موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی-مذهبی

a/92431 :کد

0

ملاحظه کیفیت در عبادات نه کمیت در کلام آیت الله بهجت

  یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۲:۴۶
تعداد بازدید : ۲۵۵   
 تحلیل ایران -ملاحظه کیفیت در عبادات نه کمیت در کلام آیت الله بهجت

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: برخی علما کیفیت را در عبادات ملاحظه می کردند

مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود: برخی علما کیفیت را در عبادات ملاحظه می کردند نه کمیت را. همین جریاناتی را که در آن قرار داریم و می بینیم، همان علما - که فقه و اصول اشتغال داشتند - از پیش می دیدند و خبر می دادند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت می فرمود:  چیزهای عجیب و غریب از علما نقل شده که چه اندازه مواظب حلال و حرام بوده اند، بلکه مواظبت آنها بر مستحبات نیز بیش از ما بوده و صاحب کرامت بوده اند.


آقایی که خود او و نیز پدرش از اهل کرامت بودند، نقل کرد که پدرش با آن کرامات و مقامات در حال رکوع و سجود تنها سه مرتبه سبحان الله می گفت. آنها کیفیت را در عبادات ملاحظه می کردند نه کمیت را. همین جریاناتی را که در آن قرار داریم و می بینیم، همان علما - که فقه و اصول اشتغال داشتند - از پیش می دیدند و خبر می دادند، بدون این که اظهار کنند که ما اهل کرامت و علم غیب هستیم.


آقایی می گفت: جماعتی بودیم، آقا امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تشریف آوردند و امامت کردند، ولی حمد و سوره را حسابی ساده قرائت فرمودند.


خدا می داند همین عبادت های ساده و مختصر اگر از اهلش صادر شود چه اثرها دارد، ولی مفصل آن از غیر اهلش بی اثر است. مطلب اجل از آن است که با گفت و شنود، تفهیم و تفهم شود. از خدا می خواهیم که لیاقت دهد تا به ما الهام شود!


کتاب در محضر حضرت آیت ا.... العظمی بهجت – ص 108
محمد حسین رخشادمنبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :