موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی پزشکی

a/91435 :کد

0

وقتی فعالیت عطاری‌ها مشکل‌ساز می‌شود!

  ﺳﻪشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۲:۳۸
تعداد بازدید : ۷۱۳   
 تحلیل ایران -وقتی فعالیت عطاری‌ها مشکل‌ساز می‌شود!

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گفت: عطاری‌ها حق دخالت درامور پزشکی را ندارند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گفت: عطاری‌ها حق دخالت درامور پزشکی را ندارند.

 

به گزارش تحلیل ایران جلال غفارزاده اظهار کرد: فعالیت عطاری‌ها در حالت عادی غیرمجاز نیست، اما مشکل از آن‌جایی آغاز می‌شود که بسیاری از آن‌ها نسبت به تجویز غیر مجاز دارو و تأسیس موسسه در این زمینه اقدام می‌کنند.


وی ادامه داد: در برخی عطاری‌ها شاهد ارائه داروهای دست‌ساز به‌صورت کپسول، شربت و ... هستیم که ترکیبات آن‌ها اغلب برای سلامت مضر هستند.


معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی البرز خاطرنشان کرد: عطاری‌ها نباید در امور پزشکی دخالت کنند، چون تخصص لازم را ندارند و آنچه تاکنون فراگرفته‌اند بر اساس تجربه بوده است.


غفارزاده افزود: صاحبان عطاری‌ها با تشخیص اشتباه و یا تجویز دارویی خاص به مراجعه‌کنندگان ممکن است جان آن‌ها را به خطر بیندازند.


این مسئول توضیح داد: کار از جایی خطرناک‌تر می‌شود که برخی عطاری‌ها در قالب داروهای گیاهی چاقی، لاغری و ... موادمخدر شیمیایی در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌دهند.


معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی خاطرنشان کرد: عطاری‌ها باید گیاهانی را که هنوز برای تبدیل دارو فرآوری صنعتی نشده‌اند(خام هستند) و نیز عرقیات و خشکبار را به فروش برسانند.


غفارزاده  تصریح کرد: پزشک یا داروساز در قبال ارائه دارو به  مراجعه‌کننده پاسخگو هستند، اما در عطاری‌هایی که دارو تجویز می‌کنند این روند وجود ندارد و در صورت بروز مشکل کسی پاسخگو نیست.


وی یادآور شد: بررسی‌ها، نشان داده است که بسیاری از عطاری‌های استان مجوزهای لازم را برای فعالیت ندارند، از همین‌رو باید ساز و کاری برای ساماندهی فعالیت آن‌ها اتخاذ شود.منبع:خبرگزاری ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :