موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/92048 :کد

0

سرمایه اقتصادی مشکل اقتصاد ایران نیست

  جمعه ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۱:۳۷
تعداد بازدید : ۲۵۰   
 تحلیل ایران -سرمایه اقتصادی مشکل اقتصاد ایران نیست

دانشیار دانشگاه اصفهان، بابیان اینکه مشکل اقتصاد ایران، سرمایه اقتصادی نیست بر لزوم برندسازی در کشور تأکید کرد.

دانشیار دانشگاه اصفهان، بابیان اینکه مشکل اقتصاد ایران، سرمایه اقتصادی نیست بر لزوم برندسازی در کشور تأکید کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، محسن رنانی، پنج‌شنبه‌شب در چهارمین همایش برندینگ با رویکرد توسعه پایدار در مشهد با انتقاد از نبود برند جهانی در کشور اظهار داشت: اقتصادی که نتواند برند جهانی خلق کند باید چشم به بازارهای جهانی بدوزد، چنین اقتصادی نه‌تنها، توانایی ورود به بازارهای جهانی را ندارد بلکه توانایی توسعه را نیز ندارد.


وی برند را شاخص چهارم انسجام در یک نظام اقتصادی عنوان کرد و افزود: در یک نظام سیاسی- اجتماعی چهار زیر نظام باید شکل بگیرد تا از درون آن‌ها برند تولید شود.


این پژوهشگر اقتصادی تصریح کرد: شرط ایجاد فضای کسب‌وکار باثبات، فضای سیاسی باثبات است و خلق کارآفرین نوآور و ریسک‌پذیر نیز از آموزش در پیش‌دبستان و دبستان، شروع خواهد شد.


 رنانی همچنین نظام حقوق مالکیت را یکی از بااهمیت‌ترین نظام‌ها خواند و اظهار داشت: زمانی کارآفرینی ایجاد می‌شود که حقوق مالکیت معنوی فرد حفظ شود؛ نظام اجتماعی پویا نیز چهارمین نظام است که به مدیران و سرمایه‌گذاران توانایی مشارکت بلندمدت می‌دهد.


 وی بابیان اینکه یک اقتصاد سالم و پویا به چهار دسته سرمایه نیازمند دارد، گفت: سرمایه اقتصادی، انسانی و اجتماعی سه سرمایه‌ای است که باید به خلق ارزش بیانجامد در غیر این صورت کارایی ندارد.


این پژوهشگر اقتصادی با اشاره به اینکه مشکل امروز اقتصاد ایران سه سرمایه فوق نیست، تصریح کرد: در طول سال گذشته 1200 میلیارد تومان پول در این اقتصاد وارد شد ولی اشتغال‌زا نبوده است.

رنانی تصریح کرد: مشکل اقتصاد ایران، سرمایه اقتصادی نیست.

 وی ادامه داد: در کشورهای پیشرفتۀ دنیا رقمی بسیار پایین‌تر از این عدد در اقتصاد کشورها تزریق می‌شود و در طول یک سال پنج بار به گردش درمی‌آید ولی در ایران این عدد در مدت یک سال یک‌بار می‌چرخد.


 این پژوهشگر اقتصادی در ادامه بابیان اینکه چهارمین سرمایه جهت یک اقتصاد سالم و پویا، سرمایه‌های نمادین هستند، اظهار داشت: این سرمایه‌ها که به‌محض نمادین شدن، ارزش خود را هزاران برابر کرده، سرمایه‌ها را به سمت خود جذب می‌کنند و در بی‌ثباتی نیز به ایجاد ثبات می‌پردازند همچنین می‌توانند نیروهای اجتماعی را کنترل نمایند.


رنانی تأکید کرد: سرمایه نمادین نیروهای اجتماعی جامعه را کنترل می‌کند و برند گونه‌ای از سرمایه نمادین است.


 وی بابیان این‌که سرمایه‌های نمادین هنجار و تحول‌آفرین هستند افزود: در حقیقت هر برندی در جایگاه خود، گونه‌ای از سرمایه‌های نمادین است به صورتی که اگر سه سرمایۀ اول را یک سازمان یا بنگاه اقتصادی در اختیار داشته باشد بازهم برای ایجاد تحول نیازمند یک سرمایۀ نمادین است چون یک برند یا یک سرمایۀ نمادین علاوه برجذب سرمایۀ مالی به خلق سرمایۀ اجتماعی(انسانی) و اعتماد پرداخته و تحول و پویایی را برای سازمان به ارمغان می‌آورد.


این پژوهشگر اقتصادی به اهمیت سرمایه نمادین اشاره کرد و افزود: اهمیت سرمایه نمادین حتی از سرمایه اجتماعی هم بیشتر است چراکه تخریب سرمایه نمادیندر جامعه ما یک‌روند تاریخی بوده اما تخریب سرمایه اجتماعی ممکن است مقطعی باشد.

 

رنانی ابراز کرد: سرمایه نمادین سرمایه‌ای است که قابلیت جذب انواع دیگر سرمایه را دارد، یعنی هم خودش سرمایه است و هم می‌تواند سرمایه‌های دیگر را تولید یا جذب کند.


وی در ادامه بابیان اینکه توسعه یعنی توانایی یک ملت در تولید، تکثیر و حفاظت از سرمایه‌های نمادین است اظهار داشت: ملتی که قادر به تولید سرمایه نمادین، تکثیر و حفاظت آن نباشد، توانایی توسعه ندارد؛ در واقع سرمایه نمادین یکی از انواع سرمایه‌های اقتصادی، انسانی و اجتماعی است که به مرز شهرت یعنی به مرز آگاهی عمومی رسیده است.


این پژوهشگر اقتصادی با تأکید بر اینکه سرمایه نمادین ارزش خود و ارزش آنچه منتسب به خودش است را گاهی چندین برابر می‌کند افزود: سرمایه نمادین در هرجایی که به وجود آید، سرمایه‌های دیگر را مانند آهن‌ربا به خود جذب می‌کند.

 

منبع:فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :