موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رهبری

a/92002 :کد

0

انتظارات رهبر معظم انقلاب از مسجد تراز انقلاب اسلامی

  پنجشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۷:۳۵
تعداد بازدید : ۱۸۷   
 تحلیل ایران -انتظارات رهبر معظم انقلاب از مسجد تراز انقلاب اسلامی

برای رسیدن به «مسجد تراز اسلامی»، «امامان جماعت، هیأت‌های امناء، خادمان موظف و متبرّع، هر یک باید بخشی از این کار بزرگ و اثرگذار را بر دوش خود حس کنند.

برای رسیدن به «مسجد تراز اسلامی»، «امامان جماعت، هیأت‌های امناء، خادمان موظف و متبرّع، هر یک باید بخشی از این کار بزرگ و اثرگذار را بر دوش خود حس کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران، چهل و ششمین شماره هفته‌نامه خبری-تبیینی خط حزب‌الله در آستانه روز جهانی مسجد در گزارشی با عنوان «مأموریت بچه‌مسجدی‌ها» به انتظارات و مطالبات رهبر انقلاب از جامعه مؤمن و انقلابی درخصوص مساجد پرداخته است.

 

متن این گزارش به شرح ذیل است:

 

انتظارات رهبر معظم انقلاب از مسجد تراز انقلاب اسلامی

 

مأموریت برای بچه مسجدی‌ها

 

برای رسیدن به «مسجد تراز اسلامی»، «امامان جماعت، هیأت‌های امناء، خادمان موظف و متبرّع، هر یک باید بخشی از این کار بزرگ و اثرگذار را بر دوش خود حس کنند. 12/8/88» در ادامه مسئولیت هر یک از خدمتگزاران مسجد یا همان "بچه مسجدی‌ها" می‌آید.

 

1. امام جماعت

 

«امام جماعت باید آماده‌سازی خویش برای طبابت معنوی را وظیفه حتمی خود بداند. [زیرا] روحانی پرهیزگار، خردمند، کارشناس و دلسوز در مسجد، همچون پزشک و پرستار در بیمارستان، روح و مایه‌ی حیات مسجد [است]. روحانی دانا و مسئولیت‌پذیر و پرهیزگار میتواند و میباید محور منظومه‌ی تلاش مقدس برای عمران مساجد و پرداختن به آرایه‌های معنوی و ظاهری آن باشد. 18/7/89»

 

«ائمه‌ی محترم جماعات، مساجد را از همیشه فعال‌تر کنند و آموزش ترجمه و مفهوم و روح نماز را به شکل نوین و جذاب، در برنامه‌های خود بگنجانند.7/7/76»

 

«امام جماعت، غمگساری و راهنمایی و همدلی را در کنار اقامه‌ی نماز، در آن مهبط رحمت و هدایت الهی (مسجد) به نمازگزاران هدیه کند. 15/6/80»

 

«امامان محترم جماعت اگر خود بر اثر کهولت و غیره نمی‌توانند وظیفه‌ی رابطه و اُنس و راهنمایی را برای نمازگزاران بویژه جوانان فراهم کنند، در کنار خود فضلای جوان و پرنشاط را به کار گیرند و آنان را در کار با خود شریک سازند. 15/06/80»

 

«مدیریت محتوایی و معنویِ مسجد که بر دوش روحانی مسجد است باید خردمندانه و مسئولانه، و حتی عاشقانه باشد. 19/7/90»

 

«امام جماعت به تماس و رابطه با مأمومین بپردازد. 13/6/92»

 

«نماز صبح در مساجد اقامه شود. 31/6/75»

 

«چه نیکوست که دانش آموزان برجسته و ممتاز در هر محل، در مسجد و در برابر چشم مردم و از سوی امام جماعت، تشویق شوند. 18/7/89»

 

2. متولیان و مدیران مساجد

 

«بصورت کامل از ظرفیت شوق‌آوری و شورآفرینی مساجد برای جذب قشرهای مختلف مردم و تبلیغ مفاهیم و معارف اسلامی بهره‌گیری شود. 30/5/84»

 

«دست‌اندرکاران اداره‌ی مساجد برای رونق بخشیدن روزبه‌روز به نماز، با کیفیت مطلوب، در میان مردم به‌ویژه جوانان و نوجوانان احساس مسئولیت کنند. 15/6/91»

 

«زمزمه‌ی محبت متولیان و مدیران و امنای مساجد، باید دل‌های پاک جوانان را مجذوب و مشتاق کند. 18/7/89»

 

«باید با برنامه‌ریزی صحیح و استفاده از ابزارهای فرهنگی، هنری، عمران معنوی مساجد را تقویت کرد و از ظرفیت شوق‌آوری و شورآفرینی مساجد برای جذب قشرهای مختلف مردم و تبلیغ مفاهیم و معارف اسلامی، بهره‌گیری کامل کرد.30/5/84»

 

«پخش صداهای آزاردهنده بویژه در شب و هنگام آسایش مردم، کاری ناروا و در مواردی خلاف شرع است. تنها صدائی که باید از مسجد در فضا طنین بیفکند بانگ اذان با صوت خوش و دلنواز است. 18/7/89»

 

«مسجد در همه جا باید پاکیزه، زیبا و آرامبخش باشد. 19/7/90»

 

3. مجموعه فعالان مسجد

 

«حضور جوانان و روحیه‌های بسیجی باید محیط مسجد را زنده و پرنشاط و آینده‌پو و لبریز از امید سازد. 18/7/89»

 

«میان مسجد و مراکز آموزشی در هر محل، همکاری و پیوند تعریف شده و شایسته‌‌ای برقرار گردد. 18/7/89»

 

«مسجد باید رابطه‌ی خود را با جوانانی که ازدواج میکنند، با کسانی که به موفقیتهای علمی و اجتماعی و هنری و ورزشی دست می‌یابند، با صاحب همّتانی که کمک به دیگران را وجهه‌ی همت میسازند، با غمدیدگانی که غمگساری می‌جویند، و حتی با نوزادانی که متولد میشوند، برقرار و مستحکم کند. 18/7/89»

 

« مساجد، [باید] به شکل شایسته غبارروبی شود.31/6/75»

 

«خدمت به مسجد، کاری مردمی و همگانی شمرده شود. 31/6/75»

 

منبع:فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :