موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/92989 :کد

0

درگیری بین نیروهای امنیتی رام الله و تظاهرات کنندگان

  ﺳﻪشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۰:۵۶
تعداد بازدید : ۲۴۴   
 تحلیل ایران -درگیری بین نیروهای امنیتی رام الله و تظاهرات کنندگان

بعد از ظهر امروز سه شنبه درگیری محدودی در مرکز شهر نابلس بین نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین و صدها تظاهرات کننده فلسطینیبه وقوع پیوست.

بعد از ظهر امروز سه شنبه درگیری محدودی در مرکز شهر نابلس بین نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین و صدها تظاهرات کننده فلسطینی که در اعتراض به کشته شدن یک شهروند به نام «ابوالعز حلاوه» در بازداشتگاه این تشکیلات تظاهرات کرده بودند، به وقوع پیوست.

 

به گزارش تحلیل ایران، تظاهرات کنندگان با سر دادن شعارهایی عزل نخست وزیر، استاندار نابلس و نضال ابو دخان فرمانده نیروهای امنیت ملی را خواستار شدند.

 

بر اساس این گزارش، اعدام احمد حلاوه با واکنش گسترده محافل فلسطینی و بین المللی مواجه شده است به نحوی که شمار زیادی از گروه های فلسطینی و نهادهای بین المللی این جنایت را محکوم کردند.

 

کسبه و بازاریان استان نابلس در واکنش به رفتار غیرانسانی سرویس های امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین مغازه های خود را بستند. فعالان شبکه های اجتماعی نیز با نوشتن مطالبی در صفحه های شخصی خود این جنایت را تقبیح و محکوم کردند.

 

خانواده احمد حلاوه نیز ضمن محکوم کردن اعدام احمد، خواستار محاکمه و مجازات عاملان این اقدام ددمنشانه شد.

 

وکلای مدافع حقوقی استان نابلس در واکنش به اعدام احمد حلاوه، آن را اقدامی غیر قانونی خواندند و از محمود عباس رئیس تشکیلات رام الله خواستند تا برای محاکمه و مجازات عاملان این جنایت دست به اقدامات لازم بزند.

 

اتحادیه عرب حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه را محکوم کرد

 

اتحادیه عرب امروز سه شنبه حملات رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف نوار غزه را محکوم کرد و جامعه جهانی را به مقابله با تجاوزات این رژیم فراخواند.

 

احمد بن حلی معاون دبیر کل اتحادیه عرب امروز سه شنبه طی اظهاراتی در مقر این اتحادیه گفت: اسرائیل هر از چند گاهی اقدام به تجاوز آشکار علیه ملت فلسطین می کند و در کنار محاصره نوار غزه این نیز یک تجاوز جدید است.

 

وی تصریح کرد که ضروری است جامعه جهانی به مقابله با تجاوزات مستمر اسرائیل اقدام کرده و در برابر این تجاوزات سکوت نکند.

 

وی اشاره کرد که مدیر آژانس کاریابی و امدادرسانی به آوارگان فلسطینی (آنروا) سپتامبر آینده در

اتحادیه عرب حضور خواهد داشت و قرار است گزارشاتی را درباره ماموریت آنروا ارائه نماید.

 

بن حلی افزود که اسرائیل همواره برخی زمان ها را برای تحریک بیشتر احساسات مردم انتخاب می کند همچنانکه حمله به غزه در سالروز به آتش کشیده شدن مسجد الاقصی رخ داد.

 

رژیم صهیونیستی دوشنبه شب به بهانه شلیک موشک از نوار غزه به اراضی اشغالی، حدود 50 نقطه در نوار غزه را بمباران کرد که گفته می شود این حملات از زمان به پایان رسیدن جنگ تابستان سال 2014 تا کنون بی سابقه بوده است.

 

حماس: اعدام حلاوه تحولی خطرناک است

 

جنبش حماس اقدام نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان مبنی بر قتل احمد عز حلاوه در زندان جنید را محکوم کرده و آن را تحولی خطرناک برشمرد که سیاست اعدام های میدانی این تشکیلات را نشان می دهد.

 

سامی ابوزهری سخنگوی جنبش حماس در این باره گفت: این جنایت ها ماهیت خونریز دستگاه های امنیتی تشکیلات خودگردان را نشان می دهد که از همکاری امنیتی با رژیم اشغالگر عبور کرده و به استفاده از سیاست سرکوب ملت فلسطین رسیده است.

 

ابوزهری اظهار داشت که این جنایت ها ایستادگی جدی ملت برای درخواست محاکمه کسانی که در این جنایت دست داشته اند را می طلبد.

 

حفاری تونل 580 متری در زیر مسجد الاقصی

 

سازمان به اصطلاح آثار باستانی رژیم صهیونیستی به حفر تونلی به طول 580 متر از زاویه جنوب غربی مسجد الاقصی تا منطقه عین سلوان اعتراف کرد.

 

این سازمان با صدور گزارشی به تشریح حفاری هایش از ژوئیه سال 2013 تا اواخر سال 2014 در زیر مسجد الاقصی پرداخت.

 

در این گزارش آمده است که این حفاری ها با حمایت مالی جمعیت شهرک سازی "العاد" انجام گرفت.

 

موسسه اوقاف و میراث "الاقصی" که مراجع صهیونیستی فعالیت های آن را ممنوع کرده است از سال 2008 تا سال 2015 همواره با انتشار گزارش های دوره ای از حفارهای گوناگون رژیم صهیونیستی در زیر شهرک سلوان تا زیر باب المغاربه به طول 700 متر پرده برداشته است.

 

از سوی دیگر مفتی قدس و سرزمین فلسطین تصمیم رژیم صهیونیستی برای ساخت معبد یهودی در محوطه براق در فاصله 100 متری سمت غربی مسجد مبارک الاقصی را محکوم کرد.

 

شیخ محمد حسین تصریح کرد که اقدام عامدانه اسرائیل به محاصره مسجد الاقصی با ساخت معابد و پارک های توراتی در چارچوب طرح یهودی سازی این مکان مقدس و از بین بردن آثار عربی و اسلامی شهر بیت المقدس صورت می گیرد. وی ضمن اشاره به اقدام اشغالگران صهیونیست به ساخت ده ها معبد و مدرسه دینی یهودی در بخش قدیمی شهر بیت المقدس، افزود که این اقدام با هدف یهودی سازی شهر قدس و تبعید فلسطینیان ساکن آن صورت می گیرد.

 

خطیب مسجد الاقصی خاطرنشان ساخت که شهر قدس یک شهر عربی اسلامی است و دشمن صهیونیستی با اینگونه تجاوزات هرگز نخواهد توانست هویت عربی اسلامی این شهر را از بین ببرد.

 

وی ضمن هشدار درباره تشدید تعرضات نظامیان و شهرک نشینان اسرائیلی علیه ملت فلسطین و مقدسات آن، از همه افرادی که قادر به ورود به مسجد الاقصی هستند، خواست تا از این مکان مقدس حراست و پاسداری کنند.

 

شیخ محمد حسین، مقامات صهیونیستی را مسئول عواقب این رفتارهای تحریک آمیز و تجاوزگرانه خواند.

 

حماس خواستار تحرکات دیپلماتیک برای آزادی 4 فلسطینی از زندان های مصر شد

 

معاون اول رئیس مجلس قانونگذاری فلسطین از سفارت فلسطین در قاهره خواست تا برای آزادی 4 فلسطینی ربوده شده از زندان های مصر دست به تحرکات دیپلماتیک بزند.

 

احمد بحر از این سفارتخانه خواست تا دست از رفتارهای منفی خود بردارد و سکوت خود را در برابر این مسئله بشکند و برای آزادی هر چه فوری و بی قید و شرط این 4 فلسطینی دست به تلاش های فوری بزند.

 

وی همچنین از نهادها و سازمان های حقوقی فلسطینی و عربی خواست تا مسئله 4 فلسطینی ربوده شدن در زندان های مصری را در محافل حقوقی بین المللی مطرح سازند تا مقامات قاهره را برای آزادی آنان تحت فشار قرار دهند.

 

این مقام پارلمانی فلسطین از گروه ها و احزاب و جریان های فلسطینی خواست تا مسئله این 4 فلسطینی را دنبال کنند و برای آزادی آنان دست به تلاش های گسترده ای بزنند.

 

در همین رابطه یکی از رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین "حماس" تاکید کرد که شروط و خواسته هایی که مصر برای حماس به منظور آزادی 4 جوان فلسطینی ربوده شده در خاک این کشور مطرح کرده است، بسیار سخت و غیر منطقی بوده که نه حماس، بلکه هیچ گروه دیگری از پس انجام آن بر نمی آید.

 

به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، صلاح بردویل تاکید کرد که در جریان سفر چند ماه پیش هیئت حماس به قاهره، مسئولان مصری از این هیئت پرسیدند: چرا گمان می کنید که این 4 جوان هیچ اشتباه و خطایی مرتکب نشده اند؟

 

بردویل افزود: از آنجایی که چنین فرضیه هایی مطرح می شود می توان مطمئن شد که این 4 جوان نزد سرویس های امنیتی مصر بازداشت شده اند. وی گفت که طرف های زیادی برای آزادی این جوانان پیشقدم و واسطه شده اند اما این وساطت ها هیچ نتیجه ای در بر نداشته است.

 

بردویل خاطر نشان کرد که اگر این جوانان خطایی مرتکب شده و ضربه ای به امنیت ملی مصر وارد کرده اند باید به دست عدالت سپرده شده و محاکمه شوند و دولت مصر طبق قوانین و عرف بین الملل باید مکان بازداشت آنان را اعلام کند.

 

شبکه الجزیره قطر، تصاویر دو جوان فلسطینی از چهار نفری که سال گذشته پس از عبور از گذرگاه رفح و در حین حرکت به سمت فرودگاه قاهره در شمال سینا ربوده شده بودند، منتشر کرد.

 

الجزیره گزارش داد که این تصاویر را از برخی از منابع حماس بدست آورده است و گروهی از فلسطینیان ربوده شده از جمله «یاسر زنون» و «عبدالدایم ابو لبده» در یکی از مقرهای امنیتی در قاهره را در شرایطی بسیار بد نشان می دهد.

 

هنوز هیچ یک از منابع رسمی مصر به این تصاویر واکنشی نشان نداده اند.

 

از زمان ربوده شدن چهار فلسطینی به نام های یاسر فتحی زنون، حسین خمیس الزبده، عبدالله سعید ابوالجبین و عبدالدایم ابو لبده که همگی از اعضای گردان های القسام شاخه نظامی حماس هستند تا کنون هیچ مسئول مصری مسئولیت ربایش آنها را بر عهده نگرفته است.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :