موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی آسیب های اجتماعی

a/91425 :کد

0

کدام شهرها دارای بیشترین آسیب های اجتماعی هستند

  دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ — ۲۳:۴۰
تعداد بازدید : ۱۹۲   
 تحلیل ایران -کدام شهرها دارای بیشترین آسیب های اجتماعی هستند

شصت و چهارمین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان با حضور معاونین وزرای ورزش و جوانان و بهداشت و درمان برگزار شد.

شصت و چهارمین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان با حضور معاونین وزرای ورزش و جوانان و بهداشت و درمان برگزار شد.

 

به گزارش  تحلیل ایران،  در شصت و چهارمین نشست ساماندهی امور جوانان که با حضور محمد رضا رستمی معاون ساماندهی امور جوانان برگزار شد، علی اکبر سیاری معاون وزارت بهداشت با اشاره به نتایج پژوهش آسیب های اجتماعی گفت: باید شرایط زندگی روزانه مردم را بهبود بخشیده، از بهره مندی ناعادلانه قدرت، ثروت، منابع دسترسی جلوگیری شده و مشکلات و اقدامات در زمینه آسیب های اجتماعی را به طور مستمر سنجش کنیم.

وی با اشاره به اینکه 30 درصد از مردم ایران دچار فقر هستند گفت: حمایت های اجتماعی را باید از سمت مردم بهبود بخشیده و سیاست های انجام این حمایت ها برای کمک به دولت انجام شود. باید برای حل آسیب های اجتماعی نظیر فقر روش های جدید، کار جدید، فکر جدید و اقدام جدید صورت گیرد، ما باید دست به دست هم بدهیم و با کمک هم فقر، عقب ماندگی، فساد و نابرابری های اجتماعی را بهبود بخشیم.

وی در ادامه و با بیان اینکه ما به دنبال پوشش همگانی سلامت هستیم تصریح کرد: آسیب های اجتماعی، بیماری های واگیر، بیماری های غیرواگیر آسیب هایی هستند که مردم ایران را تهدید می کنند و برای حل این آسیب ها همه بخش ها باید به وزارت بهداشت کمک کنند زیرا حل این مسأله تنها به وسیله وزارت بهداشت میسر نمی شود.

سیاری با بیان اینکه یکی از آسیب های اجتماعی در شهر تهران وضعیت حاشیه نشینی  است اظهار کرد: 33 درصد از مردم دنیا در  حاشیه شهر زندگی می کنند و این معضل تنها شامل ایران نیست، حاشیه نشین ها شامل مهاجرین روستایی و تهیدستان شهری هستند. ما 104 میلیون و 200 نفر را در سکونت گاه های غیررسمی پیدا کردیم.

وی تصریح کرد: رویکرد دولت ها در مواجهه با حاشیه نشینی چشم پوشی از آنها، اقدامات سلبی و ایذایی و برنامه ریزی ارتقا حاشیه نشینی در جهت کاهش فقر و نابرابری های درون شهری است که از میان این رویکردها؛ رویکرد سوم موثرترین شیوه مواجهه با این معضل است.
 
وی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر وزارت بهداشت برنامه حاشیه نشینی را در دستور کار خود قرار داده و 10 هزار نفر را تحت پوشش و حمایت و سرپرستی خود گرفته است. 

معاون وزارت بهداشت در ادامه گفتگوهای خود اظهار کرد: چند مورد از نابرابری های پنهان شامل فقر و محرومیت های اجتماعی، بی بهره بودن از خدمات شهری، نبود شبکه فاضلاب یا دفع غیربهداشتی آن و رهاسازی زباله است که عمده مردم از ما می خواهند شبکه فاضلاب آنها را بهداشتی و ساماندهی کنیم. طی یک تحقیق 94 درصد از مردم حاشیه نشین اظهار کردند سطح بهداشت آنها پایین است.

وی افزود: خدماتی که برای کمک به مردم آسیب دیده در حاشیه شهرها انجام داده ایم شامل پیشگیری و کنترل آسیب های اجتماعی، افتتاح مراکز ویژه زنان آسیب دیده اجتماعی، مراکز ترک اعتیاد، آموزش پیشگیری و کنترل خشونت و حرفه آموزی به زنان سرپرست خانوار است.

علی اکبر سیاری در ادامه تصریح کرد: مشهد، اهواز، خراسان شمالی، گلستان، تهران و البرز بیشترین درصد آسیب های اجتماعی را به خود اختصاص می دهند؛ در سال گذشته به دستور رهبر انقلاب قرار بر این شد که معتادان خیابانی، متکدیان، زنان خانوار و کودکان کار و افراد بی خانمان در اولویت ساماندهی قرار گیرند و این مهم از طریق کمک و حمایت های وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی، ستاد مبارزه با موادمخدر، شهرداری و ... انجام گیرد.

در پایان این جلسه رستمی معاون امور ساماندهی جوانان گفت: با توجه به اینکه سن آسیب های اجتماعی در جوانان کاهش پیدا کرده ما در این نشست به این موضوع مهم پرداختیم و امیدواریم بتوانیم با مشارکت وزارت بهداشت و همه ستادها این آسیب ها را کاهش دهیم.

وی افزود: در دستور اول  این جلسه استاندار قزوین با اشاره به صدمات اجتماعی، ازدواج، آسیب های اجتماعی، نرخ بیکاری و کاهش آن در سال 94 صبحت کرده و اشاره کرد در سال 94 بیکاری کاهش پیدا کرده و تعداد سمن های قزوین به 56 مرکز رسیده است.

رستمی در پایان تصریح کرد: ارایه گزارش هایی که از وضعیت آسیب های اجتماعی در این جلسه ارایه شد بسیار ارزشمند بود زیرا دید روشنی را به اعضای ستاد ارایه کرد.

منبع : برنا
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :