موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/92964 :کد

0

بحران مالیِ عربستان گریبان کارکنان خارجی را گرفته است

  ﺳﻪشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۷:۲۱
تعداد بازدید : ۱۷۱   
 تحلیل ایران -بحران مالیِ عربستان گریبان کارکنان خارجی را گرفته است

براساس یک گزارش ماه‌ها است که حقوق کارمندان و کارگرانِ خارجیِ یک شرکت‌ ساختمانی در عربستان پرداخت نشده است و به دلیل عدم تمدید مجوز فعالیت‌شان، ممکن است بازداشت شوند.

براساس یک گزارش ماه‌ها است که حقوق کارمندان و کارگرانِ خارجیِ یک شرکت‌ ساختمانی در عربستان پرداخت نشده است و به دلیل عدم تمدید مجوز فعالیت‌شان، ممکن است بازداشت شوند.


پایگاه خبری میدل‌ایست آی (دیده‌‎بان خاومیانه) با انتشار گزارشی از این موضوع خبر داد و افزود کارگران و کارمندانِ یک شرکت ساختمانی در عربستان سعودی با صدورِ یک درخواست کمک فوری اعلام کرده‎‌اند در این کشور در اسارت هستند.


 به گزارش تحلیل ایران؛ این کارکنان می‎گویند کارفرمایشان از پرداخت حقوق به آن‌ها امتناع می‎کند و اجازۀ خروج آن‎ها را از عربستان صادر نمی‌کند و به همین دلیل با فقر و گرسنگیِ شدید روبرو هستند.


کارمندان خارجیِ شرکت یونایتد سماک به میدل‌ایست ‌آی گفتند دست‌کم 500 کارمند این شرکت ماه‌ها است که حقوق دریافت نکرده‎اند و درخواست آن‌ها از دولت عربستان سعودی و سفارتخانه‌های کشورشان برای حل این بحران فایدۀ چندانی نداشته است.


براساس این گزارش، با توجه به اسنادی که یک کارگر پاکستانی ارائه داده است، کارکنانِ خارجیِ این شرکت دست‎کم پنج ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند. البته شماری از این کارکنان تا حدود 19 ماه بدون دستمزد فعالیت کرده‌اند.


به گفتۀ یک کارمند پاکستانی که طی 10 ماه گذشته دستمزدی دریافت نکرده است، علت عدم رسیدگی به شکایات این کارگران این است که آن‎ها در شرکت‎های بزرگ‌ترِ ساخت‌وساز در عربستان کار نمی‎کنند.


محمد بار که حدود دو سال است در شرکت سماک به عنوان مهندس به فعالیت می‎‌پردازد افزود دولت عربستان فقط به شرکت‌های بزرگ ساختمانی توجه دارد و چون تعداد کارکنانِ این شرکت کم است، توجهی به اعتراض آن‌ها نمی‎شود.

عربستان سعودی به دلیل سقوط قیمت جهانی نفت که 80 درصد از درآمد دولتیِ این کشور را تشکیل می‎دهد، با بحران مالی روبرو است.


دولتِ عربستان در سال 2015 اعلام کرد 98 میلیارد دلار کسری بودجه دارد و این موضوع باعث لغو و یا تعلیق ساخت و سازِ بسیاری از پروژه‌های ساختمانی در این کشور شد.


 شرکت‎های بزرگ ساختمانی در عربستان از جمله گروه بن لادن و سعودی اوجیه طی ماه‌های گذشته به دلیل عدم پرداخت دستمزد کارگران خارجیِ خود که پیش از اخراج، ماه‌ها در فقر و اسارت به سر می‌بردند، مورد توجه رسانه‎های مختلف قرار گرفتند.  


مقامات کشورهای هند، پاکستان و فیلیپین، سه کشوری که در مجموع دست‎کم 30 هزار تبعه در عربستان سعودی دارند، اعلام کردند برای حل مشکلات کارکنانِ شرکت‌های بن لادن و اوجیه اقدام می‎کنند، اما کارگران شرکت‎های کوچک‌تر از جمله سماک می‌‎گویند، رسیدگیِ بسیار مختصری به آن‎‌ها می‎شود.


یونایند سماک، یک شرکت ساخت‌وساز است که بیشتر در زمینۀ ساخت جاده برای دولت فعالیت‎ می‌کند. این شرکت در ریاض، پایتخت عربستان، مستقر است، اما دفاتری در سراسر این کشور دارد.  


یکی از مدیران این شرکت در گفت‌وگو با پایگاه خبریِ مید‌ل‌ایست آی اعلام کرده است که علت عدم پرداخت حقوق کارکنانِ این شرکت این است که دولتِ عربستان هزینۀ پروژه‌های تکمیل شده را به آن‎ها پراخت نمی‎‏کند.


کارکنانِ خارجی در عربستان که با فعالیت سخت در این کشور به دنبال ارسال پول برای خانواده‌های فقیر خود در کشورشان هستند، اکنون حتی قادر به تهیۀ غذا نیستند.

در عین حال کارکنانِ شرکت سماک می‌گویند کارفرمایشان با استناد به «نظام کفالت» در عربستان، اجازۀ خروج از کشور و یا استخدام شدن شرکت دیگری را به آن‎ها نمی‎دهد. 


 منبع : پرس تی وی فارسی
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :