موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/92372 :کد

0

اقدامات ناموفق در کنترل جمعیت سفید بالک ها

  شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ — ۲۱:۲۲
تعداد بازدید : ۴۹۸   
 تحلیل ایران -اقدامات ناموفق در کنترل جمعیت سفید بالک ها

اقدامات اخیر شهرداری تهران برای کنترل جمعیت سفید بالک ها کافی نبود و بار دیگر شاهد بازگشت این حشرات به شهر تهران هستیم.

 

 

 

اقدامات اخیر شهرداری تهران برای کنترل جمعیت سفید بالک ها کافی نبود و بار دیگر شاهد بازگشت این حشرات به شهر تهران هستیم.
به گزارش تحلیل ایران، مگس های سفید بار دیگر میهمان شهر تهران شده اند. پس از مبارزه های فیزیکی صورت گرفته از سوی شهرداری تهران و تلاش برای نابودی این مگس ها، تا حدود زیادی جمعیت سفید بالک ها کاهش یافت اما طی هفته های اخیر بار دیگر این حشرات به شهر بازگشته اند. 

در برخی از مناطق شهر تهران نظیر منطقه 6 و 11 جمعیت سفید بالک ها بیش از سایر مناطق است اما نمی توان ادعا کرد که در سایر مناطق، این سفید بالک ها دیده نمی شوند.


خبرنگار میزان نوشت: سفید بالک‌ ها همانند "شته‌ ها" از توانایی بسیار بالایی در تولید مثل برخوردار هستند و همین موضوع نیز سبب شده در مدت زمان محدودی جمعیت آنها به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کند.

سم پاشی های بی رویه، یکی از اصلی ترین دلایل افزایش جمعیت سفید بالک ها در پایتخت است.


هر چند طی ماه های اخیر در شهر تهران سفید بالکی دیده نمی شد اما به این خاطر که مبارزات کافی نبود، اکنون جمعیت این حشرات افزایش یافته است.


علی محمد مختاری، مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران در رابطه با دلایل افزایش دوباره جمعیت سفید بالک ها در شهر تهران می گوید: خشک سالی ها و تغییرات اقلیمی، سبب شده جمعیت سفید بالک ها افزایش پیدا کند. این حشرات با برخی اقدامات شهرداری نظیر آبشویی از بین رفته بودند اما به این خاطر که هوا بار دیگر گرم تر شد، جمعیت سفید بالک ها در شهر تهران افزایش یافت.


وی می افزاید: اقدامات پیشگیرانه را برای کاهش جمعیت سفید بالک ها در دستور کار داشتیم اما این طور به نظر می رسد که این اقدامات کافی نبوده است.


مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران تغییرات آب و هوایی شهر تهران را یکی دیگر از دلایل افزایش جمعیت سفید بالک ها در پایتخت می داند و می گوید: یکی از دلایلی که سفید بالک ها در شهر تهران افزایش یافته اند، تغییرات اقلیمی شهر تهران بوده است. طی سال های اخیر، وضعیت آب و هوایی شهر تهران تغییراتی داشته و این موضوع تاثیراتی را در وضعیت برخی حشرات از جمله سفید بالک ها داشته است.


مختاری چسباندن نوار زرد بر بدنه درختان را از دیگر اقدامات شهرداری برای کاهش جمعیت برخی حشرات و آفت ها اعلام می کند و می گوید: برخی حشرات به رنگ زرد واکنش نشان داده و زمانی که ما این نوارها را به بدنه درختان می چسبانیم، حشرات به این نوارها می چسبند. بر روی این نوارهای زرد، چسبی وجود دارد که مانع از حركت حشرات و آفات به روی تنه درختان می ‌شود.


همچنین محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در رابطه با دلایل افزایش سفید بالک ها در شهر به خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان می گوید: بر اثر تغییرات آب و هوایی و گرم شدن هوای شهر تهران، جمعیت سفید بالک ها افزایش یافته است. کاهش نزولات آسمانی نیز یکی دیگر از دلایل افزایش این حشرات است.


رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران به بی ضرر بودن سفید بالک ها اشاره می کند و می گوید: این حشرات ضرری برای انسان ها ندارند و علاوه بر مزاحمت هایی که برای شهروندان ایجاد می کنند، عامل ایجاد مشکل دیگری نیستند.


بر اساس مطالعات صورت گرفته، سفید بالک ها در طول هر سال حدود 10 بار تکثیر می شوند و هر بار نیز 100 تخم می گذارند. همین موضوع نیز سبب شده جمعیت آنها به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کند. سفید بالک های تهران، اکنون بی شباهت به موش های پایتخت نیستند و کم کم شهروندان نحوه زندگی مسالمت آمیز با آنها را نیز می آموزند. همان طور که سال ها جمعیت موش ها به طور کامل کنترل نشد به نظر می رسد که جمعیت سفید بالک ها نیز به طور کامل کنترل نخواهد شد.


در شرایطی که اقدامات پیشگیرانه شهرداری تهران برای از میان بردن کامل جمعیت مگس های سفید کافی نبوده است، این طور به نظر می رسد که این سفید بالک ها، به میهمانی همیشگی برای پایتخت تبدیل شده اند.


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :