موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/92998 :کد

0

لاوروف: روسیه از حمله آمریکا به سوریه جلوگیری کرد

  ﺳﻪشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۵ — ۲۳:۴۴
تعداد بازدید : ۱۸۳   
 تحلیل ایران -لاوروف: روسیه از حمله آمریکا به سوریه جلوگیری کرد

وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو با پیشگیری از حمله نظامی طراحی شده آمریکا در سال ۲۰۱۳ به سوریه، جهان را از عواقب ویرانگر آن در امان نگه داشت.

وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو با پیشگیری از حمله نظامی طراحی شده آمریکا در سال ۲۰۱۳ به سوریه، جهان را از عواقب ویرانگر آن در امان نگه داشت.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از العالم، سرگئی لاوروف خاطرنشان کرد: بدون شک اگر روسیه سه سال پیش با متقاعد کردن بشار اسد به صرف نظر کردن از زرادخانه تسلیحات شیمیایی اش مانع از حمله آمریکا به سوریه نمی شد، هم اکنون شاهد سطح گسترده تری از ویرانی در این کشور بودیم.

 

وی در گفت وگو با خبرگزاری ایتارتاس افزود: تصور این که سامانه های دفاع هوایی سیار و تسلیحات کلاسیک باقیمانده و حتی انبار تسلیحات شیمیایی در صورت حمله آمریکا به دست چه کسانی می افتاد، واقعا وحشتناک است.

 

وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: هیچکس نمی داند سامانه های دفاع هوایی به سرقت برده شده از انبارهای تسلیحات لیبی پس از تلاش نافرجام کشورهای غربی در ایجاد دموکراسی در این کشور با توسل به راهکار نظامی، به دست چه کسانی افتاده است.

 

وی ادامه داد: به نظر می رسد شرکای غربی ما تا به حال به طور کامل پیامدهای وخیم حاصل از عملیات نظامی شان در خاورمیانه و آفریقا طی سالهای اخیر را درک نکرده اند. آنها فکر می کردند به محض از بین رفتن دو رژیم صدام و معمر قذافی دموکراسی در عراق و لیبی فائق خواهد آمد. اما آشوب در این دو کشور سایه گستر شد و انبارهای تسلیحات نظامیان به طور علنی غارت شد و شماری از تسلیحات از جمله سامانه های دفاع هوایی و صدها تن مهمات ناپدید شد بدون آنکه اثری از خود به جا بگذارند.

 

لاوروف توضیح داد: در لیبی به تنهایی دستکم 500 سامانه قابل حمل دفاع هوایی مدل استریلا و ایگلا ناپدید شد.

 

وی هشدار داد: هیچکس نمی داند این سامانه ها هم اکنون در اختیار کدامیک از گروه های تروریستی است که خطر بزرگی برای پروازهای هواپیماهای مسافربری به شمار می آیند. چه بسا این سامانه ها هم اکنون در اختیار داعش یا جبهه النصره و یا القاعده است و هیچکس نمی داند که این تسلیحات چه وقت و کجا بار دیگر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

لاوروف یادآور شد که اولین هشدار در این خصوص در سال 2012 در مورد کشور مالی داده شد که طی آن تروریست ها هواپیمای میگ 21 نیروهای دولتی را با کمک این سامانه سرنگون کردند.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :