موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بازرگانی و صنعت

a/91412 :کد

0

تشکیل ستاد حمایت از صادرات

  دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ — ۲۰:۲۶
تعداد بازدید : ۱۷۲   
 تحلیل ایران -تشکیل ستاد حمایت از صادرات

مسئول سازمان بسیج اصناف با تأکید بر اینکه ستاد حمایت از صادرات در بسیج اصناف تشکیل شده است، گفت: با کشور‌هایی مثل یمن، سوریه و همچنین کشورهای آفریقایی در این زمینه مذاکراتی صورت گرفته است.

مسئول سازمان بسیج اصناف با تأکید بر اینکه ستاد حمایت از صادرات در بسیج اصناف تشکیل شده است، گفت: با کشور‌هایی مثل یمن، سوریه و همچنین کشورهای آفریقایی در این زمینه مذاکراتی صورت گرفته است.
 
به گزارش تحلیل ایران، غلامرضا حسن‌پور امروز در نشست خبری سازمان بسیج اصناف کشور با اشاره به وضعیت اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی امسال را سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل نامیدند در حالی که در زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی دچار مشکلاتی هستیم. 
 
مسئول بسیج اصناف و بازاریان با بیان اینکه بسیج اصناف اقداماتی براساس 3 محور حمایت، هدایت و نظارت برای اجرای اقتصاد مقاومتی به کار می‌گیرد، افزود: از ابتدای سال 95 کارگروه‌های تخصصی برای اقتصاد مقاومتی در موضوعات صنفی مختلف برگزار شده است. 
 
حسن‌پور با بیان اینکه اولین کارگروه اقتصاد مقاومتی طلا و جواهر با حضور اصناف و بازرگانان کشور شروع به کار کرده است، بیان داشت: در حالی که سالانه 700 تن طلا در کشور مصرف می‌شود، نیمی از طلای مصرفی از طریق واردات تأمین و بخشی از این واردات به کشور قاچاق می‌شود.
 
مسئول بسیج اصناف و بازاریان کشور در بخش قاچاق پوشاک شاهد واردات گسترده هستیم، بیان داشت: بالغ بر 600 هزار تولید‌کننده صنفی در بخش اتاق اصناف دارای پروانه هستند، اما هیچ آماری از اینکه چند در صد از آنها به علت واردات قاچاق غیرفعال و نیمه فعال شده‌اند، وجود ندارد.
 
 وی تصریح کرد: البته در بخش صنایع نساجی وضعیت بسیار بدتری وجود دارد، به طوری که می‌توان گفت که نساجی کشور از بین رفته است. حسن‌پور با اشاره به واردات لوازم خانگی تصریح کرد: بعد از واردات دانه‌های روغنی در بخش لوازم خانگی بیشتر واردات را به کشور داریم. مسئول بسیج اصناف و بازاریان گفت: بعد از اختلاف بین دو کشور روسیه و ترکیه ما از بازار صادراتی ترکیه استفاده نکردیم.حسن‌پور  تصریح کرد: ستاد حمایت از صادرات و واردات تشکیل شده که با کشور‌هایی مقاومت مثل یمن و  سوریه و همچنین کشورهای آفریقایی در این زمینه مذاکراتی صورت گرفته است. 
 
وی با بیان اینکه قاچاق پوشاک داغ‌ترین موضوع روز است، بیان داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید نسبت به دادن مجوز برگزاری نمایشگاه اختصاصی پوشاک ترکیه در ایران پاسخگو باشد و توضیح دهد که کجای این اقدام در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی است.حسن‌پور با بیان اینکه تاکنون کشور ترکیه اجازه برگزاری هیچ نمایشگاه پوشاکی را به ایران نداده است، تصریح کرد: در رابطه با موضوع مجوز نمایشگاه پوشاک به وزیر صنعت و معاون اول رئیس جمهور نامه نوشته شده است. 
 
وی تصریح کرد: بسیج اصناف کشور بدون هرگونه درخواست پول از دولت و بانک‌ها مطالبه‌گری برای رفع مسائل اقتصادی دارد و این سازمان پیگیری می‌کند که وزارت صنعت و معدن، اتاق بازرگانی، و اتاق اصناف چه کارهایی انجام داده‌اند.حسن‌پور در پایان به برنامه‌های سراسری هفته بسیج اصناف و بازاریان که از 29 مرداد تا چهارم شهریور برگزار می‌شود، اشاره کرد و افزود: جمعه 29 مرداد با عنوان بسیج اصناف وحدت و همدلی، شنبه 30 مرداد با عنوان بسیج اصناف و تمدن‌سازی، یکشنبه 31 مرداد با عنوان بسیج اصناف و فقه بازار و اول شهریور ماه با عنوان بسیج اصناف نماز اول وقت امر به معروف و نهی از منکر نامیده شده است.
 
 وی بیان داشت: روز سه‌شنبه دوم شهریور هم با عنوان بسیج اصناف و نقش خواهران در بازار، روز چهارشنبه سوم شهریور با عنوان بسیج اصناف و اقتصاد مقاومتی و روز پنج‌شنبه چهارم شهریور هم با عنوان بسیج اصناف، جوانان و فرهنگ ایثار و شهادت نامیده شده است.
 
منبع : فارس
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :