موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/91638 :کد

0

بان کی مون هرگز نام عربستان را به فهرست سیاه بر نمی‌گرداند

  ﺳﻪشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ — ۲۲:۳۰
تعداد بازدید : ۲۰۴   
 تحلیل ایران -بان کی مون هرگز نام عربستان را به فهرست سیاه بر نمی‌گرداند

یک رسانه عرب زبان با اشاره به ادامه حملات به بیمارستانها در یمن و جنایات ائتلاف تحت سرکردگی سعودی به شدت از دبیر کل سازمان ملل به خاطر بی تفاوتی در قبال کشتار کودکان یمن انتقاد کرده است.

یک رسانه عرب زبان با اشاره به ادامه حملات به بیمارستانها در یمن و جنایات ائتلاف تحت سرکردگی سعودی به شدت از دبیر کل سازمان ملل به خاطر بی تفاوتی در قبال کشتار کودکان یمن انتقاد کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، پایگاه عرب زبان رأی الیوم در مطلبی به بررسی تجاوز جنگنده های سعودی به یمن و هدف قرار دادن بیمارستان ها و مدارس و موضع دبیرکل سازمان ملل در این باره پرداخته است.

 

بر اساس این گزارش در مقاله رأی الیوم آمده است: سازمان های بین المللی مانند پزشکان بدون مرز گزارش های بسیاری در خصوص بمباران عمدی بیمارستان ها و مدارس در شمال یمن از سوی ائتلاف سعودی که منجر به جان باختن شمار زیادی از کودکان یمنی می شود، منتشر می کنند که توسط «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد مطالعه می شود اما ما احساس دبیرکل را در برابر این اقدامات نمی دانیم؛ به صورت ویژه از بان کی مون سخن می گوییم. زیرا او نام عربستان را با فشارها و تهدیدات سعودی های مورد حمایت آمریکا از لیست سیاه که به صورت سالانه منتشر می شود و معرفی کننده کشورهایی است که کودکان را می کُشند، خارج کرد.

 

رأی الیوم در ادامه می نویسد: سازمان پزشکان بدون مرز که یک مجموعه انسانی است، کشته شدن ۱۱ نفر و زخمی شدن دستکم ۱۹ تَن دیگر در اثر بمباران بیمارستان تحت مدیریت خود یعنی عبس در استان حجه توسط جنگنده های سعودی ها را تایید کرد. در میان قربانیان این حادثه زنان، کودکان و یک پزشک هم وجود داشت. این در حالی است که جنگنده های سعودی یک روز قبل از بمباران بیمارستان عبس، یک مدرسه را در حیدان در استان صعده هدف قرار دادند که منجر به جان باختن دستکم ۱۰ کودک و نوجوان و زخمی شدن ده ها تَن دیگر شد.

 

این پایگاه عرب زبان در همین راستا تصریح می کند: این بمباران غیر عمدی و کورکورانه نبود. زیرا برای چهارمین بار در طول کمتر از یک سال است که بیمارستان های مربوط به سازمان پزشکان بدون مرز مورد هجوم جنگنده های ائتلاف سعودی قرار می گیرد. در همین راستا مسئول بخش اورژانس این سازمان اعلام کرد که بیمارستان عبس مملوء از مریضان بود؛ به نحوی که در بخش زایمان آن ۲۵ زن به همراه ۱۸ نوزاد و در بخش اورژانس نیز شمار زیادی از مریضان و کودکان حضور داشتند. همچنین سازمان پزشکان بدون مرز به طرف های درگیری در خصوص موقعیت بیمارستان اطلاع داده بود و عدم بمباران بیمارستان را خواستار شده بود.

 

رأی الیوم می افزاید: مقامات سعودی از انجام تحقیقات در این خصوص سخن می گویند اما نتیجه

این نوع تحقیقات همانند تحقیقات گذشته مشخص و بی فایده است؛ در همین زمینه «احمد العسیری» سخنگوی ائتلاف طوفان قاطع مدعی است که جنگنده های این ائتلاف فقط اهداف نظامی و پایگاه های آموزشی را هدف قرار می دهند؛ سخنان وی نشان می دهد که او به دروغ گویی و گمراه کردن در شرایطی که همه چیز مثل روز روشن است، ادامه می دهد. ائتلاف سعودی پس از شکست مذاکرات صلح یمن در کویت، تشکیل شورای عالی سیاسی از سوی انصارالله و متحد آنها علی عبدالله صالح برای مدیریت کشور و تایید این شورا از سوی پارلمان یمن که پس از یک سال و نیم به درخواست اعضای شورای عالی سیاسی تشکیل جلسه داده بود، مجددا به گزینه نظامی در برابر مردم یمن روی آورد و این مردم یمن هستند که در معرض جنایات جنگی جنگنده های ائتلاف هستند.

 

پایگاه عرب زبان رأی الیوم در پایان عنوان می کند: معتقدیم حتی اگر تمامی کودکان فقیر یمنی و پدران آنها توسط سعودی ها کشته شوند، باز هم بان کی مون عربستان را به لیست سیاه باز نمی گرداند. زیرا عربستان که فرمانده این ائتلاف است، کشوری ثروتمند می باشد و به دلیل قدرت مالی بالایش از حمایت آمریکا نیز برخوردار است و با واشنگتن نیز معاملاتی را در زمینه خرید اسلحه انجام می دهد که آخرین نمونه آن نیز معامله خرید تانک به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است و در حقیقت از طریق این معاملات به آمریکا رشوه می دهد.

 

منبع:مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :