موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/91704 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیست و هفتم مرداد

  چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۵۹
تعداد بازدید : ۱۹۴   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیست و هفتم مرداد

امروز چهارشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، چهاردهم ذی القعده ۱۴۳۷ هجری قمری و هفدهم آگوست ۲۰۱۶ میلادی است.

 امروز چهارشنبه بیست و هفتم مرداد 1395 هجری خورشیدی، چهاردهم ذی القعده 1437 هجری قمری و هفدهم آگوست 2016 میلادی است. 28 سال پیش در چنین روزی، خاویر پرز دکوئیار دبیرکل سازمان ملل متحد به صورت رسمی خواستار برقراری آتش بس در تمام طول مرزهای ایران و عراق در ساعت شش و 30 دقیقه بامداد 29 مرداد شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

27 مرداد 1371
سیدمحمد طباطبایی متخلص به محیط در 89 سالگی درگذشت. از این ادیب مشهور ایرانی بیش از 40 کتاب، دو هزار مقاله و 600 سخنرانی به یادگار مانده است.

27 مرداد 1367
خاویر پرز دکوئیار دبیرکل سازمان ملل متحد به صورت رسمی خواستار برقراری آتش بس در تمام طول مرزهای ایران و عراق در ساعت شش و 30 دقیقه بامداد 29 مرداد شد.

27 مرداد 1360
آیت ‏اللَّه بهاءالدین محلاتی فقیه اصولی و عالم دینی در 84 سالگی در شیراز درگذشت. اثرهای تالیفی «رهنمای حق، اصول العقاید و خطبات جانسوز» از وی به یادگار مانده است.

27 مرداد 1357
خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد، دو هزار تن از ایرانیان که بیشتر آنان دانشجو بودند، در اعتراض به حمایت آمریکا از دولت ایران، از کاخ سفید تا سفارت ایران راهپیمایی کردند.

27 مرداد 1356
غلامرضا نیک پی شهردار پیشین تهران از طرف محمدرضا پهلوی، سناتور انتصابی شد.

27 مرداد 1346
عده ای در تهران به اتهام همکاری با تیمور بختیار بازداشت شدند. از جمله بازداشت شدگان صادق بهداد مدیر روزنامه یومیه جهان بود.

27 مرداد 1332
آیت الله کاشانی مجتهد و سیاستمدار در نامه ای به محمد مصدق نخست وزیر هشدار داد که به طور حتم وقوع یک کودتا در تهران از طرف سرلشکر فضل الله زاهدی نزدیک است و مصدق نیز در پاسخ به این هشدار گفت: من پشت گرم به حمایت مردم ایران هستم.

27 مرداد 1320
رادیو لندن در هنگامه جنگ جهانی دوم اعلام کرد که حضور بیش از دو هزار و 500 کارشناس آلمانی در ایران امنیت همسایگان این کشور را در خطر قرار داده است.

27 مرداد 1319
محمد غفاری مشهور به کمال‏الملک بزرگترین نقاش دوره معاصر و صاحب آثار ارزنده ای چون تالار آینه و بازار کربلا در 95 سالگی در نیشابور درگذشت و به دیار حق شتافت.

27 مرداد 1305
روزنامه اطلاعات نوشت: رضاخان در سفر به استان خراسان پس از ورود به بجنورد 10 تن از متهمان آشوب پادگان مراوه تپه را برای فرونشاندن این شورش در حضور مردم اعدام کرد. افراد مستقر در این پادگان به رهبری لهاک خان به دلیل توجه نکردن مسوولان، نگرفتن حقوق و زندگی در شرایط نامناسب به منظور اعلام نارضایتی خود در دوم تیر 1305 هجری خورشیدی به پادگان های بجنورد و قوچان حمله کرده بودند.

27 مرداد 1302
روسیه از ورود یک هزار خانوار ایرانی به وطن جلوگیری کرد. در آن هنگام مقام های روسی با شناسایی ایرانیان در منطقه های مرزی آنان را مجبور به شهروندی روسیه می کردند اما ایرانی ها به این دلیل که در آن کشور شرایط خوبی نداشتند با این موضوع موافقت نمی کردند.

27 مرداد 1300
ملا عبدالکریم بن مهدی گزی فقیه بزرگ و صاحب اثرهای «تذکرةالقبور، رساله در اصل دین و رساله در صیغِ العقود» در 77 سالگی درگذشت. آخوند گزی گاهی شعر هم می‏سرود و مهدوی تخلص داشت.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 3)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :