای، یعنی جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا به رأی گیری و اعلام موافقت قاطع علنی برای گریز از «شرمندگی تاریخی» دست بزنند.
این استاد دانشگاه در خاتمه گفت: ساختار قدرت در هر دو کشور اجماع عینی و آشکارا را برای رسیدن به یک توافق از خود نشان داده است وگرنه «شرمندگی تاریخی» تزاید پیدا خواهد کرد و ساختن «کاخ بر روی شن های روان» صورت می پذیرد.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :