موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بنزین

a/92791 :کد

0

فردا زمان عرضه اوراق سلف بنزین بزرگترین پالایشگاه خاورمیانه

  دوشنبه ۰۱ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۸:۲۷
تعداد بازدید : ۶۶۹   
 تحلیل ایران -فردا زمان عرضه اوراق سلف بنزین بزرگترین پالایشگاه خاورمیانه

اوراق سلف بنزین بزرگترین پالایشگاه خاورمیانه به ارزش سه هزار میلیارد ریال، فردا در بورس انرژی عرضه می شود.

اوراق سلف بنزین بزرگترین پالایشگاه خاورمیانه به ارزش سه هزار میلیارد ریال، فردا در بورس انرژی عرضه می شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، فاز نخست بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی خاورمیانه، قرار است تا پایان امسال به بهره برداری برسد و روزانه 12 میلیون لیتر را روانه بازار کند و هنوز محصولی را تولید نکرده است.

 

راه اندازی این طرح، بارها به تاخیر افتاده و مجری این طرح، همواره کمبود منابع مالی را بهانه کرده بر این اساس قرار است با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد بنزین، بخشی از نقدینگی اجرای این طرح، تامین و مشکل مالی بر طرف شود.


بورس انرژی گزارش داده است که 592 میلیون و 400 هزار و یک سهم با قیمت پایه بیش از 950 میلیون و 141 هزار ریال فردا (سه شنبه) در تابلوی سلف موازی استاندارد بازار مشتقه بورس انرژی ایران عرضه می شود.


اوراق سلف موازی استاندارد بنزین اکتان 90 شرکت نفت ستاره خلیج فارس با نماد (ستاره 961) فردا عرضه می شود.


ارزش این تامین مالی سه هزار میلیارد ریال تعیین شده و هدف از آن، تامین مالی برای اجرای طرح های شرکت نفت ستاره خلیج فارس، بزرگترین پالایشگاه تولیدکننده بنزین در کشور است.


به گزارش ایرنا، اوراق سلف نوعی از ابزارهای تامین مالی اسلامی به شمار می روند که براساس آن، پس از انتشار اوراق سلف، خریداران این اوراق می توانند در سر رسیدها، می توانند یا اقدام به دریافت محصول کنند و یا اینکه معادل ارزش آن را دریافت کنند.


پالایشگاه 360 هزار بشکه ای ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه در دست ساخت میعانات گازی منطقه خلیج فارس و حتی خاورمیانه، از ظرفیت تولید روزانه 36 میلیون لیتر بنزین و 14 میلیون لیتر گازوییل با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا برخوردار بوده و در کنار این دو فرآورده استراتژیک نفتی محصولات دیگری همچون 2هزار تن در روز گاز مایع، سه میلیون لیتر سوخت هواپیما و 130 تن گوگرد تولید وعرضه خواهد شد.


در شرایط کنونی، ساخت کل طرح پالایشگاه ستاره خلیج فارس به میزان 86 درصد کامل شده و پیشرفت ساخت و راه اندازی فاز نخست این طرح پالایشگاهی ایران و خاورمیانه از مرز 90 درصد عبور کرده است.


براساس برنامه زمان بندی، امسال واحد تقطیر این پالایشگاه میعانات گازی و سال آینده دیگر واحدهای فرآیندی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در مدار بهره برداری قرار می گیرد.


قرار است که با راه اندازی فاز نخست تا پایان امسال، روزانه 12 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو4 عرضه شود.


منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :