موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دولت

a/92462 :کد

0

تا زمان مقرر شده بودجه را به مجلس ارائه می دهیم

  یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۴
تعداد بازدید : ۲۹۳   
 تحلیل ایران -تا زمان مقرر شده بودجه را به مجلس ارائه می دهیم

این ۱۰۰ درصد غلط است بلکه گفته اند ما ۱۰۰۰ مورد را بررسی کرده ایم و از این ۱۰۰۰ مورد سه درصد حقوق های نامتعارف دارند.


 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درباره اینکه گفته می شود تعداد فیش های حقوقی نامتعارف تا ۱۰۰۰ نفر است که نوبخت پاسخ داد: این ۱۰۰ درصد غلط است بلکه گفته اند ما ۱۰۰۰ مورد را بررسی کرده ایم و از این ۱۰۰۰ مورد سه درصد حقوق های نامتعارف دارند.

 

به گزارش تحلیل ایران، محمدباقر نوبخت در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما در خصوص ارزیابی فعالیت های دولت افزود: اگر مروری به وضعیت کشور در شهریور 92 داشته باشیم متوجه می شویم که تحریم ها از مواردی بود که کشور را در وضعیت نامناسبی قرار داده بود. تحریم ها از سال 90 به بعد در سطح گسترده تری آغاز شد و به غیر از صادرات نفت نقل و انتقالات مالی را هم دربر گرفت.نوبخت با اشاره به تجربه تحریم در سال های قبل از 92 تصریح کرد: در سال 92 به جایی رسیدیم که نفت در برابر غذا قرار بود مبادله شود و لایحه ای هم برای این کار آماده شده بود.

سخنگوی دولت با تشریح برخی شاخص ها در شهریور سال 92 گفت: تورم در سال 92 بیش از 40 درصد بود و رشد اقتصادی ایران به منفی 6،8 درصد رسیده بود. تورم شدید و رکود عمیق درآمدها را محدود کرده بود به نحوی که این شاخص از 119 میلیارد دلار به 50 تا 60 میلیارد دلار تقلیل یافته بود. انتظار مردم این بود که دولت فشار را اقتصاد بردارد و وضعیت تحریم های ظالمانه پایان یابد. از شهریور 92 سفرها شروع و تلاش شد که اجازه ندهیم تحریم ها بیشتر شود و امکان صادرات را داشته باشیم.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه بخش بزرگی از حقوق کارکنان از منابع مالی دولت و فعالیت های عمرانی پرداخت می شد و هر چه تحریم ها شدیدتر می شد و این منابع محدودتر می شدند باید تلاش می کردیم این شاخص ها را در وضعیت مناسب قرار دهیم تا مردم بهبود شرایط را بر سر سفره های خود احساس کنند. صادرات نفت از یک میلیون بشکه در چهار ماهه نخست امسال به دو میلیون و 568 هزار بشکه رسیده است که شاخص خوبی برای افزایش تولید است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تأکید کرد: این امر ناشی از تلاش دولت با راهنمایی رهبری و دیگر قوا بود که توانستیم تحریم ها را برداریم و بودجه کشور را تأمین کنیم. اگر تحریم ها ادامه می یافت منابع محدودی که در اختیار داشتیم محدودتر می شد اما باز ملت ایران کوتاه نمی آمدند همانطور که در دفاع مقدس کوتاه نیامدند.نوبخت در خصوص آثار لمس شده از برداشته شدن تحریم ها برای مردم گفت: الان در شرایطی صحبت می کنیم که رشد اقتصادی منفی 6،8 درصدی را به رشد 3،6 درصدی رسانده ایم.

وی با اشاره به جلسات روز یکشنبه و پنجشنبه دولت افزود: در این جلسات با رئیس جمهور مسائل اقتصادی را چک می کنیم.اگر چنین نظارتی بر کار و عمل نبود امروز نمی توانستیم این دستاوردها را داشته باشیم.وی در پاسخ سؤالی مبنی بر هماهنگ نبودن تیم اقتصادی دولت افزود: کسانی که این ادعا را دارند باید بگویند چه مستنداتی برای حرفهایشان می آورند در حالی که در جلسات دولت همه موظف به جمع بندی مطالب اقتصادی هستند.چرخ اقتصادی دولت از مسیر سیاست های طولی و اقتصادی به حرکت درآمده است.

تسنیم نوشت: وی در استناد صحبت خود پاییز سال قبل و بسته خروج از رکود را مثال زد و افزود: در آن زمان قرار بود از دو مسیر تسهیلات بانکی برای صنعت به تولید بیشتر در خودرو برسیم و توانستیم 130 هزار دستگاه خودرو را وارد بازار کنیم که از این راه 4000 میلیارد تومان پول دادیم و 7500 میلیارد تومان دولت از بودجه عمرانی در طرح ها استفاده کرد.نوبخت با اشاره به رشد اقتصادی یک درصد در سه ماه اول سال و رسیدن این رقم به حدود دو درصد گفت: برای اینکه آثار این رشد دیده شود و اقتصاد رونق داشته باشد باید سرمایه گذاری شود که یکی از این مسیرها تسهیلات بانکی و مسیر دیگر منابع عمومی دولت است.آنچه که در دو سال گذشته از طریق این دو اقدام به دست آمد افزایش اشتغال و تولید است.

نوبخت تأکید کرد: این اتفاق زمانی که رخ داد در واحدهای تولیدی هم تأثیر گذاشت و واحدهای تولیدی نیمه تمام را توانست به مرحله فعالیت و تولید برساند.مردم می توانند این اقدامات را با در نظر گرفتن اشتغال جوانان حس کنند. باید فرصت شغلی ایجاد کنیم و در این جهت باید به تکمیل واحدهای تولیدی و سرمایه گذاری در آنها اقدام می شد که در این زمینه 7500 واحد با اختصاص 16000 میلیارد تومان فعال شد.نوبخت با اشاره به آمار واحدهای تولیدی در استان های مختلف برای دریافت تسهیلات گفت: در همه استان ها 1996 واحد تولیدی موفق شدند بالغ بر 1945 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کنند.

سخنگوی دولت ادامه داد: این اقدام فقط محدود به آقای نعمت زاده و دکتر سیف نبود و دولت بر سر این کارها آمد تا اقدام مناسب در جهت تولید ملی و اقتصاد مقاومتی صورت گیرد.وی در خصوص اقدامات پیش بینی شده برای رسیدن به محصول نهایی گفت: باید نظارت شود تا به محصول برسیم. مردم می توانند همین امسال آثار اقدامات دولت را ببینند و جمع بندی اقدامات دولت یازدهم باید همین امسال مشخص شود.برنامه ها برای آینده تهیه شده و ارائه خواهد شد و برای اینکه بتوانیم فعالیت های خود را جمع بندی کنیم باید بدانیم که از این 7500 واحد تولیدی چه تعداد موفق شده اند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: در زمانی که مسئولیت را گرفتیم بیش از 2400 واحد عمرانی در دولت داشتیم که باید تکمیل می شد و بر اساس آمار بیش از 11 هزار و 115 میلیارد تومان برای طرح های عمرانی استان ها تخصیص یافته است. کل اعتبار عمرانی استان ها 7000 میلیارد تومان است که تاکنون بیش از 50 درصد این مبالغ پرداخت شده است. 3000 میلیارد تومان تاکنون در جهت مهار آب های مرزی سرمایه گذاری شده است که 14 هزار و 115 میلیارد تومان برای طرح های عمرانی بوده است و به تولید کمک کرده است. تمام اینها در شرایطی است که با محدودیت منابع مواجه هستیم. تا پایان سال تأثیرات اقدامات دولت در زمینه های مختلف مشاهده خواهد شد و طرح های ناتمام تکمیل می شود. تلاش شد که تحریم ها برداشته شود تا از آثارش مردم استفاده کنند.سخنگوی دولت گفت: نظام اداری ما باید بازنگری شود.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت به بحث احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی اشاره کرد و افزود:سال گذشته این سازمان را در همه استانها احیا و بخش قابل توجهی از اختیارات ملیمان را به آنها واسپاری و تفویض کردیم.کار برنامه ریزی از اختیارات خاص رئیس جمهور است و نمی تواند در یک وزارتخانه قرار بگیرد.سخنگوی دولت در ادامه به بحث فیش های حقوقی اشاره کرد و گفت: این موضوع فکر نمی کنم تا انتخابات فراموش شود.

وی با بیان اینکه نظام اداری ما باید بازنگری شود افزود: پیش بینی ما این است که تا پایان امسال244 هزار میلیارد تومان منابع کسب کنیم و از این میزان باید 197 هزار میلیارد تومان فقط حقوق جاری پرداخت کنیم یعنی حدود 200 هزار میلیارد تومان از این 244 هزار میلیارد تومان باید دستمزد بپردازیم و حدود 44000 میلیارد تومان نیز برای طرح های عمرانی  کشور باقی می ماند.اکنون بخش بزرگی از بودجه را پرداخت می کنیم اما رضایت کافی در بین همکاران وجو ندارد چون دریافتی های ماهیانه بسیار محدود است بنابراین این نظام پرداختی به خاطر کثرت دستگاه های اداری نیازمند بازبینی است.در سه ماهه نخست امسال فقط بیش از 5500 میلیارد تومان برای ترمیم حقوق و جبران نابرابری ها بین همکاران پرداخت کردیم برای اینکه راضی شوند اما اکنون چقدر رضایتمندی دارند؟

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور درباره اینکه گفته می شود تعداد فیش های حقوقی نامتعارف تا 1000 نفر است که نوبخت پاسخ داد: این 100 درصد غلط است بلکه گفته اند ما 1000 مورد را بررسی کرده ایم و از این 1000 مورد سه درصد حقوق های نامتعارف دارند بنابراین 1000 موردی که می گویند به این معنی نیست که همه آنان حقوق نامتعارف دارند. ضمن اینکه عمده کسانی که حقوق غیرمتعارف می گرفتنداز بنگاه های اقتصادی بودند که طبق ماده 117 قانون مدیریت خدمات کشوری خود را مستثنی کرده بودند و مجوزهای قانونی داشتند. بنابراین دریافتی آنان اگرچه غیرمتعارف بوده اما غیرقانونی نبوده است که این افراد با استفاده از خلأ قانونی از مصوبات خاصی استفاده می کردند بنابراین متأسفانه قانون ما ایراد دارد.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: به همین علت وقتی این اتفاق رخ داد چند اقدام در دولت صورت گرفت یکی اینکه سریع وارد بررسی شد تا علت این پرداخت های غیرمتعارف مشخص شود که البته عمده آنها بانک ها و بیمه ها بودند بنابراین دولت وارد اقدام و عمل شد تا مشخص شود که آنان از چه گریزگاه های قانونی استفاده کرده اند و چه امتیازی در اختیارشان بوده است.در بررسی ها مشخص شد که آنان یک سری مصوبات خاص در اختیارشان بوده است که می توانستند از آن استفاده کنند و دولت قطعاً تا موقعی که این اتفاق نیفتاده بود از آن آگاهی نداشت در غیر این صورت زودتر از این، اقدامات قانونی صورت می گرفت. آنان در داخل خودشان از این تسهیلات استفاده می کردند که ما بسیار شرمنده شدیم ضمن اینکه از ابتدای این دولت تاکنون تلاش کردیم یک درصد نرخ تورم را کاهش بدهیم تا رضایتمندی مردم را فراهم کنیم اکنون یک عده ای حقوق نامتعارف دریافت می کنند که احساسات و نشاط مردم را تلخ می کنند.

وی افزود: ما درباره این تعداد که حداقل 13 نفر گزارش اعلام شد نسبت به عزل و برکناری شان در همان زمان اقدام کردیم و برای اینکه این کار تکرار نشود در شورای حقوق و دستمزد مصوبه ای را گذراندیم که بر اساس این مصوبه اکنون برای مردم روشن شده است که هیچیک از مقامات سیاسی، معاونان آنان دریافتی شان بیش از 10 میلیون تومان نیست و حتی آنانی که در بنگاه ها یا محیط های سخت باشند سقف دریافتی شان 18 میلیون تومان تعیین شده است. با همه این اقدامات نیازمند بازنگری در قوانین از جمله قوانین مدیریت خدمات کشوری هستیم، ضمن اینکه این قانون یک قانون آزمایشی است اما تاکنون آزمایش خود را پس داده است. اکنون نیازمند یک تحقیق مجددی هستیم تا ببینیم چه کار باید کرد تا هم از پرداختی بودجه جاری بکاهیم و به طرح های عمرانی بیفزاییم و همین که همکاران ما راضی شوند.

وی افزود: اکنون بخشی از همکاران بازنشسته ما ناراضی هستند و در بین بازنشسته ها نابرابری در پرداخت وجود دارد و حقوق آنانی که سال های گذشته بازنشسته شده اند بسیار کم است.ما اکنون همه اینها را اصلاح کرده ایم و از همین بودجه سال 96 که تهیه می کنیم و تا پس فردا بخشنامه آن را در شورای اقتصاد مطرح می کنیم همه این موارد را در متن آن دیده ایم تا نابرابری ها را کاهش بدهیم که امیدواریم تصویب شود. ما احساس می کنیم هر چه به نفع مردم و اقتصاد کشور است انجام دهیم.

مجری برنامه در ادامه از نوبخت پرسید: یکی از نقدهایی که به شما وارد کردند این است که از یکی از آقایان که فیش های حقوقی داشته دفاع کرده ایم و گفته اید از ذخایر انقلاب هستند که نوبخت پاسخ داد: این را کِی گفتم و کجا گفتم؟!بنده در یک برنامه (تودیع و معارفه) یک ساعت حرف زدم و گفته ام همه مدیران ما چه مدیرانی که استعفا داده اند و چه آنانی که هستند از ذخایر انقلاب هستند اما عده ای بخشی از این صحبت ها را برداشت و استفاده کرده اند.کسانی که این مطالب را منتشر و مطرح می کنند خیرخواه نظام نیستند.پانزدهم آذر در مهلت قانونی ، بودجه را به مجلس ارائه  می دهیم.

محمدباقر نوبخت درباره این سؤال مجری که پرسید: چرا برنامه پنجم توسعه تا پایان سال 95 تمدید شده است؟ افزود: سال گذشته برنامه ششم توسعه را به مجلس نهم ارائه کردیم که مجلس کمیسیون تلفیق را تشکیل داد و کمیسیون کلیات آن را بررسی کرد و حتی وارد جزئیات شد اما با پایان مجلس نهم، این مجلس نتوانست آن را بررسی کند.ما لایحه برنامه ششم را به مجلس دهم نیز تقدیم کردیم اما بحث این بود که مجلس چه چیزی را از این برنامه تصویب کند.

نوبخت افزود: ما همه اینها را برای 33 موضوع بخشی و 15 موضوع فرابخشی مشخص کردیم و حتی اهداف خود را برای سالهای آتی نیز مشخص کردیم و به مجلس ارائه دادیم و اکنون مجلس می داند که دولت در هر کدام از بخش ها چه برنامه ای برای بهبود وضع دارد. این ششمین برنامه توسعه بعد از انقلاب است که ما می خواهیم رشد هشت درصدی در این دولت ایجاد کنیم و نیازمند این هستیم که از مجلس مجوز بگیریم. ما همه مجوزهایی که نیاز داشتیم به دو بخش تقدیم کردیم که در یک لایحه مستقل تقدیم مجلس کردیم که یک بخش تحت عنوان لایحه احکام دائمی است که این احکام برای این برنامه ها لازم است و در واقع ما همه این آمارها را یکجا در اختیار نمایندگان قرار دادیم و همه آنها در اختیار مجلس است.

وی درباره این سؤال که دولت عامدانه برنامه ششم را به صورت کلی به مجلس ارائه کرده است تا مشخص نشود دولت چه چیزی را می خواهد عملی کند گفت: اتفاقاً‌ نه تنها این برنامه را کلی ندادیم بلکه جزئی دادیم و به تفسیر در چند هزار صفحه همه این تحولات را مشخص کردیم و دیگر از این تفصیلی تر امکان ندارد.ممکن است گفته شود ما تنها به احکام نیاز نداریم بلکه در کنار آن اهداف و منافع مورد نیاز را نیز باید تصویب کنیم. رئیس مجلس در این خصوص به بنده گفته است خوب است که کمک کنیم که از این 2000 صفحه آمار و ارقامی که وجود دارد اهداف و منابع مشخص شود و ما نیز گفتیم سازمان برنامه و بودجه آمادگی دارد کمک کند تا تمامی آن منابع و اولویت ها را مشخص و در اختیار مجلس قرار دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به این سؤال که گفته می شود برنامه ششم مطابق با واقعیت های کشور دیده نشده است گفت: ابتدا باید ببینیم این برنامه وضع موجود را چگونه باید به وضع مطلوب تبدیل کنیم آیا ما به دقت تمام وضعیت موجود را برشماری نکردیم، ما در چه شرایطی هستیم. ما به دقت وضع موجود را بررسی کردیم که آیا خوب است با بد است و همه اینها را با شاخص بیان کردیم و دوم اینکه وضع مطلوب کجاست و چه کسی وضع مطلوب را مشخص می کند.

نوبخت گفت: مقام معظم رهبری در سیاست های ابلاغی ما اعلام کردند که باید به رشد هشت درصدی برسیم که ما نیز بارها اعلام کردیم که این هشت درصد رشد برای ما یک انتخاب نیست بلکه یک التزام است ضمن اینکه این هشت درصد جزء ابلاغ های رهبری است و ما برای اینکه چطور می توانیم سالانه رشد هشت درصد داشته باشیم این برنامه ها را در راستای همین رشد تدوین کرده ایم. کسانی که این مباحث را مطرح می کنند امیدوارم این را به دقت خوانده باشند.

سخنگوی دولت گفت: این یازدهمین برنامه ای است که در کشور به مرحله اجرا درمی آید ما از تجارب برنامه های قبل نیز استفاده کردیم و بر اساس آن اولویت ها را تعیین کرده ایم و چهار پنج برنامه اولویت دار مشخص شده که یکی از آنها بحث آب است و نمی توانیم از کنار آن بگذریم و بحث دیگر محیط زیست است. امیدواریم با همفکری و همراهی نمایندگان در آینده یک برنامه کامل و خوبی از آنچه که خواهیم داشت انجام بدهیم و ان شاء الله در پانزدهم آذر در مهلت قانونی برنامه بودجه را به مجلس ارائه دهیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :