موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دفاعی امنیتی

a/92978 :کد

قدرت سایبری و اختلال در سامانه‌های موشکی دفاعی دشمن

ناصر محمدي

  ﺳﻪشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۵ — ۰۸:۰۲
تعداد بازدید : ۸۴۲   
 تحلیل ایران -قدرت سایبری و اختلال در سامانه‌های موشکی دفاعی دشمن

فعالیت سایبری ایران پس از کشف حملات سایبری در سال ۲۰۱۰ میلادی که برعلیه برنامه هسته‌ای انجام شده بود،علیه اهداف مورد نظر آغاز گردید.

یکی از عوامل قدرت بازدارندگی قدرت سایبری است که می تواند برای ایجاد اختلال در سامانه‌های موشکی دفاعی دشمن، مقر فرماندهی و کنترل، سامانه‌های بدون سرنشین هوایی و دریایی، عملیات‌های لجستیک یا زیرساخت‌های حیاتی مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

فعالیت سایبری ایران پس از کشف حملات سایبری در سال 2010 میلادی که برعلیه برنامه هسته‌ای انجام شده بود،علیه اهداف مورد نظر آغاز گردید.از عواملی که باعث رشد ،گسترش و اهمیت سایبردر کشور گردید می توان به اهمیت این حوزه در معادلات هندسه قدرت در جهان اشاره کرد و از سویی بعلت نقصان هنجارهای سایبری بین‌المللی امکان مانور در این حوزه را برای جمهوری اسلامی ایران فراهم گردیده است.

 

 از سوی دیگر ایران امیدوار است که بتواند این هنجارهای سایبری نوظهور را به گونه‌ای شکل دهد که عملیات‌های جاسوسی و تهاجمی آن تبدیل به رفتاری قابل تحمل برای جامعه جهانی شود. البته باید یاد آور شد که قابلیت‌های سایبری کنونی ایران ریشه در یک دهه گذشته دارد،پس از حملات استاکس‌نت در 2010، که برنامه هسته‌ای ایران را هدف قرار گرفته بود، و نیز حملات سپتامبر 2011 و می 2012 توسط جاسوس‌افزارهای پیشرفته‌ای موسوم به "دوکو" (Duqu) و فلیم" (flame) که شرکت نفت ایران را هدف قرار داده بودند، مقام معظم رهبری برای مقابله با این چالش‌های سایبری دستور ایجاد شواری عالی فضای سایبری را در مارس 2012 صادر فرمودند. این مسئله نشان می‌دهد که از سوی رهبری سیاست امنیت سایبری را یک امر امنیت ملی قلمداد می شود.

 

اکنون با توجه به اهمیت سایبر در معادلات هندسه قدرت در جهان عملیات سایبری به یک اصل از مفهوم امنیت ملی ایران تبدیل شده است ،در واقع، سایبر می‌تواند به عنوان قطب بازدارندگی کنونی در کشور به حساب آید.حوزه سایبری می تواند هم تهدیدباشدو هم فرصتی استثنایی است. به همین دلیل باید توانمندی‌های سایبری خود را توسعه داد تا  از ایحاد چالش‌های سایبری و نظامی سنتی جلوگیری نماید.

 

افزایش اقتدار و قدرت در حوزه سایبر تا حدود زیادی بازدارندگی در دشمن ایجاد می نماید کاری که در حوزه فیزیکی امکان آن وجود ندارد. از نمونه قدرت سایبری می توان به انجام عملیات سایبری با اهداف نظامی اشاره نمود که نمونه موفق آن به دام انداختن پهپاد آر‌کیو 170 آمریکا در مرزهای غربی کشور در دسامبر 2011 اشاره نمود.

 

از دیگر عملیات سایبری در حوزه نظامی می توان به انجام عملیاتی جهت ایجاد اختلال در سامانه‌های موشکی دفاعی دشمن، مقر فرماندهی و کنترل، سامانه‌های بدون سرنشین هوایی و دریایی، عملیات‌های لجستیک یا زیرساخت‌های حیاتی اشاره نمود. ذکر این نکته مهم است که بعلت عدم وجود پذیرش هنجارها یا قوانین مرتبط با جاسوسی سایبری یا حمله سایبری و نیز آسیب‌پذیری آمریکا به تلافی‌های سایبری سبب شده تا واشنگتن در خصوص واکنش به حملات سایبری به شدت محتاط باشد، از سوی دیگر باید به فقدان استراتژی لازم آمریکا جهت مقابله با تهدیدات سایبری و نیز توانایی دفاع از زیرساخت‌های حیاتی در برابر حملات سایبری پیچیده می توان اشاره کرد.

 

به همین علت است که با توجه به توانمندی سایبری جمهوری اسلامی ایران واشنگتن از اقداماتی که منجر به تشدید تنش بیشتر با ایران می‌شود اجتناب ورزیده‌ است.

 

با توجه به اینکه حوزه سایبر به عنوان یکی از مولفه های امنیت ملی از اهمیت بسزایی برخوردار است لذا اندیشکده‌ها و مراکز مطالعاتی غربی علی‌رغم قربانی شدن ایران بابت حملات سایبری از طرف غرب مانند ویروس «استاکس‌نت»، حساسیت زیادی بر روی افزایش قدرت سایبری ایران دارند و تقریبا اخبار و فعالیت‌های سایبری ایران را به‌صورت دائم رصد می‌کنند و نسبت به این افزایش قدرت ایران که می‌تواند در صورت لزوم آسیب‌های جدی به دشمنانش وارد کند، هشدار می‌دهند.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :