موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/92546 :کد

0

آزاد سازی خان آباد در ولایت قندوز افغانستان از تصرف طالبان

  یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۶:۱۳
تعداد بازدید : ۲۰۳   
 تحلیل ایران -آزاد سازی خان آباد در ولایت قندوز افغانستان از تصرف طالبان

نیروهای امنیتی در افغانستان فقط در مدت چند ساعت کنترل منطقه خان آباد در ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان را از پیکارجویان طالبان بازپس گرفتند.

نیروهای امنیتی در افغانستان فقط در مدت چند ساعت کنترل منطقه خان آباد در ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان را از پیکارجویان طالبان بازپس گرفتند.


مقام‌های امنیتی در افغانستان تایید کردند نیروهای دولتی کنترل منطقه خان آباد در ولایت ناآرام قندوز را از طالبان بازپس گرفته‌اند.


 طالبان صبح شنبه منطقه خان‌آباد واقع در ولایت قندوز را به تصرف خود در آورده بود.

به گزارش تحلیل ایران ؛منطقه خان آباد که قندوز را به تخار و دیگر ولایات شمالی مرتبط می‌کند، منطقه‌ای استراتژیک تلقی می شود . مقام‌های رسمی افغان کمبود مهمات و قوای کمکی را از جمله دلایل اصلی سقوط این منطقه عنوان کرده بودند.


سراج الدین از افسران پلیس ملی افغانستان گفت: «تمامی پست‌های بازرسی اطراف ما سقوط کردند. تسلیحات کافی برای مبارزه وغذای کافی برای مدت 4 روز نداشتیم. در نهایت پست‌های بازرسی ما سقوط کردند و ما مجبور به تخلیه این منطقه و ورود به مرکز قندوز شدیم.»


بنابر گزارش‌های محلی، در پی تهاجم طالبان برای تصرف این منطقه، صدها غیر نظامی از این منطقه مجبور به فرار به سمت شرق ، ولایت تخار شدند.

مقام‌های رسمی تاکنون جزئیاتی درباره تلفات درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و پیکارجویان طالبان ارائه نداده‌اند.


پیکارجویان طالبان در ماه‌های گذشته حملات خود را در قندوز تشدید و بارها به مناطق مهم این ولایت حمله کرده‌اند.

طالبان همچنین در فرصت‌های مختلف برای به دست گرفتن کنترل شهر قندوز تلاش کرده‌اند. طالبان سال گذشته موفق شد برای مدت کوتاهی این منطقه را به تصرف خود درآورد که با حضور نیروهای ارتش افغانستان مجبور به ترک این منطقه شد .


آمریکا سال 2001 به بهانه طرح موسوم به مبارزه با ترور به افغانستان حمله کرد؛ این تهاجم طالبان را از قدرت برکنار کرد اما ناامنی همچنان در سراسر این کشور آسیایی موج می‌زند.


منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :