موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی تحلیلی

a/92 :کد

سود و زیان شرکت ملی نفتکش در فردای برداشته شدن تحریم ها

علي گلوردی

  دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۸۰۶   

معمولاً وقتی تحریم از روی شرکتی برداشته می شود اولاً آن شرکت اعتبار سابقش را باز می یابد و ثانیاً می تواند مبادلات مالی اش را به قرار سابق انجام دهد و احتمالا طلبهایش را از بانکها وصول نماید.
اما آیا این وضعیت برای شرکت ملی نفتکش که به تازگی به حکم دادگاه بریتانیایی از تحریم جسته است، صدق می کند؟
واقعیت آنست که در دولت گذشته به بهانه دور زدن تحریم ها خریدهایی، از جمله چند کشتی نفتکش دست دوم، به اسم این شرکت و از طریق واسطه ها انجام شده است که چندین برابر قیمت واقعی آن بوده است و از بابت پرداخت آن وام های کلانی گرفته شده. با برداشته شدن تحریم ها این خریدها قطعی شده و شرکت ملی نفتکش ایران باید بدهی سنگین خود و بهره وام ها را بپردازد. مساله ای که به نظر نمی رسد درآمدهای شرکت پاسخگوی آن باشد و با توجه به قیمت واقعی خریدها، بدهی شرکت بیش از دارایی هایش خواهد شد.
تهدید دیگری که پیش روی این شرکت است میراث دولت گذشته است و آن فروش سهام این شرکت به سازمان تامین اجتماعی تحت عنوان بازپرداخت بدهی دولت، بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی، است.
با توجه به این وضعیت، و با توجه به آنکه شرکت ملی نفتکش دیگر متعلق به شرکت ملی نفت و مجموعه وزارت نفت نیست، در شرایط رقابتی این وزارتخانه ترجیح میدهد تا محموله های خود راجهت انتقال به شرکت های دیگر بدهد.
از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره داشت بیمه نفتکش های خریداری شده است. شرکت های معتبر بین المللی بیمه با وجود سابقه تحریم ها و آلودگی زیست محیطی (کلوز آلودگی در بیمه نامه کشتی) از بیمه کردن اینگونه شناورها امتناع می ورزند، و بلاجبار شرکت های بیمه داخلی این شناور ها را بیمه کرده اند. از این رو رغبت شرکت های خارجی برای کار دادن به اینگونه شناور ها به شدت کاهش می یابد چرا که غرق شدن یک نفتکش در آبهای بین المللی منجر به خسارت فراوان می شود که علاوه بر خسارت مادی باعث آلودگی وتخریب شدید محیط زیست می گردد. و در شرایطی که بیمه نفتکش ضعیف باشد این موضوع به شدت آسیب زا خواهد بود.
بنابراین، در صورت عدم بازنگری در وضعیت شرکت ملی نفتکش و خریدهای صورت گرفته می توان انتظار بحران را در این شرکت باسابقه و خوشنام ایران داشت.

 

*کارشناس حوزه بیمه

                               

  علی گل وردی
  پژوهشگر
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:
تحلیلی                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :