موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/91952 :کد

0

تنگ‌تر شدن حلقه محاصره داعشی‌ها در شهر سرت

  پنجشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۲:۱۰
تعداد بازدید : ۱۹۹   
 تحلیل ایران -تنگ‌تر شدن حلقه محاصره داعشی‌ها در شهر سرت

هم اکنون فقط دو محله شماره یک و محله شماره ۳ در داخل شهر سرت لیبی تحت اشغال داعشی‌ها باقی مانده است و با آزادسازی این دو محله، آزادسازی شهر سرت اعلام خواهد شد.

هم اکنون فقط دو محله شماره یک و محله شماره ۳ در داخل شهر سرت لیبی تحت اشغال داعشی‌ها باقی مانده است و با آزادسازی این دو محله، آزادسازی شهر سرت اعلام خواهد شد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روسیا‌الیوم، همزمان با وارد شدن آزادسازی سرت واقع در 450 کیلومتری شرق طرابلس به مراحل پایانی خود، درگیری‌ها بین نیروهای دولتی لیبی و تروریستهای داعشی، شدت گرفته است.

 

دفتر رسانه‌ای اتاق عملیات آزادسازی محور سرت – مصراته اعلام کرد که نیروهایش عملیات قهرمانانه ای علیه آخرین بازمانده های داعش در شهر سرت انجام داده و طی آن مهمترین مراکزی را که تروریستها در آن پناه گرفته بودند، به کنترل خود درآورده اند.

 

بر اساس این گزارش، نیروهای دولتی لیبی در نبردهای روز سه‌‌شنبه، با استفاده از 14 تانک مواضع تک‌تیراندازان داعش را هدف قرار دادند و همزمان، جنگنده های ارتش لیبی طی 20 بار حمله خودروهای بمب‌گذاری شده و خودروهای حامل مهمات داعش را، منهدم کردند.

 

در مقابل، تروریستهای داعشی برای هدف قرار دادن نیروهای عملیات «البنیان المرصوص برای آزادسازی سرت»، از پتج خودروی بمب‌گذاری شده و یک موتورسیکلت و سه عامل انتحاری استفاده کردند، اما این حملات هیچگونه خساراتی به نیروهای البنیان المرصوص وارد نساخت.

 

تلاش داعش برای دفاع از آخرین پایگاههایش بیانگر حالت روانی است که تروریست‌های داعشی بعد از متحمل شدن ضرباتی دردناک و خساراتی سریع در نبردهای سرت به آن دچار شده‌اند.

 

اتاق عملیات البنیان المرصوص برای آزادسازی سرت اعلام کرد: درگیری‌های روز سه‌شنبه نشان داد که داعشی‌ها بعد از آنکه همه امیدخود را برای مبارزه از دست دادند، گزینه خودکشی را انتخاب کرده اند.

 

به عقیده تحلیلگران، حضور کارشناسان نظامی آمریکا، انگلیسی و ایتالیایی در کنار نیروهای البنیان المرصوص، به روند آزادسازی شهر سرت، شتاب بخشیده است و توانایی‌های داعش همزمان با آغاز حملات هوایی آمریکا از اوایل ماه جاری میلادی، شروع به فروپاشیدن کرد.

 

جنگنده‌های آمریکایی از آن زمان تاکنون 48 بار، مواضع حساس داعش را هدف قرار داده اند.

 

هم اکنون فقط دو محله شماره 1 و محله شماره 3 در داخل شهر سرت تحت اشغال داعشی ها باقی مانده است و با آزادسازی این دو محله، آزادسازی شهر سرت اعلام می‌شود.

 

نیروهای البنیان المرصوص پیشروی داخل محله 1 را آغاز کرده و با تروریستهای داعشی درگیر شده‌اند. آزادسازی این محله راه را برای ورود به محله شماره 3 هموار می‌کند و آزادسازی شهر سرت که از سه ماه قبل آغاز شده، کامل خواهد شد.

 

پیروزی در سرت به معنای پایان گروه تروریستی داعش در لیبی نیست، زیرا بر اساس برخی هشدارها، احتمال دارد که داعش به هسته‌های خفته تبدیل شود یا عناصرش به سمت مناطق صحرایی بین لیبی و کشورهای همسایه فرار کرده و از آنجا برای اشغال شهرهای جدید لیبی برنامه‌ریزی کنند.

 

بر عکس اوضاع عراق و سوریه، داعش باوجود اوضاع نابسامان سیاسی و امنیتی در لیبی، به طور گسترده در این کشور امکان مانور ندارد و دلیل این امر عدم درگیری‌های طایفه‌ای در لیبی است.

 

داعش از ابتدای ورود به لیبی با مخالفت مردم این کشور مواجه شده است و موفق به ایجاد ائتلاف‌هایی برای محکم کردن جای پای خود در لیبی نشده است.

 

سرت پایگاه اصلی گروه تروریستی داعش در لیبی به شمار می رود.

 

نیروهای دولت وفاق ملی لیبی از ماه می (22 اردیبهشت 1395) آزادسازی شهر سرت در حاشیه دریای مدیترانه را از لوث گروه تروریستی داعش آغاز کرده‌اند.

 

رژیم قذافی با کمک حملات هوایی ناتو سرنگون شد و نهایتاً دیکتاتور سابق لیبی نیز در اکتبر 2011 میلادی کشته شد ولی لیبی از آن زمان تاکنون با هرج و مرج داخلی روبه‌رو بوده است.

 

گروه‌های مختلف تروریستی به‌خصوص داعش از خلأ دولت مرکزی قدرتمند و مقتدر سوء استفاده و بخشهای مختلفی از این کشور را تصرف کرده‌اند.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :